Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde GAYRİMENKULÜN GELECEĞİ Tartışıldı!

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından 2012 yılından bu yana organize edilen iş ve ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi, iki gün boyunca iş ve ekonomi dünyasının liderleri, yöneticiler, siyaset dünyasından bakanlar, uluslararası konuşmacılar, girişimciler ve basın mensupları ağırlanıyor. Bu yıl 7.’si düzenlenen Zirvenin ikinci gününde (24 Mart 2018) Akkök Holding’in oturum sponsorluğunda gerçekleşen ‘Gayrimenkulün Geleceği’ konulu panelde katılımcılar, sektörün gündemini konuştu.

Moderatörlüğünü Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü’nün yaptığı panele; Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Feyzullah Yetgin ve DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz katıldı.

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, gayrimenkul kavramının sadece konut ve ofisten ibaret olmadığını; okul, hastane, otel, havalimanı ve otoyol gibi tüm taşınmaz varlıklarla birlikte gayrimenkul sektörünün hayatımızın her alanında mevcut olduğunu belirtti. 

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da bankaların konut kredisi vermeye başladığı 2000’li yılların başından itibaren sektörün önemli bir sıçrama yaşadığını anlattı.

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, konutun dünyada ikamesi olmayan birkaç üründen biri olduğunu belirtti.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Feyzullah Yetgin de, yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye’den sınırlı sayıda mülk satın almasının nedeninin müktesep hak sorunu olduğunu belirtti.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz yabancılara mülk satışı konusuna değindi. Türkiye’de bir yılda yabancılara yapılan gayrimenkul satışının 4,6 milyar dolar olduğunu, bu rakamın İspanya’da yaklaşık 30 milyar dolar, sadece Londra’da 48 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirtti.

Uludağ Ekonomi Zirvesi ile ilgili güncel bilgileri http://www.uludagekonomizirvesi.org adresinden takip edebilirsiniz.