XVI. ULUSAL MİMARLIK SERGİSİ ve ÖDÜLLERİ Ödül Adayları Açıklandı!

2018 / XVI. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında yapılan başvurular, 22-23 Mart 2018 tarihli toplantıda değerlendirmeye alındı. Seçici Kurul değerlendirme çalışmaları sonucunda; Mimar Sinan Büyük Ödülü’ne, Mimarlığa Katkı Ödülü’ne ve Anma Programı’na değer görülen isimler ile Yapı, Proje ve Fikir Sunumu dallarında ödül adaylığı alan eserler belirlendi.

Ödül töreni ve sergi açılışı 6 Nisan 2018’de Ankara’da Cermodern Modern Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olup, saat 18.30’da sergi ve konferans salonuna girişler yapılacak ve saat 19.00’da tören başlayacak. Ödüle değer görülen eserler, tören sırasında açıklanacak ve ödüller sahiplerine takdim edilecek. Seçici Kurul değerlendirmesine sunulan tüm eserlerle birlikte sergi, 13 Nisan 2018 tarihine kadar Cermodern’de ziyaretçilere açık olacak.


ÖDÜLLER

Mimar Sinan Büyük Ödülü: Şevki PEKİN

Anma Programı (2018-2020): Nezih ELDEM

Mimarlığa Katkı Ödülü: Ali CENGİZKAN

Mimarlığa Katkı Ödülü: Sibel BOZDOĞAN

Mimarlığa Katkı Jüri Özel Ödülü: VEKAM – Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

YAPI DALI ÖDÜL ADAYLARI

  • Diyarbakır Yenişehir Belediyesi
    Semra Uygur, Özcan Uygur
  • Denizli Hükümet Konağı
    Yavuz Selim Sepin
  • BLU Apart Otel
    Durmuş Dilekci
  • KHO Laboratuvar Merkez Binası
    Emre Şavural, Fatih Yavuz, Seden Cinasal Avcı, Ramazan Avcı
  • Kayseri Ticaret Odası Hizmet Binası
    M. Aydın Avunduk, Arman Yaşa, Özgür Dağlar
  • Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi
    Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar
  • Bodrum Ticaret Odası Hizmet Binası
    Cenk Çeşmeli
  • Teknopark İstanbul Yönetim Ve Ar-Ge Yapısı
    Nurbin Paker, Hüseyin Kahvecioğlu
  • Hyatt House
    Cem Sorguç
  • Bodrum Demirbükü Evleri Sosyal Kulüp
    Hasan Çalışlar, Kerem Erginoğlu

YAPI / ÇEVRE (Kamusal Alan Tasarımı) DALI ÖDÜL ADAYLARI

  • Bostanlı Yaya Köprüsü & Gün Batımı Terası
    Evren Başbuğ, Hülya Arkon (İzmir Büyükşehir Belediyesi adına Etüd ve Projeler Daire Başkanı)

YAPI KORUMA DALI ÖDÜL ADAYLARI

  • Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Kazısı Araştırma Merkezi
    Saadet Sayın
  • Aşıklıhöyük HV-T Koruma Yapısı
    H. Sinan Omacan, Didem Teksöz
  • Müze Salon ve Süitler
    Aslı Özbay

PROJE DALI ÖDÜL ADAYLARI

  • Küçükçekmece Meydan Çevresi Kentsel Tasarım Projesi
    Yavuz Selim Sepin
  • Gelibolu Tarihi Alanı Yeni Şehitlik Tasarımları
    Semra Uygur, Özcan Uygur, Deniz Uygur, Seden Cinasal Avcı, Ramazan Avcı, Ö. Emre Şavural, Fatih Yavuz
  • Turgutreis Yaşam Merkezi
    Yakup Atıl Beçin
  • Arboreal / Bölüklü Yaylası Konaklama Birimleri
    Fatih Yavuz, Emre Şavural
  • Samsun Arkeoloji Müzesi
    Alişan Çırakoğlu, Ilgın Avcı
  • Sille’nin Rehabilitasyonu Meydan, Otel ve Sosyal Merkez
    Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar
  • Konak Belediyesi Hizmet Binası
    Evren Başbuğ, Özlem Arvas, Can Özcan, Deren Uysal
  • M. K. Čiurlionis Konser Merkezi
    Melkan Gürsel, Murat Tabanlıoğlu

PROJE KORUMA DALI

Proje Koruma Dalı’nda ödül adayı belirlenmemiştir.

FİKİR SUNUMU DALI ÖDÜL ADAYLARI

  • Zenotopia
    Ömer Yeşildal
  • Hatay Bölgesi Kentsel Tasarım ve Fikir Projesi
    Abdurrahman Çekim