(REIDIN): “Türkiye’nin en pahalı konut aidatları yine Beşiktaş’ta…”

Gayrimenkul sektörü ile ilgili kapsamlı ve güncel verilerle derinlikli analitik bilgiler sunan REIDIN‘in, 2017 yılı Konut Projeleri Aidat Değerleri raporu yayınlandı. 1146 adet markalı konut projesi üzerinden analiz edilen rapora göre, 2017 yılının en yüksek konut aidatı rekoru, 18,20 TL/metrekare ile İstanbul Avrupa Yakası’nın oldu. Ankara Çankaya 16,27 TL/metrekare ile ikinci olurken, üçüncü sırayı 15,93 TL/metrekare ile yine İstanbul Avrupa Yakası aldı. Böylece İstanbul’daki en yüksek konut aidatı, 4,85 TL/metrekare olan İzmir’deki en yüksek aidatın üç katını geçti.

REIDIN‘in, il, ilçe ve projeler bazında lokasyonların aidat ortalamalarını analiz edilebilir şekilde sunduğu verilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir’de oturumun başladığı markalı konut projelerinde, metrekare bazında en yüksek aidat değerine sahip konut projesi 18,20 TL/metrekare ile İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunuyor. Metrekare bazında en düşük aidat değerine sahip konut projesi ise ortalama 0,26 TL/metrekare ile İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alıyor.

Kerim Bertrand

Aidatlar Şişli’de yükselişte, Bayrampaşa’da düşüşte

Yapılan analizde, aidat değerlerinin en yüksek olduğu Beşiktaş ve Şişli ilçelerinin, aynı zamanda REIDIN SED (Sosyo-Ekonomik Derecelendirme) sınıflandırmasında da A+ seviyesinde görüldüğünü belirten REIDIN CEO’su Kerim Bertrand şunları söyledi: “Analiz sonuçları yine, geçen senelerde olduğu gibi, refah düzeyi arttıkça aidat değerlerinin de arttığına işaret ediyor. Bu nedenle gelir düzeyinin, satış ve kira fiyatlarının yüksek olduğu bölgelerde aidat değerleri de yüksek seyrediyor. Sonuç olarak aidat değerlerinin lokasyona, sosyo-ekonomik seviyeye, oda tipine ve konut fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Oda tipine göre aidat fiyatları incelendiğinde, daire büyüklüğü ve oda sayısı azaldıkça, metrekare başına düşen aidat fiyatlarında artış olduğu gözlemlenmektedir. Stüdyo ve 1+1 daire tiplerinde metrekare başına düşen aidat fiyatları yüksek iken, 3+1 ve 4+1 daireler daha avantajlı durumdadır. Geçen yılın aidat değerlerine göre semt bazında yaşanan artış ve düşüşlerin sebebi olarak, inşaatı yıl içerisinde tamamlanmış projelerin analize dahil edilmesi ve/veya proje bazlı aidatların artışı/azalışı gösterilebilir. Şişli ve Zeytinburnu gibi metrekare birim fiyatları yüksek olan ilçeler artış gösterirken, Bayrampaşa düşüş gösteren ilçeler arasında yer alıyor.”

En yüksek aidatlar İstanbul’da Beşiktaş, Ankara’da Çankaya, İzmir’de ise Bayraklı’da

En yüksek konut aidatı karşılaştırmasında İstanbul Avrupa Yakası metrekare başına 18,20 TL aidat değeriyle Ankara’yı (16,27 TL/metrekare) ve İzmir’i (4,85 TL/metrekare) geride bırakıyor. İstanbul’da en yüksek konut aidatına sahip proje Beşiktaş’ta yer alırken, Ankara’da en yüksek konut aidatına sahip proje Çankaya’da, İzmir’de ise Bayraklı’da bulunuyor. En düşük konut aidatı karşılaştırmasında ise İstanbul 0,26 TL/metrekare ile Ankara (0,43 TL/metrekare) ve İzmir’i (1,10 TL/metrekare) geride bırakarak en düşük aidat fiyatları konusunda da ilk sırada yer alıyor.

Araştırma sonuçları İstanbul’un iki yakası arasında da değer farklılıkları olduğunu gösteriyor. Özellikle Boğaz aksında bulunan ilçelerde rayiç değerlerde olduğu gibi aidat değerleri de çeperlere oranla yüksek çıktı. İstanbul ilçeleri için hesaplanan metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Silivri 1,24 TL/metrekare ile en düşük değere sahipken, 8,48 TL/metrekare ile en yüksek aidat ortalamasına sahip Beşiktaş’ta 2016-2017 yılları arasındaki değişim oranı %12 olarak gerçekleşti.  Beşiktaş’ta, aynı dönem için 2. el konut satış fiyatlarındaki değişim oranı %1.50 olmuştur. REIDIN SED (Sosyo-Ekonomik Derecelendirme) sınıflandırmasında B- seviyesinde olan Kağıthane’nin; üçüncü sırada yer almasında ise, ilçede bulunan önemli projelerin aidat değerlerinin yükselmesi etkili oldu.

Kağıthane’nin 2016-2017 yılları arasındaki aidat değişim oranı %23 iken; 2. el konut satış fiyatlarındaki değişim oranı ise %7.40 olarak gerçekleşti.

İstanbul ilçelerinde ortalama aidat değerleri 

İlçelerde ortalama değerleri ise şöyle: Beşiktaş 8,48, Şişli 8,34, Kağıthane 5,45, Üsküdar 4,77, Sarıyer 4,31, Kadıköy 4,26, Eyüp 4,22, Ataşehir 3,97, Maltepe 3,74, Bakırköy 3,69, Bayrampaşa 3,64, Zeytinburnu 3,63, Kartal 3,59, Bağcılar 3,45, Çekmeköy 2,97, Sultangazi 2,92, Küçükçekmece 2,92, Güngören 2,87, Ümraniye 2,87, Tuzla 2,83, Bahçelievler 2,81, Sancaktepe 2,79, Beykoz 2,76, Başakşehir 2,66, Gaziosmanpaşa 2,60, Pendik 2,48, Avcılar 2,48, Sultanbeyli 2,38, Esenler 2,20, Esenyurt 2,03, Beylikdüzü 1,94, Büyükçekmece 1,87, Arnavutköy 1,37, Silivri 1,24 TL/metrekare.


REIDIN:
2007’den bu yana, gelişmekte olan piyasalara odaklı, lider bir gayrimenkul bilgi şirketi olarak hizmet veren REIDIN, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri için elde edilmesi zor verilere dayalı gayrimenkul fiyat endeksleri üreten ilk firmadır. Sahibi olduğu büyük miktardaki veriler ile iş ortaklarından gelen bilgileri harmanlarken yapay zeka algoritmaları ve tekniklerini kullanan, veri analizi ve bilimi alanında küresel bir oyuncudur. İş ortaklarına daha iyi stratejik kararlar vermeleri, gelirlerini artırmaları, maliyetlerini düşürmeleri ve rekabette avantaj sağlamaları için yardımcı olan, disiplinler arası veri bilimi ve veri analitiği şirketidir. İş ortakları arasında devlet kurumları, bankalar, sigorta şirketleri, perakende zincirleri, gayrimenkul geliştiricileri, emlak-gayrimenkul danışmanları, yatırım danışmanları ve değerleme uzmanları bulunmaktadır.