(Avcı Architects) İki Projesi ile ULUSLARARASI MİMARLIK ÖDÜLLERİNDE Finale Kaldı…

Kongo’nun Brazzaville kentinde Avcı Architects tarafından tasarlanan Kintele Kongre Oteli World Architecture Festival (WAF) Ödüllerinde finale kaldı. Tamamlanmış otel ve tatil yapıları kategorisinde 16 proje arasında yarışacak proje, Avcı Architects kurucusu Selçuk Avcı tarafından Kasım ayında Amsterdam’da düzenlenecek festivalde jüri üyelerine sunulacak.

Bunun yanında, Architizer Mimarlık Yayını tarafından düzenlenen uluslararası A+ Ödüllerinde Avcı Architects tarafından yeni tamamlanan Balance Güneşli ofis binası, 16 katın üzerindeki Yüksek Ofis Yapıları kategorisinde finale kalan beş projeden biri olarak seçildi. 30 Temmuz’da ilan edilecek jüri ödülünün yanı sıra, 20 Temmuz’a kadar internet üzerinden açık oylama ile değerlendirilen her kategoriden bir proje verilen oylara göre ayrıca popüler seçki ödülünü kazanıyor.

Balance Güneşli binası İstanbul’daki Basın Ekspres Yolu üzerinde yer alan ve programında ofis, konut ve ticari fonksiyonlarını barındıran karma kullanımlı bir yapıdır. Yapının tasarımı, kentle ilişki kuran ve sokak seviyesindeki geçirgenlik ve yaya akışına izin veren bir model üzerine kurulmuştur.

Kintele Kongre Oteli ise başkent Brazzaville’nin yeni gelişmekte olan ve Olimpiyat Merkezi’nin kuzeyinde yer alan bir bölgesinde bulunur. Kintele Kongre Merkezindeki büyük kütleler olan Kongre Salonu, Başkanlık Salonu, Ziyafet Salonu ve Meydan avlularla birbirinden ayrılacak şekilde sıra halinde dizilmiş olup her birine, bu öğeler arasında bağlantı işlevi gören, üstü kapalı sıra sütunların oluşturduğu bir kolonad üzerinden erişim sağlanmaktadır. Otel ise halka açık olan bu kordondan 5 metre daha yukarıda konumlandırılarak hem daha iyi bir nehir manzarası sağlanmış hem de alanın halka açık kısımları ile özel işleve sahip kısımlarının birbirinden ayrılması amaçlanmıştır.


Avcı Architects:
Avcı Architects, 1989 yılında Selçuk Avcı ve Sanja Jurca Avcı tarafından Londra’da kuruldu. Bugüne dek birçok prestijli ulusal ve uluslararası ödüllere layık görülen ofis, 2012’de katıldığı davetli tasarım yarışmasında Türkiye Müteahhitler Birliği Merkez Binası ile birincilik ödülünü aldı.

Avcı Architects, her zaman sürdürülebilir bir tasarımın öncüsü olmuş ve bununla birlikte 2001 yılında İngiltere Mimarlık Vakfının düzenlediği İngiltere’nin En İyi Genç Mimarlık Ofisleri’nden biri olarak seçilmiştir. Sürdürülebilirlik prensipleriyle üretilen 27 yıllık bir proje geçmişine sahip olan, Avcı Architects’in bu alandaki tecrübeleri çeşitli önemli ödüllere de layık görülmüştür. Ofisin kurucularından Selçuk Avcı mimari tasarım faaliyetlerinin yanında, gayrimenkul yatırımlarında mimari tasarımın değeri ve sürdürülebilirlik konularında konferans ve panellere katılarak görüş ve tecrübelerini paylaşmaktadır.