(ÇEİS) İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİNİN Önemini 17 Bin Kişiye Tiyatro Oyunu ile Anlattı!

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), Türkiye çimento sektöründe iş sağlığı ve güvenliği bilincini daha da artırmak amacıyla üye şirketlerinin fabrikalarında sahnelediği “Bize Bi’şey Oldu Abi” tiyatro oyununu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 100. defa sahneledi. Sektör çalışanlarının tümününyanı sıra, TÇMB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 600 öğrencisine ulaşan ÇEİS, son 5 senede sahnelediği 210 tiyatro oyunu ile toplamda 17 bin kişiyi iş sağlığı ve güvenliğinin önemi hakkında, teorik eğitimlerin ötesinde bir yöntemle, bilgilendirmiş oldu.

Türkiye çimento sektörünün yüzde 95’ini temsil eden ÇEİS, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaptıkları yatırımların önemli bir tamamlayıcısı olan ve tüm üye şirketlerinin fabrikalarında sahnelediği tiyatro serisinin ikinci oyunu Bize Bi’şey Oldu Abi’yi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 100. defa sahneledi. Daha önce üye fabrikalarda sahnelenen tiyatro oyununu bu defa TÇMB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler tarafından izlendi. Mezun olduklarında hem çimento hem de diğer sanayi kuruluşlarında çalışma hayatına adım atacak olan 600 öğrenciye iş sağlığı ve güvenliğinin önemi anlatıldı.

Çimentocular iş sağlığı ve güvenliğinde teorik eğitimlerin ötesine geçti

Fabrikalarda sahneledikleri tiyatro oyunları ile bugüne kadar toplamda 17 bin kişiyi iş sağlığı ve güvenliğinin önemi hakkında alışılagelmiş teorik eğitimlerin ötesinde bir yöntemle bilgilendirdiklerinin altını çizen ÇEİS Genel Sekreteri Dr. H. Serdar Şardan şunları söyledi:

ÇEİS Genel Sekreteri Dr. H. Serdar Şardan

“Sektör çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirmek, farkındalığı ve bilinci artırmak amacıyla 2013 yılından bu yana üye şirketlerimizin fabrikalarında tiyatro oyunları sahneliyoruz. Serinin ikinci oyunu Bize Bi’şey Oldu Abi’yi, 51 fabrikada sahnelediğimiz 100 oyun ile sektör çalışanlarının tamamına ulaştırdık. Gelecekte sektörümüzde veya benzer sektörlerde çalışacak genç arkadaşlarımızın da bu hayati bilgileri şimdiden öğrenmesi için oyunumuzu TÇMB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de sahneledik. Oyunu izleyen 600 öğrenci kardeşimizden iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyacaklarına dair söz aldık. İş sağlığı ve güvenliği gibi ciddi bir konunun bazen güldürerek, bazen de hüzünlendirerek tiyatro ile anlatılması bugüne kadar tüm izleyiciler tarafından çok sevildi. Son 5 yılda düzenlediğimiz toplam 210 tiyatro oyunu ileiş sağlığı ve güvenliği bilincinin yaygınlaşmasına önemli katkı sağladık.”

Üretim kapasitesi ve çalışan sayısında artış, kaza sıklık ve ağırlık oranlarında düşüş sağladılar

“Sıfır İş Kazası Vizyonu”yla uzun yıllardan bu yana iş sağlığı ve güvenliği alanında yatırım yapan çimento sektörü, son 10 yılda iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine yaklaşık 145 milyon TL yatırım yaptı. Sadece ÇEİS’in son 10 yılda yaptığı yatırım ise 6 milyon TL’ye ulaştı. 17 bin 500 kişiye istihdam sağlayan sektörde, son 10 yılda klinker üretim kapasitesi yüzde 90, çalışan sayısı yaklaşık yüzde 40 artmış olmasına rağmen, iş kazalarına ilişkin uluslararası kıyaslamalarda kullanılan kaza sıklık oranında yüzde 20, kaza ağırlık oranında ise yaklaşık yüzde 70’lik bir düşüş sağlandı.

 


Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS):
Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), üyelerinin çalışma ilişkilerinde; ortak hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek, üyelerinin verimli çalışmalarına destek olmak, toplu iş sözleşmesi süreçlerini yönetmek, iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek amacıyla 1964 yılında kurulmuş bir işveren sendikasıdır. ÇEİS, endüstri ilişkileri ve insan kaynakları faaliyetleriyle birlikte, iş sağlığı ve güvenliği, mesleki eğitim, meslek standartları ve mesleki yeterlilikler ile istatistik faaliyetlerini yürütmektedir. Çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin %95’inin üyesi bulunduğu ÇEİS, bugün, 33 kuruluşa bağlı 64 tesisi yurtiçinde ve yurt dışında çok sayıda platformda temsil etmektedir.