(ARREDAMENTO MİMARLIK) Mart Sayısı Çıktı…

Arredamento Mimarlık Mart sayısı ile raflarda yerini aldı. Yeni sayının dosya konusu: “Brütalizm’i Hatırlamak: Dünyada ve Türkiye’de”

Brütalizm, sağladığı özgürlük ve bireyselliğe fırsat veren esneklik nedeniyle 1960’larda ortamın gözdesiydi. 1980’lerde tümden unutuldu, hatta Postmodernistler tarafından lanetlendi bile. Bugünse bir zamanlar özellikle sevildiği İngiltere’den başlayarak ürünleri tehdit altında. Özellikle kimi muhafazakar çevrelerde nefretle karşılanıyor. Geniş bir sağduyulu grupsa, sadece siyasal göndermeleri için değil, mimari kalitesi nedeniyle de Brütalizm’i hatırlamayı deniyor. Arredamento Mimarlık da bu son kervana katılmayı amaçladı: Atilla Yücel, Gökçeçiçek Savaşır ve İdil Erkol Bingöl’ün konuyu dünyadan ve Türkiye’den örneklerle tartışan metinlerine Ömer Kanıpak’ın Londra’daki Brütalist mirasın peşindeki fotoğrafik gezisi eşlik ediyor.

Banu Binat ve Neslihan Şık’ın Mart sayısı için Doğan Hasol ile gerçekleştirdiği söyleşide, Hasol 50. yılını kutlayamadan kapanan Yapı Endüstri Merkezi’nin kuruluşundan günümüze hikayesini aktarıyor. Studio-X Istanbul’da 17 Kasım 2017-19 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşen “Düşünme ve Görselleştirme Aracı Olarak Türkiye’de Mimari Maket” sergisinin Pelin Derviş, Selva Gürdoğan ve Ali Paşaoğlu’nun katkıları ile değerlendirildiği sayıda ayrıca, K. Bilge Erdem’in sorularını yanıtlayan endüstriyel tasarımcı Ayşe Birsel, tasarımcılık uğraşı ve yaklaşımlarını anlatıyor.

Vancouver merkezli Patkau Architects’in Kanada’nın batı yakası peyzajından esinli projelerine yer veren 318. sayıda, Tokyo merkezli mimarlık ofisi Hiroshi Nakamura & NAP’in yere özgü çevresel ve sosyal verilere yoğunlaşan üretiminden bir seçki de sunuluyor. MoMA’nın “Thinking Machines: Art and Design in the Computer Age” başlıklı sergisiyle bilgisayarın 1959-1989 yılları arasında sanat, mimarlık ve tasarım üretimleri üzerindeki etkisine dikkat çeken sayı; Brooklyn Müzesi’nde ziyarete açılan “Mecca Journeys” başlıklı sergi odağında Mekke’de yaşanan büyüme, yıkım ve dönüşüme, Suudi Arabistanlı sanatçı Ahmed Mater’in 2008 yılında başladığı belgeleme çalışması ile tanıklık ediyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 318. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.