[Proje]: Gelecek Otomotiv Mercedes-Benz Showroom VIP Çalışma Alanları

Proje Adı: GELECEK OTOMOTİV MERCEDES-BENZ SHOWROOM VIP ÇALIŞMA ALANLARI, İSTANBUL, 2018

İç Mimari: GÖNYE PROJE TASARIM

İşveren: GELECEK OTOMOTİV

Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal liderliğindeki Gönye Proje Tasarım Türkiye’nin önde gelen Mercedes Benz distribütörleri arasında olan Gelecek Otomotiv’in İstanbul Vadipark’taki showroomunda yer alan VIP çalışma alanlarını tasarladı. Lüks otomotiv sektörüne ve üst pazara hitap eden ürünü, 500 m² büyüklüğündeki VIP çalışma alanlarında en iyi ve en efektif şekilde yansıtmak, hem işveren hem de Gönye Tasarım için ortak çıkış noktası olmuş. Yönetim kurulu başkanı ofisi, idari lobi, yönetim kurulu odası ve WC alanları, VIP çalışma alanlarına dahil mahalleri oluşturmuş.

Plan yerleşim ve tasarımlarını, Mercedes otomobillerin amorf ve akışkan hatlarını baz alarak tamamlayan Gönye Proje Tasarım, geniş mekanlar arasındaki dikey seperatörleri, siyah parlak lake yüzeyler ve parlak krom metallerle detaylandırarak yansıtıcı ve dinamik atmosferin devamlılığını sağlamış.

İç mimari tasarımı oluştururken Mercedes-Benz markasının lüks ve konfor detayları ile estetik ve teknolojik dilini bir araya getirdiklerini belirten Gönye Tasarım kurucuları, markanın kendi tasarım dilinde yer alan parlak kromlar, perfore deri yüzeyler, dokuma vinil zemin kaplamalar ve doğal meşe ahşap kaplamaların, tasarımda kullandıkları anahtar elementlerden birkaçını oluşturduğunu vurguluyor. Tüm duvar, zemin ve tavan yüzeyleri perspektif ve ufuk etkisi yaratacak şekilde birbirleriyle bağlantılı olarak tasarlanmış. Dikey hatta kullanılan siyah parlak cam yüzeyler, tavan ve zemin arasında ayna etkisi yaratarak simetrik yüzeylerin vurgulanmasını sağlamış. Mimari form gereği iç mekanların ortasında kalan dairesel kolonlar, otomotiv iç mekanlarına atıfta bulunularak perfore deri döşeme modüllerle sarılmış. Tavanda doğal meşe ahşap kaplamalar kullanan Gönye Tasarım ekibi, mekandaki parlak ve keskin ambiyansı yumuşatarak tasarımda denge sağlamış.

Markanın en güçlü kozlarından biri olan hız algısı, aydınlatma elemanlarının seçiminde tasarıma dahil edilmiş. Lineer formda, led bant aydınlatmalar, hem tavanda hem de duvarlarda lambrilere entegre şekilde kullanılmış.

VIP müşteriler ve misafirlerin ağırlanacağı bir mekan olması sebebiyle yönetim kurulu başkanı ofisini tasarlarken tüm iç mimari detayları, merkezi otomasyona bağlı çalışacak ve farklı otomasyon senaryolarını işletecek şekilde planlayan iç mimarlar, tasarımlarında Poltrona Frau kanepe, Walter Knoll oturma grupları, Addo yönetici masası, Artemide sarkıt aydınlatma gibi çeşitli ithal ve yerli ürünler tercih etmiş.

Toplantı odası tasarımının da aynı konseptin uyarlaması ile hazırlandığını belirten Gönye Tasarım ekibine göre, 6 metre uzunluğundaki siyah mermer masa, odanın odak noktasını oluşturmuş. Duvarlarda tavan yüksekliğini vurgulayan dikey hatlardaki mobilyalara, Video Wall ve kahve barı ile işleve yönelik gizli dolaplar entegre edilmiş.


Aydınlatma

 • Artemitde Lighting [Toplantı Masası Aydınlatması]
 • E.A.L.D Aydınlatma [Spotlar]

Mobilya

 • Poltrona Frau [Kanepe]
 • Walter Knoll [Sandalye ve Berjerler]
 • Addo Mobilya [Yönetici Masası]
 • Vakko [Nespresso ve Aksesuarlar]
 • Persa Perde [Perdeler]
 • Odabaş Mobilya [Özel İmalat Ahşap Mobilyalar] /////

Bitirme İşleri

 • Dendro [Lamine Parke]
 • Decovita [Porselen Seramik]
 • Porcelanosa – Linkfloor
 • Can Yapı [Mermer]