Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda Yer Alacak VARDİYA PROJESİ (TEPTA) ile Aydınlatılıyor!

Bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi, Venedik Bienali küratörlüğü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara tarafından üstlenilen Freespace/Serbestmekân başlıklı ana serginin beraberinde Arsenale ve Giardini’de Türkiye Pavyonu’nun da aralarında bulunduğu 65 ülkenin sergileri ile düzenleniyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu, küratörlüğünü Kerem Piker’in, yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün üstlendiği Vardiya projesini sunuyor.

Proje küratöryel ekip tarafından, bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekânı olarak tasarlandı. Açık bir çalışma mekanı anlayışı ile düzenlenen mekan içerisinde bienal süresince çeşitli atölye çalışmaları, sunumlar ve konuşmalar düzenlenecek. Daimi bir öğrenme mekânı olarak görev yapan bu alan zamanla genişleyen ve zenginleşen bir sergi içeriğini de sunmuş olacak.

Mekân tasarımının ana atmosferinde belirleyici olan en önemli unsurlardan biri mekanın aydınlatılmasıdır. Projede küratöryel ekibin direktifleri doğrultusunda tüm aydınlatma ürünleri, senaryoları ve süpervizyonu TEPTA Aydınlatma tarafından sağlanıyor.

Temsilcisi olduğu otuza yakın global markanın çok büyük bir kısmı İtalya’nın Venedik bölgesindeki köklü cam ve aydınlatma üretimi geleneğinden gelen TEPTA, bu tamamen el üretimi tasarım mirasının Türkiye’deki temsilcilerinden biri. Venedik’in Murano adasından, Treviso bölgesine kadar yayılmış onlarca üretici ve marka ile çalışan TEPTA, gerek dekoratif, gerekse mimari aydınlatma alanında projelere çözüm ortağı olarak hizmet veriyor.

Mimari eserlerin yanı sıra kültür ve sanat projelerinin ve mekânlarının profesyonel olarak aydınlatılmasına yönelik ürünleri ve deneyimi ile TEPTA, bu alanlardaki değerli çalışmalara da destek vermeyi bir sosyal sorumluluk olarak görüyor. Gerek mimarların ve tasarımcıların, gerekse sanatçıların irili ufaklı projelerine, ürünleri ve hizmetleri ile destek sağlayan TEPTA, 2016’da gerçekleştirilen 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Darzanà projesini de aydınlatmıştı.


Tepta Aydınlatma:
Tepta Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. Tepta Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. 

Tepta’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı, gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için  uygun ürünlere ve hizmeleree Tepta’da ulaşmak mümkündür.

Tepta böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 25 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Studio Italia Design, Delightfull, Roger Pradier, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Cini and Nils, Kundalini, Aqua Creations, Linea Light Group, ilFanale, Torremato ve Terzani ‘dir. 30.000 kadar ürün çeşidine sahip olan Tepta Aydınlatma’nın 1.Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin örnekleri sergilenmektedir.

Bütün bunların yanında Tepta’nın sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimarların, tasarımcıların, elektrik mühendislerinin  ve son kullanıcıların özel istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonomi üçgeninin birleştiği en uygun noktayı, gerçekleştirdiği üretimlerde sağlayan Tepta, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bir  çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Cephesi, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, IKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor; kültür ve sanat projelerine aralıksız olarak desteğini sürdürüyor.

İstanbul, Antalya, Bursa, Bodrum ve İzmir’de satış noktaları bulunan Tepta’nın, yurt dışı çalışmaları Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. Temsilcisi olduğu markalar ve referans projeleri hakkında daha detaylı bilgi için  web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.tepta.com