“İş Bankası İftiharla Sunar” SERGİSİ 17 Haziran 2018 Tarihine Kadar Gezilebilecek!

PEMBE-4

Türkiye İş Bankası’nın, kuruluşundan bu yana sürdürdüğü reklam faaliyetlerini yansıtan “İş Bankası İftiharla Sunar” sergisi, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. 20 Ekim 2017’den bugüne kadar müze binasında 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan sergi, 17 Haziran 2018 tarihine kadar uzatıldı.

Cumhuriyet’in ekonomik kalkınma stratejisinin en büyük adımlarından biri olarak kurulan, sanayileşme hareketini başlatmak, ekonomik atılımları finanse etmek, ulusal tasarrufları harekete geçirmek gibi önemli görevler üstlenen İş Bankası’nın yıllar içinde reklamlar aracılığıyla topluma verdiği mesajlar, bu sergide bir araya geliyor. Sergi, ziyaretçileri bir markanın reklam yolculuğuna davet ediyor.

1924 yılında başlayan ve sonraki yıllarda çeşitlenip gelişerek taşıdığı mesajlarla yaratıcılığı buluşturan reklamlar, Bankanın ve reklamcılığın erken dönemini nadir bulunur bir zenginlikle belgeliyor.İlk çeyrek yüzyılda kullanılan teknikler ve ilk kuşak reklamcıların nadide çalışmalarından 30’lu yılların alternatif reklam mecrası yaratma çabalarına ve Banka’nın Kurucusu Atatürk’ün anıldığı reklam filmlerine kadar yaklaşık bir asırlık reklam faaliyetlerine dair izler, ilk kez bu sergi ile meraklılarıyla buluşuyor.

Tek tek ve toplu gösterimlerde çok sayıda film, basılı iş ve özgün nesnenin izlenebildiği sergide, yıllar içinde geliştirilen mecralar, sektörün duayenleriyle ilgili ayrıntılar ve teknoloji kullanımının farklı dönemlerine ışık tutan uygulamalar da yer alıyor. İş Bankası reklamlarında rol alan, tanıtım çalışmaları vesilesiyle bir şekilde Banka ile yolu kesişen iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda tanınmış ismin olduğu reklam filmleri ve tanıtım programları da sergide bir arada görülebiliyor.

 

Her yaştan izleyicide merak uyandıran sergide, 1920’li yıllardan bu yana reklam profesyonellerinin kullandığı malzemelerden Cem Yılmaz’ın rol aldığı “Servet Bey” reklamlarının dekor, kostüm ve kamera arkası görüntülerine uzanan renkli bir seçki yer alıyor.

Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın üstlendiği, ücretsiz olarak ziyaret edilebilen“İş Bankası İftiharla Sunar” sergisi Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi’nin giriş katında 17 Haziran 2018 tarihine kadar açık kalacak.


Yapım
Medina Turgul Ddb
Küratör
İzzeddin Çalışlar
Sergi Tasarım
Pattu
Cem Kozar, Işıl Ünal
Canset Er, Onat Müftüoğlu
Grafik Tasarım
Umut Südüak
Proje Koordinasyon
Zeynep Oray Özelmas
Etkileşimli Sistemler
Luckyeye, Burak Özcan
Bilsa, Harun Ünal
Emre Koç
Sergi Prodüksiyon
Sergikur
Zafer Kristal
Baskı
Lamarts
3t Reklam
Hareketli Görseller
Lunapark Film
Profilm
Katkıda Bulunanlar
Galatasaray Üniversitesi Kültür Sanat Merkezi
Çağlar Şavkay
Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi
Türk Eğitim Vakfı
Ayşegül İzer
Ender Merter
Fuat Elkatip
Osmantan Erkır
Saner Gülsöken
muze.isbank.com.tr