Geleceğin Tasarımcısı DAN ROOSEGAARDE (IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi) için TÜRKİYEde!

Daan Roosegaarde

Hollanda merkezli tasarım laboratuvarı Studio Roosegaarde kurucu ortağı, sanatçı Dan Roosegaarde 21 Eylül 2018 Cuma günü saat 13.00’de IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi’nin konuğu olarak “Geleceğin Peyzajları” konulu bir konferans veriyor. 


Geleceğin Peyzajları
Konuşmacı: Dan Roosegaarde
Tarih: 21 Eylül 2018, Cuma
Saat: 13.00
Yer:  İstanbul Fuar Merkezi


Forbes, Wire ve Good 100 tarafından yaratıcı değişim öncüsü olarak seçilen, dünya çapında aralarında Londra Tasarım İnovasyon Madalyası ve Yılın Aydınlatma Tasarımcısı da dahil olmak üzere 20’den fazla prestijli ödülün sahibi tasarımcı, sanatçı ve fütürist Dan Roosegaarde IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi kapsamında ilk defa Türkiye’ye geliyor.

Güzel Sanatlar ve Mimarlık eğitimi alan Dan Roosegaarde, çocukluğundan beri doğa ve teknolojiye beslediği hayranlığı, kendisi büyüleyen ateş böcekleri, karanlıkta parlayan deniz canlılarından aldığı ilhamı, mühendis ve tasarımcılardan oluşan ekibiyle birlikte geleceğin dünyası için inovatif tasarımlara dönüştürüyor.

Gates Of Light

Kurduğu stüdyoda yaşanılabilir, temiz ve güzel bir gelecek için inovatif kentsel projelere imza atan Roosegaarde “Dream Factory” (Rüya Fabrikası) adını verdiği merkezde insan, mekan ve teknolojiyi kentsel çevreye ilişkin gündelik hayatı iyileştirmek ve ilham vermek için buluşturuyor.

Dan Roosegaarde’ nin uluslararası arenada başarı kazanmış işlerinin başında; gündüz kendini şarj eden ve gece kendi kendine aydınlanan “Akıllı Otoban”, dünyanın en büyük hava temizleyicisi olan ve kirli havayı mücevhere dönüştüren “Dumansız Proje” ve suyun gücünü gösteren bir sanal sel tasarımı “Waterlicht”, araba farlarını binalardan yansıtarak gerçekleştirdiği sıfır enerji tüketen sokak aydınlatması konsepti “Gate of Light” ve  gündüz depolanan ışığın gece kullanılması prensibi yaratılan bisiklet yolu “VanGogh Path” var.

Akıllı Otoban

Roosegaarde’nin tasarımlarının mottosu Hollanda dilinde eş anlamlı olarak “güzel” ve “temiz” anlamına gelen “Schoonheid” kavramıdır.  Roosegaarde, temiz enerji, temiz hava ve temiz su kavramlarını yaşamın merkezinde yerleştirecek tasarımların prototiplerini “Hayal Fabrikası”nda üretiyor.

Rotterdam, Pekin, Paris ve Stockolm gibi dünyanın önemli şehirlerinde kamusal alanda çalışmaları hayata geçiren Rooseegarde’ın işleri Amsterdam’da Rijksmuseum ve Stedelik Museum’da, Londra’da Tate, Victoria&Albert Müze’sinde ve Design Museum, Tokyo’da Mori Sanat Müzesi, Paris’de Musee des Arts Decoratifs, Google Zeitgeist’ta sergilendi.

Kayıt: https://ubm.istanbullight.com/aydinlatma-tasarimi-zirvesi-2018