(BETONART) 56. Sayısında (DOCOMOMO_Türkiye)’ye Yer Veriyor…

BETONART’ın T. Elvan Altan ve Ebru Omay Polat konuk editörlüğündeki 56. sayısı, Türkiye’de modern mimarlık mirasının korunması konusunu, 2017 yılında 15. yaşını kutlayan DOCOMOMO_Türkiye’nin 15 yapılık seçkisi üzerinden ele alıyor.

Yıldız Salman’ın DOCOMOMO_Türkiye’yi kuruluşu, düzenlediği ulusal ve uluslararası etkinlikler ve planlanan çalışmalar üzerinden ele alan metniyle başlayan sayıda Ali Cengizkan, Ankara Elektrik ve Havagazı Fabrikası yapısının koruma değerini ve bugünkü durumunu inceliyor. Nilüfer Baturayoğlu Yöney ve Burak Asiliskender, Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası yerleşkesinin Abdullah Gül Üniversitesi kampüsü olarak yenilenme sürecini yazarken Nuray Bayraktar, Ankara kent merkezinde bir mücadele alanı olarak Saraçoğlu Mahallesi’nin tarihini özetliyor.

Modern mimarlık mirasının belgelenmesi ve sürekliliğinin sağlanması için DOCOMOMO_Türkiye tarafından yürütülen Ataköy-İstanbul örnek çalışmasının anlatıldığı sayıda Mehmet Tunçer, Ulus Meydanı ve çevresindeki yapılara yönelik planlama çalışmalarını; Aydan Balamir ve Alev Erkmen, Büyük Ankara Oteli için gerçekleştirilen tescil başvurusu ve kampanyasını; Ela Güngören ise Atatürk, Zübeyde Hanım ve Kadın Hakları Anıtı’nın kişisel izlenimleriyle harmanladığı yıkım hikayesini okuyucuya aktarıyor.

İller Bankası ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili gerçekleştirilen çalışmaları ve sonuçlarını kronolojik listeler halinde sunan metinlere ek olarak İnönü Stadyumu ve İstanbul Hilton Oteli yapıları, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarına başvuru raporlarıyla sayıda yer buluyor. DOCOMOMO_Türkiye’nin dönem mimarlığının envanterini geliştirmek üzere uyguladığı yöntemler sayıda; Gazi İlkokulu, Rıza Derviş Villası ve Balaban Camisi için uluslararası DOCOMOMO örgütüne sunulan dokümanlar ve Çorlu Askeri Hastanesi için hazırlanan poster üzerinden örnekleniyor.

BETONART’ın 56. sayısına Beşiktaş’ta Kırmızı Kedi Kitabevi, Kadıköy’de 6:45 Dükkan ile İmge Kitabevi ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nden ulaşılabilir.  www.rob389.com ve www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz. BETONART’ın 2017 yılı ve sonrasına ait sayılarına, App Store veya Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşmak da mümkün.