(Tepta Aydınlatma)’dan YENİ Aydınlatma Ürünü, BRICK LIGHT

SIMES tarafından geliştirilen Brick (Tuğla) Aydınlatma projesi,  cam ve tuğla öncü malzemelerinin birleşiminden doğar: tuğlanın formu ve yüksek kalitede işlenmiş cam. Bu ürünün geliştirilmesindeki ve ardındaki araştırma çabasındaki temel motivasyon, insanlıkla birlikte gelişen 5000 yıllık yapısal gelişimlere katkı sunacak yenilikçi ve provokatif bir öğe sunabilmektir. Hem tuğlanın hem de camın temel işlevi tarihten bu yana hep aynı kalmıştır. SIMES tarafından geliştirilen Brick Aydınlatma ise, tuğla formunu, ışık yayan yenilikçi ve yapısal bir boyuta getiren yepyeni bir yaklaşımdır; kuşkusuz bu yeni ürün hem bireysel değer taşımakta, hem de mimari tasarımın değerini arttıracak bir katkı sağlamaktadır.

Tasarımcısı Paolo Rizatto’nun sözleri ile: “Brick Aydınlatma projesi , tuğlanın basit geometrik formunu ışık ile birleştiğinde onu yayan, geçirgenleşen camın kütlesel halini kullanmakta, bu özellikleri elektronik ve LED teknolojisi ile birleştirerek yeni fırsatlar yaratmaktadır.

Brick aydınlatma üstün kamuflaj özelliklerine sahiptir. Bunu sadece tuğlanın formuna ve  ölçülerine sahip olmakla değil; aynı zamanda tuğla ile aynı direnç ve esneklik niteliklerini taşımakla sağlar. Brick aydınlatma, projelerdeki tuğla ile aynı taşıma, kullanma, montaj, uygulama gibi kalifikasyonlara tabiidir. Basit ve ölçülü arketip formu, duvarlarda mükemmel bir entegrasyon sağlar.  İster gömme ister çıkıntılı olarak kullanılsın, ister düz isterse dönüşlü bir duvar tasarımında olsun, iç bükey veya dış bükey, ortada veya köşelerde, dağınık veya düzenli, aralıklarla ya da tek bir kat olarak, serbest veya planlanmış olarak tasarlanan her yapıda, iç mekanda ve dış mekanda tüm tuğla yüzeylerin aydınlatılması gibi gereksinimler için tasarlanmıştır.

Kompakt geometrisi sayesinde duvarcılık ustalığı ile kolayca adapte olabilen, böylece tuğla cephelerin içinde gömülebilen Brick Aydınlatma, blok cam gövdesi ile kurulum ve uzun ömürlülük alanlarında yüksek performans gösterir ve vandalizme karşı da dayanıklıdır.

Brick aydınlatma iki çeşit olarak sunulmaktadır:

  1. Mimari yapıların aydınlatması için, 5 mt’lik neopren bir kablo ile elektrik bağlantısı sağlanmak üzere hazır gelir; tuğla ve/veya yapıdaki diğer malzemelerin arasında konumlanarak uygulanır.
  2. Dış mekan için mobil bir aydınlatma olarak kullanılır. Ürünün taşınabilir olan bu versiyonunda 8 saate kadar ömrü olan bir lityum pil vardır ve mikro usb ile şarj edilmektedir. Bu tasarımda, ürünün yanında bulunan kontrol sayesinde ışık gücü istenirse %30 veya %70 oranında kısılabilir.

Tepta Aydınlatma:
Tepta Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. Tepta Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. Tepta, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

Tepta’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı, gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için  uygun ürünlere ve hizmete Tepta’da ulaşılabilir.

Tepta böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 25 yılı aşkın süredir temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Studio Italia Design, Delightfull, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato ve Terzani ‘dir. 30.000 kadar ürün çeşidine sahip olan Tepta Aydınlatma’nın örnekleri 1.Levent’teki 4 katlı mağazasında sergilenmektedir.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Cephesi, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor.

İstanbul, Antalya, Bursa, Bodrum ve İzmir’de satış noktaları bulunan Tepta’nın, yurt dışı çalışmaları Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır.

Daha detaylı bilgi için www.tepta.com 
 adresini ziyaret edebilirsiniz.