Sancaklar Camisi’ne RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü!

EAA - Emre Arolat Mimarlık, Sancaklar Camisi (Fotoğraf: Cemal Emden)

EAA – Emre Arolat Mimarlık’ın Sancaklar Camisi projesi, Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü’nün (RIBA) bu hafta duyurduğu en iyi yeni 20 yapı arasına girerek Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü alan isimlerden biri oldu.

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü ​(RIBA – The Royal Institute of British Architects), dünyanın en iyi yeni binalarını değerlendiren, bu alandaki en prestijli ödüllerden biri olarak kabul edilen RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü​ 2018​’e yapılan başvurular arasından seçtiği, aralarında Türkiye’den EAA – Emre Arolat Mimarlık’ın Sancaklar Camisi ​projesinin de bulunduğu dünyadaki en iyi yeni 20 yapıyı açıkladı. Bu sene ikincisi gerçekleşen RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün sahibi, Uluslararası Mükemmellik unvanına layık görülen bu 20 proje arasından belirlenecek ve kazanan ismi Kasım 2018​’de açıklanacak.

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü, RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü’ne başvuran projeler arasından, 16 farklı ülkede yer alan, geniş kent altyapı planlarından özel konutlara, kültür noktalarından kentsel alanlara, eğitim binalarından ibadet yerlerine varan değişik ölçekte 20 sıradışı yeni binayı seçti. Gelen başvurular arasından bir isim de RIBA Uluslararası Yeni Mimar Ödülü’nün (RIBA International Emerging Architect) sahibi oldu. Brezilyalı mimarlık şirketi Aleph Zero’nun kurucuları olan Gustavo Utrabo ve Pedro Duschenes RIBA Uluslararası Yeni Mimar Ödülü 2018’ in kazanan isimleri oldular.

RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü 2018’i kazanan projeler ve RIBA Uluslararası Yeni Mimar Ödülü 2018’in sahipleri (©RIBA)

RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü 2018 kapsamında değerlendirilen 20 proje hakkında RIBA Başkanı Ben Derbyshire’ın yorumu: “Uluslararası Mükemmellik Ödülü 2018 , tüm dünyada yaratılan mimarinin kapsamının ve kalitesinin bir göstergesidir. Bu 20 seçkin proje, mimari tutkularından, tasarım hünerlerinden ve uygulama mükemmelliklerinden dolayı seçildi ve mimarinin günlük yaşantımıza yaptığı değerli ve kapsamlı katkıyı gösteriyor. Bu özellikler, RIBA Uluslararası Yeni Mimar Ödülü 2018 olarak açıklamaktan mutluluk duyduğumuz Aleph Zero’nun ilham verici projesi Children Village’ta hayat buluyor.”

RIBA Uluslararası Yeni Mimar Ödülü 2018 hakkında RIBA Başkanı Julia Barfield’in yorumu: “Yeni yetenekleri fark edebilmek ve ödüllendirmek daima keyif verici oluyor. Mimarların, mimari projeleri kullananların yanı sıra çevresindeki doğal kaynaklar açısından zengin fakat fırsatlardan, eğitimden ve ekonomik kaynaklardan yoksun toplulukları nasıl harekete geçirebildiği sorusunu ele alma yollarından çok etkilendik. Aleph Zero, bölgeyi çevreleyen atık doğal kaynakları kullanarak hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliği doğal bir şekilde destekleyen, yenilikçi yollarla Brezilya’nın yerel özelliklerini yeniden yorumlayan oldukça akıllı ve yaratıcı mimarlardan oluşuyor.”

RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü 2018’in sahibi projeler şöyle:

Audain Art Museum, Whistler, Britanya Kolumbiyası, Kanada / Patkau Architects

BBVA Bancomer Tower, Meksiko, Meksika / Rogers Stirk Harbour + Partners ve Legorreta + Legorreta

Buendner Kunstmuseum Chur, Chur, İsviçre / Barozzi Veiga

Captain Kelly’s Cottage, Tazmanya, Avustralya / John Wardle Architects

Central European University – Phase 1, Budapeşte, Macaristan / O’Donnell + Tuomey

Children Village, Formoso do Araguaia, Brezilya / Rosenbaum + Aleph Zero

Lanka Learning Center, Eastern Province, Sri Lanka / Feat Collective

M4 Metro Line Budapest, Budapeşte, Macaristan / Palatium Studio ve Budapesti Építőművészeti Műhely, Gelesz és Lenzsér Építészeti, Puhl és Dajka Építész Iroda, sporaarchitects, VPI Építész Studio, Palatium M4 Projekt

Mount Herzl Memorial Hall, Kudüs, İsrail / Kimmel Eshkolot Architects + Kalush Chechick Architects

Musee d’arts de Nantes, Nantes, Fransa / Stanton Williams

Museum Voorlinden, Wassenaar, Hollanda / Kraaijvanger Architects

Sancaklar Camisi, İstanbul, Türkiye / EAA-Emre Arolat Architecture

Stavros Niarchos Foundation Cultural Center, Atina, Yunanistan / Renzo Piano Building Worskhop + BETAPLAN

Studio Dwelling at Rajagiriya, Colombo, Sri Lanka / Palinda Kannangara Architects

Tatsumi Apartment House, Tokyo, Japonya / Hiroyuki Ito Architects

The Ancient Church of Vilanova de la Barca, İspanya / AleaOlea architecture & landscape

Toho Gakuen School of Music, Tokyo, Japonya / Nikken Sekkei

University of Amsterdam, Amsterdam, Hollanda / Allford Hall Monaghan Morris

Vertical Forest, Milano, İtalya / Boeri Studio, Studio Emanuela Borio ve Laura Gatti

Xiao Jing Wan University, Shenzhen, Çin / Foster + Partners ve GDI