4 MAYIS’tan İtibaren “Ai Weiwei Mardin’de”…

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nin “Ai Weiwei Mardin”de sergisi 4 Mayıs’ta kapılarını açıyor.

Mezopotamya’nın pek çok eski medeniyetine ev sahipliği yapmış olan Mardin’de, Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi çok özel bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en önemli çağdaş sanatçılarından biri olan Ai Weiwei, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisinden yapılan özel bir seçkiyle, Mardin’de sanatseverlerle buluşacak.

“Ai Weiwei Mardin’de” başlığıyla, 4 Mayıs Cuma gününden itibaren açılacak olan sergi, 4. Uluslararası Mardin Bienali ile de eş zamanlı olarak kentte yapılacak sanat aktivitelerinin içinde yer alacak.


Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi:
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin içinde bulunduğu yapı, II. Abdülhamid döneminde, Diyarbakır Valisi Hacı Hasan Paşa tarafından 1889’da Süvari Kışlası olarak yaptırılmış ve uzun yıllar bu şekilde kullanılmıştır. Kışla, daha sonra Jandarma Komutanlığı Askerlik Şubesi, Jandarma Karakolu ve 1991-2003 yılları arasında vergi dairesi olarak kullanılmıştır. Koruma altındaki tarihi bina, 2006 yılında başlayan çalışma ile Sabancı Vakfı tarafından restore ettirilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülmüştür ve 2009’dan beri Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi adıyla misafir ettiği geçici sergileri, koleksiyonu, eğitim programları, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir müzecilik ortamı sunmaktadır. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin’in kentsel kimliğini sergilemeyi ve görkemli kültür mirasını dünyaya tanıtmayı amaçlamakta; Dilek Sabancı Sanat Galerisi ise geçici sergilerle, Mardin’de modern ve çağdaş bir sanat platformu oluşturmaktadır.