(DP Architects) CEO’su Angelene Chan YILIN TASARIMCISI Ödülünü Kazandı!

Angelene Chan. Fotoğraf: Juliana Tan, DP Architects izniyle

DP Architects CEO’su Angelene Chan, 2018 Cumhurbaşkanlığı Tasarım Ödülleri (P*DA) töreninde Singapur’un tasarım dalındaki en prestijli ödülüne layık görüldü. Chan, mimarlık alanında “Yılın Tasarımcısı” ve “Yılın Tasarımı” kategorilerindeki ödüllerini 17 Temmuz tarihinde Istana’da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Halimah Yacob’un elinden aldı.

Jüri, Angelene Chan’ı “mimarın çok yönlü rolünü anlayan ve başarıyla uygulayan” bir endüstri lideri olarak tanımladı ve “DP Architects’teki tasarım sınırlarını zorlamayı hedefleyen, tipoloji gruplarının oluşturulması aracılığıyla araştırma ve yenilik getirme çabaları” için övdü. Chan’ın “çeşitli paydaşlar, meslek grupları ve topluluklarla iş birliği yapma konusundaki azmi ve bir ekip olarak en iyi sonucu elde etmenin önemini ön plana çıkarması” da “örnek davranış” olarak övgüye layık görüldü.

Bu yılın PDA ödül sahipleri; görsel iletişim, ürün ve endüstriyel tasarım, iç mekan tasarımı, deneyim ve hizmet tasarımı, mühendislik tasarımı, tasarım stratejisi ve mimari gibi farklı alanlarda hizmet veren profesyonellerden oluştu. Yenilenme sürecinin bir parçası olarak on yılın ardından PDA ödülleri, tasarımın uzun soluklu kriteri mükemmelliğe ek olarak, sonuç odaklı tasarımın etkisine daha fazla vurgu yapan, iki senede bir gerçekleşecek bir ödül töreni formatıyla düzenlenmeye başlandı.

Yılın Tasarımcısı kategorisi adayları, tasarım felsefeleri, yeni ve özgün tasarım yaklaşımı, portfolyolarının kapsamının yanı sıra tasarım disiplinindeki liderliklerine göre de değerlendirildi. Tasarım alanında çığır açan başarılara ulaşmalarının da ötesinde, işlerinin ekonomik dönüşüme olanak sağlayan, yaşam kalitesini artıran ve Singapur markası ile kültürünün ilerlemesini sağlayarak toplulukları birleştiren bir tasarım etkisi yaratması şartı da aranmıştır.

URA-Mimari ve Kentsel Tasarım Mükemmelleştirme Dairesi Grup Direktörü Larry Ng, “Mimari alıcıların, iyi düşünülmüş, dönüştürülebilir ve yenilikçi mekânlar ve yerlerin tasarımı konusunda yolu açmış olmaları bizi cesaretlendirmiştir. Hem projelerin bağlamlarına saygılı hem de toplum ve doğayı kutlayan tasarımları alkışlıyoruz” dedi.

Angelene Chan. Fotoğraf: Juliana Tan, DP Architects izniyle

Cumhurbaşkanlığı Tasarım Ödülleri
Cumhurbaşkanlığı Tasarım Ödülleri (P*DA), Singapur tasarım yeteneklerinin tanıtılması, Singapurlular arasında kaliteli tasarım farkındalığının daha geniş ölçekli olarak anlaşılması ve hükümetin tasarımı geliştirmeye verdiği önemin vurgulanması amacıyla 2006 yılında verilmeye başlandı. Singapur Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından verilen ödül, Singapur Tasarım Konseyi ve Kentsel Yeniden Gelişim Kurumu tarafından müştereken idare edilmektedir. Yılın Tasarımcısı ve Yılın Tasarımı şeklinde iki kategoriye sahip olan ödül, Singapurluların ve global ölçekte toplumların hayatlarında fark yaratan bir grup sıra dışı kişinin başarılarını tanıyıp, onamaktadır.

DP Architects
1967 yılında kurulmuş olan DPP Architects, mükemmelliğin mimarisini yaratma amacıyla insan ruhunu ve deneyimi zenginleştirmek için kesintisiz bir çaba göstererek, çevre konusuna verilen derin bir önem rehberliğinde gelişme göstermiştir. Singapur ulusunun yapılaşmasıyla birlikte evrilen DP, ülkenin dikkate değer yapı çevresinin şekillendirilmesinde etkili olmuştur. Günümüzde “One Global Studio” mottosuyle DP Architects, 17 uluslararası ofis ve sekiz alt kuruluşa sahip, global bir şirket haline gelmiş, 77 ülkenin kentsel değişiminde rol oynayarak, yapı ve mimari alanlarındaki değişmez idealleri ile uluslararası ölçekte genişlemiştir.

Mekân oluşturma ile sürdürülebilir kamu alanı ve kentli toplumun şekillendirilmesine adanmış bir felsefeyle hareket eden DP, mimariden şehir planlamasına, iç tasarım, peyzaj tasarımı ve aydınlatma tasarımından mühendisliğe, sürdürülebilir tasarım ve proje yönetimine kadar pek çok dalda uzman hizmet sağlamaktadır. Çevreye ve bağlamlarına karşı hassas olan DP Architects, insanların ve toplumların hayatlarının kalitesini, yapılar ve alanlarla iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Projeleri arasında, Esplanade Theatres on the Bay, Dubai Alışveriş Merkezi, Singapur Spor Merkezi ve Sengkang Devlet Hastanelerigibi yapılar yer almaktadır.