(Guardian Glass)’tan Çöl Evi: “La Casa del Desierto”

Guardian Glass LLC, © Gonzalo Botet, GRDPR 149

Guardian Glass’ın en özel, en cüretkar, en riskli, en yaratıcı ve en verimli projelerinden biri olan “La Casa del Desierto” (Çöl Evi) geçtiğimiz günlerde İspanya’da tamamlandı.

Doğaya meydan okuyan ve Avrupa’daki en olumsuz ve zorlu çevre koşullarından birine sahip olduğu varsayılan İspanya’nın Granada bölgesindeki Gorafe Çölü’ne direnmek üzere tasarlanan La Casa del Desierto, ahşap bir iskelet üzerine kurulu ve tümüyle yüksek performanslı, enerji tasarrufu sağlayan Guardian Glass ile kaplı. Yalnızca 20 m²’yi kaplayan alan ise üç bölgeden oluşuyor: Yatak odası, banyo ve oturma odası. Doğrudan manzaraya bakan geniş bir alanı bulunan La Casa’da ayrıca bir su filtreleme sistemi, enerji üretimi sistemi ve güneş enerjisi panelleri bulunuyor.

Binanın tasarımı, OFIS Architects mimarlık şirketinden Spela Videcnik liderliğindeki büyük ve tecrübeli mimar grubunun, AKT II ve Transsolar firmalarından mühendisler ve enerji danışmanları ve Guardian Glass uzmanları ile birlikte ortaya koydukları ortak çabanın ürünü. Ekibin vizyonu, mimarlık ve inşaat sektörlerinin bugün ve gelecekte karşılaşacağı zorlukların üstesinden gelebilmenin yanı sıra çevre dostu olan ve enerji tasarrufu sağlayan yapıları destekliyor. Kapladığı her mekânda doğrudan bir etki bırakan ve projede de kullanılan cam türü, her mekâna en uygun olan cam seçildiğinde bir evin iç ortamının nasıl dönüşebileceğini gösteriyor.

Guardian Glass LLC, © Gonzalo Botet, GRDPR 149

 

Bir evin camla kaplanması enerji tasarrufu sağlar, iç mekânların ısı ve ses yalıtımını destekler ve hatta darbeye veya hırsızlık girişimine karşı güvenlik düzeyini artırır. Son olarak, her duruma özgü ihtiyacı karşılayan cam ürünleri seçildiğinde, cam kaplama, bir binanın, nerede olduğu fark etmeksizin, kullanışlı ve rahat bir eve dönüşmesini sağlar. Dahası, Guardian Glass doğru ürün portföyüne sahip olmasının yanı sıra proje süresince tavsiyelerde bulunup rehberlik ederek doğru ürünün kolayca belirlenmesini sağlayan araçlara da sahiptir. Yüksek performanslı Guardian Glass cam kaplama sayesinde, dünyanın her yerinden mimarlar ve iç mimarlar mükemmel mekânlar tasarlayıp geliştirebilir.

Çöl Evi’nin konumlandığı Gorafe Çölü (Coloraos de Gorafe) ise Endülüs’teki Granada şehrinde yer alan Guadix bölgesinin kuzeyinde bulunuyor ve ismini kızıl renkli kumlarından ve bitki örtüsünden yoksun olan bu bölgedeki erozyon sisteminin alışılmadık biçimde şekillendirdiği kaya formlarının çeşitliliğinden alıyor. Binlerce yıl süren erozyon faaliyetleri sonucunda oluşan “Kırgıbayır” yeryüzü şekli, son derece çorak ve girintili çıkıntılı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Kanyonlar, küçük vadiler, girintili çıkıntılı tepeler, kanallar ve başka benzer coğrafi şekilleri bünyesinde barındıran Gorafe Çölü, Avrupa’nın en olumsuz çevre koşullarına sahip bölgesi olarak tanınıyor.

Guardian Glass LLC, © Gonzalo Botet, GRDPR 149

Guardian Glass:
Guardian Industries şirketinin ana iş birimi olan Guardian Glass, düz cam, kaplamalı ve işlenmiş cam ürünleri alanında dünyanın en büyük cam üreticilerinden biridir. Dünya genelindeki 25 düz cam üretim tesisinde Guardian Glass, dış (hem ticari hem de konut) ve iç mimari uygulamalarında kullanılmak üzere yüksek performans kaplamalı camların yanı sıra otomotiv ve teknik camlar da üretir. Guardian’ı, evlerde, ofislerde, arabalarda ve dünyanın en simgesel mimari eserlerinde görebilirsiniz. Guardian Glass Bilim ve Teknoloji Merkezi, müşterilerine mümkün olanı görmelerine- see what’s possible™yardımcı olmak için en gelişmiş teknolojiyi kullanarak yeni cam ürünleri ve çözümler üretmek için sürekli çalışır.

