(İstanbul Bilgi Üniversitesi)’nden BİLGİDoğada YAZ OKULU

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen BİLGİDoğada Yaz Okulu, bu yıl iki dönemden oluşuyor. Öğrenciler, kültür, çevre ve kırsal yaşam temalı dersleri doğanın kalbinde keşfediyor.

Öğrencilerin doğal, toplumsal ve kültürel ortamla yoğun bir temas içinde yaşayarak öğrenmesinin amaçlandığı BİLGİDoğada Yaz Okulu, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Güzelköy’de bulunan ilkokulda gerçekleştiriliyor. Öğrenciler doğayla iç içe olacakları 15 gün boyunca, kültür, çevre ve kırsal yaşamla tematik bağı olan derslere katılacaklar. Köy halkı ve akademisyenler eşliğinde düzenlenen, doğa, tarım ve çeşitli üretim süreçleriyle ilgili atölyelerde ise yaşayarak öğrenme imkanı buluyor.

Akademisyenler, konuk konuşmacılar ve köy halkı ile birlikte yapılacak olan atölye ve etkinliklerden geri kalan zamanlarda ise öğrenciler, Kaz Dağları ve Assos’ta vakit geçiriyor.

Öğrenciler doğal yaşamı deneyimliyor

İşlenen derslerin teorik boyutunu desteklemek amacıyla BİLGİDoğada Yaz Okulu kapsamında, Kaz Dağları doğa yürüyüşü, zeytin, yoğurt, kompost ve ekmek atölyeleri köy halkı ile birlikte gerçekleştiriliyor. Bilginin dört duvara hapsolmak zorunda olmadığı inanışı doğrultusunda öğrenciler, doğanın sunduğu bilginin önemini yaşayarak öğreniyor. Köy sakinlerinin günlük yaşantılarına ve kültürel ritüellerine eşlik etme fırsatı da bulan öğrenciler, coğrafyayı ve yerli halkı yakından tanıyarak, üzerinde yaşadıkları dünyaya, doğaya dair Güzelköy perspektifinden, farkındalık ve bilinç kazanıyor.

Doğada uygulamalı dersler

13 Ağustos’a dek devam edecek ikinci dönem kapsamında öğrenciler; Dr. öğretim üyesi Ömer Albayrak ve öğretim görevlisi Kaan Atalay’dan “Çevre Çalışmaları” dersini, öğretim görevlisi Rahmi G. Öğdül’den “Beden Temsilleri” dersini, öğretim görevlisi Amed Gökçen’den ise “Kültür, Mekan ve İnanç” dersini alacaklar.

BİLGİDoğada Yaz Okulu ile ilgili ayrıntılı bilgi için https://bilgidogada.bilgi.edu.tr/ web adresi ziyaret edilebilir.


İstanbul Bilgi Üniversitesi:
1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’nın Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1500 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Kozyatağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2018 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre BİLGİ, Türkiye’deki en iyi 16 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.