(Decovita Seramik)’in Fabrika Yatırımı İki Yılda 50 Milyon Euro’yu Buldu!

Decovita Seramik, iki yıl önce Bilecik’teki Bozüyük Organize Sanayi Bölgesi’nde 40 milyon Euro yatırımla kurduğu, yıllık 4 milyon metrekare kapasiteli fabrikasını yüzde 150 büyüterek üretim kapasitesini yıllık 10 milyon metrekareye yükseltti.

İki yıl içinde 50’den fazla ülkeye ihracat hedefini gerçekleştiren Decovita,  yıl sonunda bu sayıyı 80’e çıkarmayı hedefliyor. Bir diğer hedef ise yenilikçi ürünleri sayesinde, kaliteli ve lüks seramikler kategorisinde yarıştığı İtalya ve İspanya markalarının dünyadaki ihracat pazarından daha fazla pay almak.

Yeni fırınların 15 Mayıs itibarıyla faal duruma geçtiğini açıklayan Decovita Seramik Kurucu Ortağı Ercan Uyan, “İki yıl önce fabrika açılışında, kendimize ve ülkemize bazı sözler vermiştik. Dünyanın önde gelen seramik üreticileri arasında yer alan ülkemize yaraşır seramikler üretecek, yeni yatırımlarla hem üretimi hem de istihdamı artıracak ve yurt dışı pazarına açılacaktık. Çalışma şevkimiz, ülkemize, ekonomimize ve Türk insanına duyduğumuz sonsuz güvenle bugün tüm sözlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

50’den fazla ülkeye ulaşıldı, hedef 80 ülke

Decovita Seramik Kurucu Ortağı Ercan Uyan

Ek yatırımla birlikte yıllık dört milyon metrekare olan seramik üretimlerini 10 milyon metrekareye çıkaracaklarını söyleyen Uyan, “Son teknoloji ve tam otomasyonlu sistemle kurduğumuz fabrikamızda 410 çalışanımızla birlikte 24 saat üretim yapıyoruz. Buna rağmen iki yıllık süreçte en büyük sıkıntımız gerek yurt içinden gerek yurt dışından hızla artan talebe karşılık verememek oldu. Şu anda yurt içindeki bayileşme hedeflerini tamamlamış, yurt dışında ise Avrupa, Afrika, Amerika ve Ortadoğu’daki 50’den fazla ülkeye ürünlerimizi ihraç etme başarısını yakalamış durumdayız. Hedefimiz bu sayıyı yıl sonuna kadar 80’e çıkarmak. İhracat alanında ülkemize değer katmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Stratejimizi yüzde 30 iç pazar, yüzde 70 ihracat olarak şekillendiriyoruz. Özellikle Avrupa pazarını çok önemsiyoruz. Bu nedenle bu yıl Avrupa’da ofis açarak hem bu kıtada hem de ABD ve Güney Amerika’da daha da etkili olmayı planlıyoruz” diye konuştu.  Dünyanın içerisinde bulunduğu ekonomik durgunluğa rağmen iki yılda yüzde 150 kapasite artışını Decovita’nın ülkesine duyduğu güvene bağlayan Uyan, “Durmak, gerilemenin başlangıcıdır. Ülkemize olan borcumuzu hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Ancak bu tür geniş ve sürekli istihdam oluşturan, ülkenin ihracat hedeflerine ciddi katkılar sunan yatırımlarla ülke ekonomisine katkı vermeyi kendimize bir vatandaşlık görevi olarak görüyoruz” dedi.


Decovita Seramik:
2004 yılında kurulan Decovita Seramik, dünyanın önde gelen seramik şirketlerinin temsilciliğini yürütmüş ve Decovita markasıyla OEM üretimi yaptırmıştır. 2016 yılında son teknolojiyle donatılan fabrikası ile üreten ve ihracat yapan bir firma konumuna geçen Decovita, dünyanın dört bir noktasından çıkarılan taşların orijinal desenini, sırlı porselen seramik kalitesiyle buluşturmaktadır. Dünyada yaygın olarak kullanılan, yüzey sertliği artırılabilir sugar effect yüzeyli seramik karolar ise Türkiye’de Decovita Seramik tarafından üretilmektedir. Decovita Seramik ürünlerinde; gerçek mermerden veya ahşaptan ayırt edilemeyen tasarımlar, doğal oyulmuş seramikler, metalik yüzeyler, dış mekanlara özel 2 santimetre kalınlığında karolar, multi-surface (Çoklu yüzey) teknolojisi ile mat ve parlak yüzeyleri aynı karoda birleştiren seriler ve 60×60’tan 90×180 cm’ye uzanan 11 farklı ebat bulunmaktadır.  İlhamını doğadan alan inovatif tasarımları, ürün çeşitliliği, baskı – renk kalitesi, sabit ölçü güvencesi ve kalitesiyle ön plana çıkan Decovita, 81 ile yayılan bayi ağı ile lüks segmentteki seramiklerini ulaşılabilir fiyatlara sunmaktadır.