(ARREDAMENTO MİMARLIK) Haziran Sayısı Çıktı…

Haziran sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın yeni dosya başlığı: “Mimarlık Tarihinin İcadı Mimarlığın İcadıdır ya da Mimarlığı Tarihyazımı mı İmal Eder?”

Bugün bilinen anlamıyla mimarlık, mimarlık tarihi metinleri yazıldıkça ortaya çıkan bir kavram veya kavramlar ailesi. En bildik mimarlık kavramlarından biri olan mimarlığın mimar öznelerin beceri, yetenek, deha vs. gibi yüce kişisel değerleri aracılığıyla ortaya konan bir sanatsal iş olduğu inancının kökeni bile bir tarih metnine dayanıyor. 16. yüzyılda Vasari diye biri 14.-16. yüzyıl aralığında orta ve kuzey İtalya’da yaşamış bir grup mimarın hayatını yazdığı zaman mimar Ortaçağ’ın anonim ustası olmaktan çıkıp bir sanatçıya dönüşmeye başladı. Mimarlık kavramının içine doldurulan her şey bu ve benzeri yüzlerce tarih metni içinde tanımlandı. Arredamento, mimarlık tarihi yazımının köklerine yönelerek 16. yüzyıldan günümüze, Vasari’den Jencks’e uzanan bir inceleme sunuyor.

Haziran sayısında Zeynep Sayın’ın İskender Savaşır ile gerçekleştirdiği söyleşide ikili, “Defter” dergisi macerası, siyasal aktivizm, karşılaştırmalı din tarihi ve toplumsal cinsiyet üzerine konuştular. Dünya mimarlığının gündemini yakın kadraja alan 321. sayıda; bu yıl RIBA’nın Yetkinlik Ödülü ile sesini duyuran Sri Lankalı Palinda Kannangara Architects, Meksikalı tasarımcı ve kuramcı Fernanda Canales, Fransa’da çoğunlukla yerel ölçekte üretim yapan ACBS architectes, çağdaş müdahale anlamında tarihi yapıya yaklaşımı ile dikkat çeken Avustralyalı Pandolfini Architects ve İtalya’da iki kardeşin ortaklığında faaliyet gösteren Pedevilla Architects’in yakın tarihli projelerinden bir seçki de sunuluyor. Yazgan Tasarım Mimarlık’ın, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen “Hamamyolu Urban Deck” projesini anlattığı 321. sayıda ayrıca; ING Bank Türkiye’nin Maslak’taki genel müdürlük binasının Bakırküre Mimarlık imzalı dönüşümünün hikayesi, işvereni ve mimarı tarafından aktarılıyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 321. sayısını, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.