(La Galerie)’de Sergi: “Frankofon Bir Bakışla – Türköri ve Oryantalizm”

Dünya Konsoloslar Federasyonu ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nun yüksek himayelerinde gerçekleşen “Frankofon bir bakışla: Türköri ve Oryantalizm” adlı resim sergisi, Lise’nin geleneksel ”Frankofoni Haftası” kapsamında, Saint Benoît Lisesi “La Galerie” salonunda düzenlenecek. 8 Mart 2018 saat 18.30’da açılışı gerçekleşecek sergi 5 Nisan tarihine kadar sürecek.

Saint Benoît Lisesi “La Galerie” salonunda 8 Mart’ta kapılarını açacak olan “Frankofon bir bakışla: Türköri ve Oryantalizm” başlıklı sergide Van Loo, Leprince, Melling, Decamps, Pasini, Ziem, Brest, Hayette, Warnia-Zarzecki ve Signac gibi ünlü isimlerin de aralarında bulunduğu 40 ressamın 50 tablosu izleyicinin beğenisine sunuluyor. Serginin çıkış noktası olan “Türköri” – Türk modasının en yaygın olduğu dönem, Avrupalı sanatçıların ulaşım araçlarının yetersizliğinden Doğu’ya seyahat etme şansı bulamadıkları 1750-1800 yıllarını kapsıyor.

Sergi, Avrupa ve Fransa’da Osmanlı modasının popülarite kazandığı dönemi yansıtan eserlerden oluşmakta. Daha sonra bu süreç, yerini yavaş yavaş kara ve deniz yolu ulaşımının kolaylaşması nedeniyle gezgin sanatçıların eserlerine bırakmıştır. Ressamlar artık hayali bir Doğu’yu resmetmek yerine, insan ve yörelerin manzaralarını Doğu’nın ışık ve renkleriyle betimledikleri “Oryantalist” çizgiler taşıyan eserlere aktarmışlardır. Henüz fotoğrafın bulunmadığı veya yaygınlaşmadığı bir döneme rastladığından, bu resimler belge niteliği taşımaktadır. Eserlerin tamamı Fransız asıllı ya da Fransızcayı günlük yaşamlarımda kullanan frankofon sanatçılar tarafından yapılmıştır.

Koleksiyoner Erol Makzume’nin küratörlüğünde, Dünya Fahri Konsoloslar Birliği Federasyonu ve Fransa Başkonsolosluğu’nun Yüksek Himayelerinde düzenlenen sergi 5 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.


Saint Benoît Fransız Lisesi ve La Galerie:
Saint Benoît Fransız Lisesi kurulduğu günden bu yana sanata önem vermiş ve bu doğrultuda 2014 yılında donanımlı bir sergi salonuna kavuşmuştur. Yeni sergi salonu “La Galerie” adı altında Bedri Baykam, Yusuf Taktak, Mustafa Ata gibi önemli sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmıştır. En son Ekim 2017 tarihinde La Galerie’de, Erol Makzume koordinatörlüğünde ”Pierre Loti ve Hasan Silüetleri” sergisi gerçekleşmiştir. Sergi salonu ‘La Galerie” her yıl dünyadan ve Türkiye’den önemli sanatçıları konuk etmeye devam edecektir.

Saint Benoît Fransız Lisesi:
Saint Benoît Lisesi, 1783 yılından bu yana, insani değerleri ön planda tutan yaklaşımıyla eğitime hizmet görevini sürdürmektedir. 235 yıldır, nitelikli ve ayrıcalıklı eğitim kurumu kimliğinden ödün vermeden, Türk Gençliği’ne en iyi eğitimi vermeyi hedefleyen Lise, ”öğrencinin eğitici projelerin merkezinde” olmasını sağlayan bir anlayışı benimsemektedir. Kurum projesinin temeli, gerek insani boyutta, gerekse profesyonel alanda başarıya ulaşmış bireyleri topluma kazandırmaktır.