Daha fazla bilgi için: guardianglass.com 

Guardian Industries:
Merkezi Auburn Hills/Michigan’da bulunan global bir şirket olan Guardian Industries, yaklaşık 17.000 kişiye istihdam sağlamakta ve Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki tesislerinde faaliyet göstermektedir. Guardian’ın çeşitli şirketler grubu, yüksek performanslı düz cam, kaplamalı ve işlenmiş cam ürünlerinin üretimi; otomotiv ve ticari kamyon sektörü için yüksek kaliteli krom kaplamalı ve boyalı plastik parça imalatı ve özellikli inşaat ürünlerinin dağıtımı ile iştigal etmektedir. Guardian’ın vizyonu, daha az kaynak kullanımı ile devamlı yenilikler aracılığı ile müşteriler ve toplum için değer yaratmaktır. Guardian, Koch Industries, Inc.şirketinin tamamına sahip olduğu bir bağlı ortaklıktır.

Daha fazla bilgi için: guardianglass.com

OFIS:
OFIS arhitekti, her ikisi de Ljubljana School of Architecture (Ljubljana Mimarlık Okulu) ve London’s Architectural Association (Londra Mimarlık Derneği) mezunu olan Rok Oman ve Špela Videčnik tarafından 1996 yılında kurulmuş bir mimarlık şirketidir. Kuruluşundan bu yana şirketin çalışmaları, birçok prestijli ödüle layık görülmüş, Venedik ve Pekin’deki Mimarlık Bienalleri dâhil olmak üzere uluslararası alanlarda sergilenmiş ve geniş çapta yayınlanmıştır.

Öne çıkan işleri arasında, Maribor’daki futbol stadyumu, Ljubljana Şehir Müzesi, Paris’teki 185 öğrenci evi ve Borisov’daki stadyum gösterilebilir. Pek çok projesi Mies Van der Rohe Prize gibi uluslararası ödüllere aday gösterilen şirket, 2009 yılında Belarus’taki futbol stadyumu ile IOC / IAKS ödüllerinde gümüş madalya almış, 2006 yılında ise Avrupa İnovasyon Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.

AKT II:
AKT II, geleceğe dönük, tasarım odaklı bir yapı ve inşaat firmasıdır. Genel merkezi Londra’nın merkezinde bulunan şirketin dünya çapında 44 ülkede halihazırda devam eden ve tamamlanan projeleri bulunmaktadır ve şirket bugüne dek 300’ün üzerinde tasarım ödülüne layık görülmüştür. Şirket, başarılı olabilmek için tasarımın, doğası gereği meraklı, tekrarlı, iyileştirmeye ve geliştirmeye açık olması gerektiğine inanıyor. Bu bağlamda AKT II, her proje için derin bir bilgi birikimine sahip olmakla birlikte sınırları zorlamak, en uygun çözümleri sunmak ve uzun vadede değer katmayı garanti etmek amacıyla biriktirdiği engin tecrübesine de güveniyor.

Şirket uzun geçmişini, dinleme, anlama, öğrenme becerilerine dayanan ve sırtını uygulamalı bilimlere yaslayan felsefesine borçludur ki tüm bunlar etkin mühendisliğin kilit öğeleridir.

Transsolar:
Transsolar, çevre dostu bir etki bırakarak olağanüstü ve son derece konforlu iç ve dış mekânlar yaratmayı hedefleyen uluslararası bir iklim mühendisliği firmasıdır. Dikkate değer mimarlık eserleri yaratmak için yapılan her şeyin aynı zamanda yaşam deneyimini iyileştirebileceğine ve kaynak kullanımını en aza indirebileceğine inanıyoruz. Bize göre sürdürülebilirlik, tasarımdan ayrı düşünülemez ve mekân inşa etme deneyimini güzelleştiren vazgeçilmez bir öğedir.

Biz, vizyon yönetiyoruz, fikir üretiyoruz ve tasarım entegre ediyoruz. Mühendislerimiz yalnızca temel fizik kurallarına hâkim uzmanlar değildir, mühendislerimizin yaratıcılığı, son derece entegre konfor ve enerji konseptleri geliştirmemiz için gereken işbirliğinin ortaya konulmasını sağlar. Proje fikrinin ilk ortaya çıktığı andan itibaren müşteri, mimar, tasarım ekibi ve bütün katılımcılardan daha önemli olan mekân sakinleri ile bir arada çalışıyoruz.Binanın içerisindeki ve çevresindeki güneş, rüzgâr, ısı, ışık ve diğer enerji akışlarının mevsimsel hareketlerini inceliyoruz ve bölgesel iklim, kullanıcı ihtiyaçları, mimari tasarım ve tasarlanmış sistemlerin karmaşık bağımlılığına dayanan konseptler yaratmaya çalışıyoruz.