(Çimsa)’dan 2018’e Güçlü Başlangıç!

Nevra Özhatay

Çimsa, gelişmiş üretim yetkinlikleri ve operasyonel verimliliğe dayalı iş modeli ile 2018’e karlı bir başlangıç yaptı. Yılın ilk çeyreğine ait cirosu 360 milyon TL’ye ulaşan şirketin net karı ise 37 milyon TL olarak açıklandı.

Karlı ve sürdürülebilir büyüme hedefiyle 46 yıldır çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük eden Çimsa, başarı ivmesini yılın ilk çeyreğinde de sürdürdü. Kamuoyu ile paylaşılan finansal verilere göre Çimsa’nın 3 aylık cirosu 360 milyon TL olarak gerçekleşirken, şirketin net karı ise 37 milyon TL’ye ulaştı.

Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, “Şirketimizin yurtdışı ve Türkiye piyasalarındaki risk ve fırsatları öngörme gücünü yetkinliklerimizle birleştirerek, bu yıla da güçlü bir performansla başlangıç yaptık. 106 milyon ABD doları ile tarihimizin en yüksek yatırım seviyesini gerçekleştirdiğimiz 45. yılımızı geride bırakırken, rekabetçi üretim gücümüzü koruyarak büyümemizi sürdürüyor, Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük ediyoruz. Bu topraklardan beslenen bir şirket olarak her daim ülkemize değer katıyor, toplumdan aldığımızı yine topluma veriyoruz” dedi.

2014 yılında temelleri atılmaya başlanan üç büyük fabrika yatırımının meyvesinin toplandığı bir yıla girildiğini belirten Özhatay, “Afyonkarahisar Fabrikamızın Halımoru Köyü’ndeki modern üretim tesisine taşınmasını tamamladık. Eskişehir Fabrikamızdaki I. Üretim Hattı’nın hem gri hem beyaz klinker üretebilecek şekilde modifikasyonunun gerçekleştirdik ve Niğde Fabrikamızda ön ısıtıcı ve kapasite artırımı yatırımlarını yılın ilk çeyreği itibariyle devreye soktuk. İnanıyoruz ki, bu atılımlar neticesinde yurt içi ve yurt dışında Çimsa’nın marka gücüne katkıda bulunarak, kararlı adımlarla şirketimizi geleceğe taşıyacağız” dedi.

Uzun yıllardır başarıyla yürütülen sürdürülebilirlik faaliyetlerini her yıl yaptığı raporlama ile paylaşan Çimsa, bu çalışmaları bir adım öteye taşıyarak, geçtiğimiz yıl reel sektörde bir ilke imza atarak hazırladığı Entegre Faaliyet Raporu’nun ikincisini Nisan ayında yayınladı. Şirketin 2017 yılına dair ekonomik, toplumsal ve çevresel yatırımlarının yanı sıra kısa, orta ve uzun vadede iş stratejisini ortaya koyan rapor hakkında Özhatay, “Çimsa olarak dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor, iyi uygulama örneklerini şirketimize taşıyor, öncülük ettiğimiz yeniliklerle ülkemize katkı sağlamayı görev ediniyoruz. Çağın gerekliliklerini yerine getiren bir şirket olma yolculuğumuzda pusulamız, tüm faaliyetlerimizin de kaldıracı olan sürdürülebilirliktir. Entegre düşüncenin şirket içerisinde yayılımının sağladığı fayda ile alanımızdaki liderliğimizi uzun yıllar sürdüreceğimize ve diğer şirketler için yol gösterici olacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.


Çimsa:
Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Çimsa bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara terminali ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. 
Beyaz çimento alanında dünyanın ilk iki markasından biri olan Çimsa, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento oyuncusudur.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır. Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye’de çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Detaylı bilgi için: www.cimsa.com.tr