(Pera Müzesi), DOĞU ve GÜNEYDOĞU ANADOLU’dan Üniversiteli Gençleri Ağırladı!

Pera Müzesi, 8 Temmuz Pazar günü Avusturya Liseliler Derneği Kadın Platformu’nun yaklaşık 11 yıldır yürüttüğü ”Ben Çalışmak İstiyorum” projesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde üniversite eğitimi gören 18 genç kadını ağırladı. Gençler, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi koleksiyonlarının yanı sıra Sarsılan İmge ve İstanbul’da Deniz Sefası sergilerini gezdi.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005 yılında kurduğu Pera Müzesi, sanatın bilinmeyen yönlerine ve değerlerine ışık tutmaya, “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri gelecek kuşaklara aktarmaya devam ediyor. Pera Müzesi, 2008 yılından bu yana Avusturya Liseliler Derneği tarafından yürütülen ve kadının ekonomiye katkısını ve iş yaşamında aktif rol almasını destekleyen ”Ben Çalışmak İstiyorum” projesi kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan 18 üniversiteli genç kadına kapılarını açtı. Proje kapsamında İstanbul’da birer ay staj görerek iş hayatıyla tanışacak olan öğrencilere, müze, koleksiyonlar ve sergiler hakkında detaylı bilgi verildi. Programa katılan öğrenciler, müzede devam etmekte olan Sarsılan İmge ve İstanbul’da Deniz Sefası ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından derlenen “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ile “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” sergilerini ilgi ile gezdi.

”Ben Çalışmak İstiyorum” Projesi

Avusturya Liseliler Derneği üyelerinin katılımı ile oluşturulan ALD Kadın Platformu’nun yürüttüğü proje, Özellikle Anadolu’da ve büyük kentlerde kadınların aktif iş hayatına katılımlarının sınırlı olması gerçeğini değiştirmek ve çalışmak isteyenlere iş fırsatları yaratmak hedefiyle oluşturuldu. Proje kapsamında 2008 yılından bu yana toplam 156 kadın öğrenci, İstanbul’da staj yapma fırsatı buldu.