ATLAS TARTARICA” Kitabı, (Kastamonu Entegre)’nin Katkısıyla Türkçe’ye Çevrildi!

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’ndeki yatırımlarıyla öne çıkan Kastamonu Entegre, Tatarlar’ın tarihini harita ve görsel malzemelerin yanı sıra güçlü bilimsel metinlerle okuyucuya aktaran “Atlas Tartarica” kitabını Türkçe’ye kazandırdı.

Ağaç bazlı panel sektöründe kurduğu üretim tesislerinin yanı sıra, bölgeye katkı sağlayan hizmetleri ile öne çıkan Kastamonu Entegre, orjinali Rusça olan “Atlas Tartarica” kitabının Türkçe basımını üstlendi. Kastamonu Entegre’nin katkıları ile hazırlanan kitap, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Tataristan Mercani Tarih Enstitüsü ve Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosluğu işbirliğinde hayata geçti.

İlk kez Türkçe’ye çevrilen kitap, bölgenin tarihini ve coğrafyasını geniş ve bütün olarak ele alan ilk yayın olma özelliği ile öne çıkıyor. Eserde, Tatarlar’ın etnik kökenleri, kurduğu devletler, hükümdarları, ekonomisi, kültür ve dinleri, Tatar halkının Rusya içindeki durumu kapsamlı olarak anlatılıyor. Kitapta ayrıca Avrasya kültürlerinin tarihsel gelişimi, farklı tarihsel dönemlerde Türk devletlerinin, Türk hanlıklarının ve Türk kabilelerinin ne zaman ve nereden nereye göç ettiklerini ve bu göçlerde neler yaşadıklarını açıklayan önemli bilgiler de yer alıyor.

Bilimsel sorumluluğunu Rafail Hakimov’un üstlendiği kitabın, proje yöneticiliğini Fahri Solak yaptı. Eserin Türkçe’ye çevirisi ise Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlyas Kemaloğlu tarafından gerçekleştirildi. Kastamonu Entegre’nin katkı sunduğu, Türk ve Tatar tarihi açısından büyük öneme sahip prestij kitap, yaklaşık 680 sayfadan oluşuyor.


Kastamonu Entegre:
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2017 yılında 512 milyon dolar yurt dışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya ve Bosna Hersek’te olmak üzere 18 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 6.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır. “Floorpan” ve “Artfloor” markaları ile laminat parke üreten, Kastamonu, Gebze, Adana ve Tataristan fabrikaları, üründeki kimyasal madde oranlarının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu, aynı zamanda üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını ifade eden “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahiptir.