(MSGSÜ Tophane-i Amire KSM/Sarnıç Galerileri)’nde: “Cennetin Uykusu” 

MSGSÜ Tophane-i Amire KSM/ Sarnıç Galerileri, 22 Mayıs–3Haziran 2018 tarihleri arasında, Ömer Yiğit Aral’ın “Cennetin Uykusu-Sleep of Paradise” sergisine ev sahipliği yapıyor.


“Cennetin Uykusu-Sleep of Paradise”
Sergi Açılışı: 22 Mayıs 2018, Salı 17.00
Tarih: 22 Mayıs-3 Haziran 2018
Yer: MSGSÜ Tophane-i Amire KSM/ Sarnıç Galerileri


Sergi tanıtım metninden:

Türkiye’deki Fantastik Gerçekçi Sanatın önemli temsilcilerinden Ömer Yiğit Aral’ın tematik olarak; mitoloji, teoloji ve günümüz dünya gerçekliğiyle yoğrulmuş, hassas, detaycı ve farklı teknikler kullanarak oluşturduğu eserleri uzun bir süreden sonra izleyicisiyle tekrar buluşuyor.

Hiçbir siyasi gönderme olmaksızın günümüz dünyasının yaşadığı yakın geçmiş ve an’a dair insan dramını masalsı bir dille betimlemeye çalışan sanatçı, özellikle izleyici ve resmi arasında kendini bilinçli gizleme çabasını gösteriyor. Bu yönde oluşturduğu kendine özgü tekniğiyle biçim ve içerik ilişkisi bağlamında bir bütünlük oluşturuyor. Son dönem günümüz Türkiye’sinde her gün medyada karşımıza çıkan ve artık kanıtsanmış insanlık dramını ajitasyona başvurmadan metaforik ve alegorik bir göndermeyle izleyenleriyle yüzleştiriyor. Özellikle masumiyetin yok oluşu kavramı üzerinde yoğunlaşan sanatçı, son dönem çalışmalarını bu yönde gerçekleştiriyor.

 

Ömer Yiğit Aral’ın eserleri 22 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Tophane-i Amire – Sarnıç Galerileri’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.