(BİLGİ Mimarlık) Güz Dönemi Açılış Konuşmasını Prof. MARIO CARPO Yapacak…

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 2018-19 güz yarıyılını mimarlık teorisyeni Prof. Mario Carpo’nun konuşması ile açıyor. BİLGİ’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Prof. Carpo, 28 Eylül Cuma günü düzenlenecek konuşmasında dijital çağda mimarlığın yapma ve düşünme biçimlerinin nasıl evrildiğini tartışacak.


Tarih: 28 Eylül 2018, Cuma
Saat: 16.00
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul Kampüsü, Seyfi Arkan Binası, Mahkeme Salonu


İstanbul Bilgi Üniversitesi ComputationBasedBasicDesign Stüdyosu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ünlü mimarlık teorisyeni Profesör Mario Carpo, fakültenin bu yılki açılış konuşmasını gerçekleştirecek. Prof. Carpo, “İkinci Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağında Tasarım” (The Second Digital Turn: Design In The Age Of Artifical Intelligence) başlıklı konuşmasının ilk aşamasında yapma ve üretme biçimlerimizi dönüştüren dijital teknolojilerin, ikinci bir aşama olarak düşünme biçimlerimizi de nasıl değişime uğrattığını tartışmaya açacak.

Konuşma 28 Eylül Cuma günü saat 16.00’da santralistanbul Kampüsü’nde, geçtiğimiz yıl restore edilen ve öğrenime açılan Seyfi Arkan Binası’nın Mahkeme Salonu’nda gerçekleştirilecek.


Mario Carpo:
The Bartlett, University College London, Mimarlık Fakültesi’nde Reyner Banham Profesörüdür. Mimarlık tarih ve teorisi alanında araştırmaları; kültür teknolojileri, erken modern (Vitruvyan gelenek ve İtalyan Rönesansı, Alberti’den Vignolo’ya) ve dijital tasarım teorileri (1990’dan günümüze) ile çağdaş mimarlık teorisi ve eleştirisi üzerine yoğunlaşmaktadır. Önemli kitapları arasında, Architecture in the Age of Printing: Orality, Writing, Typography, and Printed Images in the History of Architectural Theory (The MIT Press1998), The Alphabet and the Algorithm (The MIT Press, 2011) ve The Second Digital Turn Design Beyond Intelligence (The MIT Press, 2017) yer almaktadır.