[Proje]: Starcity Outlet Renovasyon Projesi

Proje Adı: STARCITY OUTLET RENOVASYON PROJESİ,

2017, İSTANBUL

Mimari: GÖRKEM VOLKAN DESIGN STUDIO

İç Mimari: GÖRKEM VOLKAN DESIGN STUDIO

Peyzaj Mimarisi: GÖRKEM VOLKAN DESIGN STUDIO

İşveren: GENÇOĞLU AVM YATIRIMLARI

Starcity Outlet Center binası, 2010 yılında Öncüoğlu Mimarlık tarafından tasarlanmıştır. 2016 yılında yatırımcıların değişmesinin ardından ve yeni ortaya çıkan gereksinimlere paralel olarak, GVDS iç mimari  tasarım ve cephe yenileme projelerini üstlendi.

Alışveriş merkezlerinin artık bir örtü olarak değil, bir eşik ve dış dünyayla etkileşimli bir yer olarak algılandığı yeni anlayışla uyumlu olarak yeni teras alanları, yeme içme katı seviyesine ve Starcity Outlet’in kat girişlerine eklenmiştir. Bu sayede, yapının iç örtüsünden çıkması ve çevresiyle daha şeffaf ve doğrudan bir ilişki kurması amaçlanmıştır.

Binanın zemin katındaki meydan sadece bir toplanma alanı değil, aynı zamanda bu meydanı çevreleyen kafeler ve bistrolar için canlandırıcı bir etkiye de sahip olacaktır.

Varolan yaya köprüsü, yeşil bitki bölgeleri ve mekan için tasarlanan su öğesi ile meydan, ilçede genç ve çocuk nüfusu için bir toplanma ve dinlenme alanı yaratmaktadır.

Yemek katındaki yiyecek ve içecek alanları, halihazırda varolan sınırlı teras alanları yemek alanı seviyesine getirilerek, binayla harmoni içinde genişletilerek artırılmıştır. Bu alan için özel salon, genel yemek alanı ve oyun alanı gibi işlevler tasarlanmıştır. Eklenen teras alanının dışarıdaki yansıması, cephenin yapısal kalınlığına bir video duvarının eklenmesi ile bir bütünlük kazanmıştır. Bu video duvarı binanın cazibesini artıracak olsa da, bir reklam alanı olarak da kullanılıyor.

Binanın güney girişindeki park alanı tekrar fonksiyonel hale getirilerek, bu alana bağlı meydan da operasyonel hale getirilmiştir. Bu sayede binanın bu tarafındaki kiralanabilir alanlar daha fazla işleve ve popülerliğe kavuşmuştur.

Planlama sayesinde gün ışığının etkin kullanıldığı projede, mümkün olan her yerde doğal ve sürdürülebilir malzemeler tercih edilmiştir. Kullanılan malzemelerin, en az maliyete sahip ve en az bakım gerektirecek ürünler olmasına önem verilmiştir.

Islak alanlar, günümüz dünyasının gereksinimlerine göre miktar, şekil ve işlevsellik olarak yeniden tasarlanmıştır. Böylece, proje bebek bakımı odaları ve engelliler için alanlar açısından tekrar gözden geçirilmiştir.


Kaba Yapı: Efe Mimarlık [Proje]

Cephe: Efe Mimarlık [Proje]

Bitirme İşleri:

  • Seranit [AVM İçi Genel Zemin, Seramik Kaplama]
  • Kalebodur [Lounge, Yeme-İçme Alanları Zemin, Seramik Kaplama]
  • Interdekor [Merino, Ahşap Görünümlü Laminat Kaplamalar]

Mobilya:

  • Atölye Derin [AMV İç Mekan Hareketli Mobilyalar]
  • İCA [AMV Dış Mekan Hareketli Mobilyalar]
  • Nardi Outdoor [AMV Dış Mekan Hareketli Mobilyalar]

Aydınlatma: GVDS [Özel Tasarım]

Islak Hacim:

  • GROHE [Armatür ve Gömme Rezervuarlar]
  • VitrA [Vitrifiyeler]