(Clariant), Boya Sektörüne “SÜPER SAYDAM” Pigment Preparatlarıyla Hizmet Veriyor…

Özel kimyasallarda dünya liderlerinden biri olan Clariant, Türkiye’nin büyüyen boya sektörünü desteklemek amacıyla Hostatint A 100-ST ürününü piyasaya sürdü.

Son 10 yılda önemli bir konuma gelen Türkiye boya sektörü, kimya endüstrisi içindeki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD)’a göre Avrupa’nın 5. büyük boya üreticisi olan Türkiye, büyüme potansiyeliyle önemli bir oyuncu konumunda. Türkiye boya sektörünün iç pazar ve ihracat toplamı 3 milyar dolara yaklaşırken, 2016’daki yıllık üretimi 900 bin ton düzeyinde gerçekleşti.  Boya sektöründe üretimin %60’ını dekoratif boyalar, %40’ını ise endüstriyel boyalar oluşturuyor. Üretiminin %90’ı iç pazarda tüketilen sektör, kalan üretimi yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediyor. 

Göz alıcı metalik ve mineral efektler; yüzey boyaları ve bordürler için yeni renkler

Halojenleşmemiş pigment bazlı süper saydam preparat serisi Hostatint A 100-ST, gündelik hayatta kullanılan ürünlere yakışan göz alıcı metalik ve mineral efektler ile yüzey boyaları ve bordürler için yeni renkler sunuyor. Hostatint A 100-ST serisi, kullanıma hazır ve saydamlığı yüksek dokuz pigment preparatıyla solvent bazlı boya sistemlerinde tüm renklerin elde edilebilmesini sağlıyor. Çok ince pigment tanecikleri, mükemmel dispersiyon ve uzun vadede stabilizasyon, güçlü renk yoğunluğuna sahip, aynı zamanda da ışığa ve dış ortam koşullarına son derece dayanıklı, akmayan ve bulaşmayan bir boya elde etmek için vazgeçilmez şartlar.

Hostatint A 100-ST performans yararlarının yanı sıra, kaplama sektöründe yaratıcılığı da teşvik ediyor. Halojensiz pigment molekülleri, elektronik üreticileri için, sektörün halojen içeriğine dair kısıtlamalarına uygun bir parlak yeşil renk elde edilmesini mümkün kılıyor.

Hostatint A 100-ST’nin süper saydamlığıyla üretilen endüstriyel kaplamalar, yüzeyi oluşturan cam, ahşap, metal gibi malzemelerin cazibesini arttırarak kaliteyi yükseltiyor. Siyah yüzey üzerinde neredeyse görünmez olan süper saydam renkli kaplamalar, siyah/renk karşıtlığını vurgulamakta da çok etkili.

Hostatint A 100-ST pigment preparatlarının kullanımı son derece kolay ve güvenli. Düşük viskozite, solvent bazlı boya sistemlerine geniş uyum ve yüksek parlama noktası sayesinde depolama, taşıma ve elleçleme işlemleri daha güvenli hale geliyor. Renklendiricilerin kararlılığı ise raf ömrünün uzun olmasını sağlıyor.

Endüstriyel uygulamalarda önemi büyük

Endüstriyel uygulamalarda metalik ve mineral efektler, cep telefonlarından bisikletlere ve otomobillere kadar her alanda giderek önem kazanıyor. Cam veya ahşabın yüzey özelliklerini vurgulamak için yüksek saydamlık kullanma eğilimi de artıyor. Clariant Türkiye Pigment İş Birimi Boya ve Mürekkep Segmenti Satış Müdürü Esra Durna, şunları söyledi: “Hostatint A 100-ST serisindeki pigment preparatları, saydam uygulamalar için çok çeşitli renklerin hızla ve esneklikle hazırlanabilmesini sağlıyor. Ayrıca üreticilerin piyasadaki yeni kaplama trendlerini yakalamaları için düşük maliyetli bir çözüm de sunuyor.”