(ARREDAMENTO MİMARLIK) Mayıs Sayısı ile Raflarda!

Arredamento Mimarlık yeni sayısı ile raflarda yerini aldı. Mayıs sayısının dosya konusu: “Cami ve Güncel Mimarlık: Bu Konuyu Ne Kadar Tartışabiliyoruz?”

Türkiye güncel cami mimarisi konusunda 1930’ların başından bu yana bir arayış içinde gözükür. Ülke hızla değişirken, bir grup mimar o yıllarda birkaç çağdaş cami projesi yapar ve yayımlarlar. 1960’larda kimi mimarlar kısa yazılarla 16. yüzyıl üslubunda yeni camiler yapmanın çelişikliğine dikkat çekerler, ama o talebin ardındaki güdüler üzerinde fazla düşünmezler. Ülkenin her yerinde sayısız tarihselci cami yapılmakta, toplum çoğunluğu mimarların kaygılarını belli ki paylaşmamaktadır. Zaten çok yüksek olan cami talebi, yaklaşık 2010 eşiğinden itibaren devasa boyutlara tırmanır. Bu fenomenal artış bağlamında az sayıda ama ses getirici çağdaş cami tasarımları da ortaya konacaktır ve hala da konmaktadır. Arredamento, Mayıs sayısında bu gerçekten hareketle olabildiğince geniş bir görüş çeşitliliğini gözeterek bir grup mimara sorular yöneltti; gelen yanıtlarla konuyu tartışmaya açıyor.

Şili’nin Concepción şehrinde üretimini sürdüren Pezo von Ellrichshausen’in güncel konut yapıları ile Güney Koreli mimarlar Jihyun Park ve Seonghak Cho’nun yürütücülüğündeki B.U.S Architecture’ın yakın tarihli üç projesine yer veren sayıda; Ruanda’nın başkenti Kigali’nin, Strasbourg merkezli mimarlık ofisi Patrick Schweitzer & Associés (S&AA) tarafından tasarlanan yeni mimarlık fakültesi de inceleniyor. Prag merkezli mimarlık ofisi Sporadical’ın, Çek başkentinin güneyinde bir okul kompleksine eklenen spor salonu ise sayıda tanıtılan bir diğer proje.

Mayıs sayısında; Rivka Geron Schild Viyana Müzesi’nin ölümünün 100. yılında Otto Wagner’e adadığı kapsamlı sergiden izlenimlerini aktarıyor; Şebnem Yalınay Çinici’nin metni ise, bu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin Türkiye’den davet edilen ilk üniversite olarak katılacağı Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilenecek olan “Carapace” projesine yakından bakıyor. Ece Konuk’un birbiriyle çelişen biçimlerde doğayla ilişki kuran iki kişiyi, Amerikan şair ve aktivizm öncüsü Thoreau ile Alman mimar Endell’i incelediği 320. sayıda ayrıca rggA Mimarlık’ın Ankara’nın çeper semti Bağlum’da yapımı tamamlanan kamusal merkez binası da mimarları tarafından tanıtılıyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 320. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.