(İstanbul Araştırmaları Enstitüsü)’nde KÜTÜPHANE HAFTASI!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 54. Kütüphane Haftası’nı bir dizi etkinlikle kutluyor. 26 – 31 Mart  tarihleri arasında kapılarını her akşam saat 20:00’a kadar açık tutan kütüphane, çeşitli atölye, söyleşi ve araştırma sunumlarına ev sahipliği yapıyor. 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 54. Kütüphane Haftası’nda bir dizi etkinlik düzenliyor. Bu sene Kültürel Değişim ve Kütüphaneler” teması çerçevesinde gerçekleştirilen hafta kapsamında Aslı Erel, Çağlayan Çevik ve Aydın İleri, kütüphane, kütüphanecilik ve okuma kültürü üzerine birer söyleşi gerçekleştiriyor. Dr. Hatice Adıgüzel’in Osmanlı sergicilik tarihine odaklı araştırması, Arka Oda Toplantısı ile tarih meraklılarına sunuluyor. Program kapsamında ayrıca, Pera Müzesi Eğitim Bölümü iş birliğiyle yetişkinlere yönelik kitap ayracı, ekslibris ve kitap kapağı tasarım atölyeleri düzenleniyor.

 


27 Mart Salı – 18:30
Aslı Erel:
“Köprülü Kütüphanesi Su Yolu Haritalarının Onarım Süreci ve İstanbul’a Su Yolları Üzerinden Bakmak”


Kütüphane Haftası’nın ilk etkinliğini Aslı Erel’in “Köprülü Kütüphanesi Su Yolu Haritalarının Onarım Süreci ve İstanbul’a Su Yolları Üzerinden Bakmak” başlıklı konuşma oluşturuyor. 27 Mart Salı günü saat 18:30’da düzenlenen konuşma, Köprülü Kütüphanesi Su Yolu Haritaları’nın restorasyon sürecini mercek altına alıyor.


28 Mart Çarşamba – 18:30
Çağlayan Çevik:
“Teoride ve Pratikte Kütüphane”


Etkinlik dizisinin ikinci ayağını, Çağlayan Çevik’in gerçekleştireceği “Teoride ve Pratikte Kütüphane” başlıklı söyleşi oluşturuyor. Çevik söyleşide, kütüphane kavramının teorideki ve pratikteki uygulamalarını tartışmaya açarken, birinci elden tanıklıkları da izleyiciyle paylaşıyor. Söyleşi, 28 Mart Çarşamba günü saat 18:30’da gerçekleşiyor. 


29 Mart Perşembe – 18:30
Dr. Hatice Adıgüzel:
“Bir Tasarımın İzinde: Yeni Bulgular Işığında Raimondo D’Aronco’nun İlk İstanbul Projesi: Dersaadet Ziraat ve Sanayi Sergi-i Umumisi”


Dr. Hatice Adıgüzel’in “Bir Tasarımın İzinde: Yeni Bulgular Işığında Raimondo D’Aronco’nun İlk İstanbul Projesi: Dersaadet Ziraat ve Sanayi Sergi-i Umumisi” başlıklı sunumu, 29 Mart Perşembe günü saat 18:30’da Arka Oda’da gerçekleşiyor. Araştırma, 1894 yılındaki büyük İstanbul depremi nedeniyle iptal edilen “Dersaadet Ziraat ve Sanayi Sergi-i Umumisi” sergisine odaklanırken, mimar Annibale Rigotti’nin projeye katkılarını tanıtma amacı taşıyor.


30 Mart Cuma – 18:30
Aydın İleri
“Okuma Kültürü Bağlamında Türkiye’den Notlar; Kitap, Kütüphane, Kültür”


Aydın İleri’nin Antik dönemden günümüze okuma pratikleri ve araçlarına odaklandığı “Okuma Kültürü Bağlamında Türkiye’den Notlar; Kitap, Kütüphane, Kültür” başlıklı söyleşisi, 30 Mart Cuma günü saat 18:30’da gerçekleşiyor. Söyleşi, Cumhuriyet dönemi okuma kültürüne, halkevlerine, köy enstitülerine ve halk kütüphanelerine de ışık tutuyor.

Yetişkinlere Özel, Kitap Ayracı ve Ekslibris Atölyeleri

54.Kütüphane Haftası kapsamında, Pera Müzesi Eğitim Bölümü iş birliğiyle düzenlenen “Kitap Ayracı” atölyesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün rehber eşliğinde gezilmesi ile başlıyor. Ardından katılımcılar, dergi, gazete kupürleri, kitap gibi geri dönüşümlü kağıtlar kullanarak origami tekniğiyle, kendi kitap ayraçlarını tasarlıyor. Atölye, 28 Mart Çarşamba günü saat: 16:00’dagerçekleşiyor.

“Ekslibris ve Kitap Kapak Tasarımı” atölyesi, koleksiyonlar ve özel eserler bölümü hakkında bilgilerin aktarıldığı Enstitü turunun ardından gerçekleşiyor. Atölyede katılımcılar, kauçuk tabakayı kazıyarak bir ekslibris üretiyor, ardından renkli kartonlar, organik ipler ve kişiselleştirebilen damgalarla defter kapakları tasarlıyor. Atölye, 31 Mart Cumartesi günü saat 13:00’da gerçekleşiyor.

Program kapsamındaki etkinlikler ücretsizdir.
Pera Müzesi Eğitim Bölümü işbirliğiyle gerçekleştirilen atölyeler ücretsizdir, rezervasyon gereklidir. Detaylıbilgivekayıt: egitim@peramuzesi.org.tr
www.iae.org.tr

Kütüphane Haftası Programı

26 – 31 Mart 2018

27 Mart Salı
18:30   Konferans: “Köprülü Kütüphanesi Su Yolu Haritalarını Onarım Süreci ve İstanbul’a Su Yolları Üzerinden Bakmak”, Aslı Erel
28 Mart Çarşamba
16:00   Atölye: Kitap Ayracı
18:30   Söyleşi: “Teoride ve Pratikte Kütüphane”, Çağlayan Çevik
29 Mart Perşembe
18:30   Arka Oda Toplantısı  “Bir Tasarımın İzinde: Yeni Bulgular Işığında Raimondo D’Aronco’nun İlk İstanbul Projesi “Dersaadet Ziraat ve Sanayi Sergi-i Umumisi”’, Dr. Hatice Adıgüzel
30 Mart Cuma
18:30   Söyleşi “Okuma Kültürü Bağlamında Türkiye’den Notlar: Kitap, Kütüphane, Kültür” Aydın İleri
31 Mart Cumartesi
13:00   Atölye: Ekslibris ve Kitap Kapak Tasarımı