ARREDAMENTO MİMARLIK Nisan Sayısı Çıktı!

Nisan sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık, yeni dosyasında  “Yıldızlardan Bildiriyor”.

Güncel mimarlık dünyası, “star mimar” merkezli örgütlenmiş, “star saplantılı” bir dünya. Acımasız rekabet düzeni mimarları hem markalaştırıyor, hem de onları lüks hizmet sektörünün bileşenlerine dönüştürüyor. Bugün lüks metaların anlamı değiştiği gibi, erişilebilirliği de kolaylaştı ve mimarlık hizmeti bu genel değişimden kendi payına düşeni alıyor. Arredamento’nun David Chipperfield Architects, Richard Meier & Partners Architects, Foster + Partners, Studio Libeskind, OMA, Zaha Hadid Architects ve Steven Holl Architects‘in son işlerini gündeme taşıyan Nisan dosyası “Starizm” gerçeğine dikkat çekiyor. Onları kutsamaktan çok, eleştirel tartışmaları tetiklemeyi hedefliyor. Onları kutsamaktan çok, eleştirel tartışmaları tetiklemeyi hedefliyor.

Strasbourg merkezli Dominique Coulon & associés’in Fransa’da gerçekleşen üç projesine yer veren 319. sayıda, Londra merkezli Heatherwick Studio’nun Cape Town Limanı’nda dünyanın en büyük çağdaş Afrika sanatı müzesi olarak hayata geçen Zeitz MOCAA projesi de inceleniyor. Sayıda tanıtılan bir diğer proje ise, Motto Mimarlık tarafından ODTÜ Mimarlık Fakültesi binasının bir parçası olarak tasarlanan ODTÜ ArchLabs: FabLab.

Deniz Çalış ve Ali Kural’ın; Alaçatı beldesinde bir grup yeldeğirmenini ve çevresini kasabanın yaşamına yeniden katmayı amaçlayan kentsel tasarım projesini günümüze kadar geçirdiği farklı aşamalarıyla aktardıkları Nisan sayısında ayrıca; Işıl Uçman Altınışık, Erhan Berat Fındıklı’nın yeni yayımlanan “Toplumsal Hafıza, Mimarlık, Tarih ve Kuram: Uğur Tanyeli ile Söyleşi” adlı kitabının kapsamlı bir yorumunu yapıyor; kitabın otobiyografik veya biyografik olmanın ötesine geçen içeriğini çözümlemeyi deniyor. Zeliha Kumbasar Akyol, yolu Medine’den geçen seyyahların anlatıları üzerinden seyahatnamelerin kent tarihinin çok yönlü algılanmasına etkisini ve bir kaynak olarak potansiyellerini sorguluyor. Banu Binat ise Mart ayında SALT Galata’da gerçekleşen “ERSA ile Mekanlar” adlı etkinlik vesilesiyle günümüzün değişen çalışma mekanlarını değerlendiriyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 319. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.