(ATÖLYE), “Designer-in-Residence” Programının İKİNCİ TASARIMCISI Eli Bensusan Mezun Ediyor!

ATÖLYE tarafından tasarımcıların fikirlerini hayata geçirmek, tasarım ve üretim süreçlerinde ihtiyaç duydukları kaynakları sağlamak için başlatılan Designer-in-Residence programı ikinci edisyonunu tamamladı. Programın ikinci edisyonunda 2 ay süreyle odak materyal “mantar” ile çalışan tasarımcı Eli Bensusan, 3 Temmuz Salı günü saat 19.00’da ATÖLYE’de gerçekleştireceği sunum ve sergi açılışı ile program sürecini ve tasarımlarını katılımcılarla paylaşacak. Sergisi ise, 3 – 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında ATÖLYE ’de görülebilir.

Designer-in-Residence programının ATÖLYE ve FabLab Lisboa işbirliğinde, Amorim sponsorluğunda düzenlenen ikinci edisyonu kapsamında, ATÖLYE’nin MIT Fab Lab Ağı üyesi olan Prototipleme Lab’inde çalışan Eli, üretim aşamasında farklı yöntem ve teknikler deneyerek odak materyal olarak kullandığı “mantar”ın yapısal niteliklerini ve farklı maddelerle etkileşimini keşfetmeye çalıştı. Eli bu süreçte; mumluk, masa lambası, tabure, şarap kadehi kılıfı, sehpa ve aynalı duvar ünitesi gibi ürünler üretti. Eli, süreç boyunca Lizbon’da yer alan Fablab Lisboa’da iki ay boyunca çalışan Ana Prates ile beyin fırtınası ve geri bildirim seansları yaptı. Ayrıca bu süreçte ATÖLYE ekibi ve komünitesinden de prototipleri hakkında geri bildirim alan Eli, 3 Temmuz Salı günü gerçekleştireceği sunumun öncesinde Ana ile program çıktılarını paylaşacak.

Designer-in-Residence programı Türkiye’deki tasarımcılara yeni bir alan açıyor

ATÖLYE tarafından 2017 yılının sonunda hayata geçirilen Designer-in-Residence programı geçtiğimiz 6 ay içerisinde alanlarında uzman iki tasarımcıya farklı odak materyaller ile araştırma, tasarım, prototipleme ve üretim konusunda konusunda alan açtı. Programın ilk konuğu olan endüstriyel tasarımcı Bilge Nur Saltık, odak materyal olarak seçtiği “sünger”in sabun ve ahşap gibi farklı maddelerle etkileşimi, ve akustik panel ve koku dispanseri alanlarında nasıl kullanılabileceği üzerine çalışmalar yapmıştı. Programın uluslararası iş birliği ile gerçekleştirilen ikinci edisyonunda ise Eli Bensusan, Fablab Lisboa’da eş zamanlı çalıştığı Ana Prates ile fikir alışverişi ve geri bildirimler yaparak “mantar” malzemesinin farklı kullanım olasılıklarını keşfetti.

Programın 3. edisyonu için başvurular yakında açılıyor

ATÖLYE, programın farklı bir odak materyal ile yürütülecek 3. edisyonunda yine bir tasarımcıyı misafir edecek. Seçilen tasarımcıya Prototipleme Lab’e ve ekipmanlara erişim, mentorluk ve iletişim desteği verilecek.

Programın ilk edisyonunun katılımcısı Bilge Nur Saltık’ın tasarım süreci ve ürettiği çıktıları izlemek için:

Programın ikinci edisyonunun kapanış etkinliği sunum ve sergi hakkında ayrıntılı bilgi için:
https://www.facebook.com/events/188229155218531

Programın 3. edisyonu için ayrıntılı bilgi için: https://atolye.io