(Siemens), Sanat ve Teknolojiyi Buluşturdu!

Contemporary Istanbul Siemens Ev Aletleri’nin ikinci defa sponsorluğunu üslendiği Plugin Yeni Medya Bölümü, bu yıl extra/ordinary (olağan/dışı) teması altında ziyaretçileriyle buluştu. Teknolojinin sanatta yarattığı sıra dışı etkiye ayna tutan Plugin bölümü, Ceren ve Irmak Arkman küratörlüğünde dünya çapında eserlere ev sahipliği yapıyor. Siemens Ev Aletleri’nin özel olarak sergilediği Daniel Iregui’nin “Control, No Control” eseri ise interaktif özelliği sayesinde günümüz teknolojisinin tek bir dokunuşla sonsuz olasılıkların kapısını araladığına vurgu yapıyor.

Ayşe Özkaya, Pınar Arkman, Daniel Iregui, Ceran Arkman

İstanbul’u ve Türk sanatını dünya piyasasıyla buluşturan, dünyanın dört bir yanından önemli galerileri, sanatçıları ve koleksiyonerleri bir araya getiren Contemporary Istanbul’un Siemens Ev Aletleri’nin sponsorluğunu üstlendiği Plugin bölümünde yeni medya sanatının çarpıcı örnekleri Ceren-Irmak Arkman’ın küratörlüğünde “Extra/Ordinary – Olağan/Dışı” teması altında sergileniyor.

Daniel Iregui, Türkiye’de ilk defa Siemens Ev Aletleri alanında olacak

Siemens Ev Aletleri alanında sergilenecek Daniel Iregui’ye ait “Control, No Control” eseri aynı hayat gibi sayısız etkileşim sonucunda şekillenen süreğen değişim ve dönüşümü konu alıyor. Eser insan dokunuşuyla, ses ve görsel özelliklerini yeniden yapılandırıyor. Sanat yönetmenliği yapan bir programcı olan Daniel Iregui, tasarımın teknoloji kadar önemli olduğu kamusal alanlarda ve cihazlarda sanatsal etkileşimli deneyimler yaratıyor. Iregui’nin interaktif eserleri, sonsuz ve rastgele kombinasyonların oluşturduğu sistemle estetik ve tasarımı bir arada sunarken, sonuç her zaman yeni bir olasılık oluyor.