10 Yılın Hesabı: Yahşibey Tasarım Çalışmaları (Studio-X Istanbul)’da…

Kar amacı gütmeyen Emre Senan Tasarım Vakfı (ESTV), 10 yıldır sürdürdüğü Yahşibey Tasarım Çalışmaları girişiminin 10. yılını Studio-X Istanbul’de bir sergi ile kutluyor. Sergiyle eş zamanlı olarak vakfın 2. kitabı olan “İkinci 20 Kitabı”nın da sunumu gerçekleştirilecek.

Emre Senan ve Prof. Ayşegül İzer tarafından kurulmuş olan ESTV, bu sergiyle kamuya geride bıraktığı 10 yılın hesabını veriyor. Sergide izleyicilere 10 yıl boyunca yapılan 40 tasarım çalışmasının sonuçları, katılan tasarımcılar, yaşananlar, edinilen eğitim deneyimleri aktarılacak.

Her yaz İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Yahşibey Köyü’nde, mimar Nevzat Sayın’ın tasarladığı proje evinde çalışan ESTV, bugüne kadar 15’er günlük 40 tasarım çalışması gerçekleştirdi. Tasarım çalışmalarına 10 yıl boyunca 60’ın üzerinde proje lideri, 420’nin üzerinde öğrenci katıldı. Katılımcıların yarısından fazlası yurtdışından geldi. Katılımcıların hiçbir ücret ödemediği projede bugüne kadar 600 iş günü çalışıldı. Çalışma sonuçlarını öncelikle her dönemin sonunda köy halkına sunan ESTV, ayrıca iki dilli sunumlarını kendi web sitesinde (yahsiworkshops.com) kamuya da açıyor ve her 20 çalışmada bir, yeni bir kitapta sunumları topluyor. Sergiyle birlikte sunulacak, Mas Matbaa tarafından basılan 672 sayfalık “İkinci 20 Kitabı”  ise 40. tasarım çalışması sırasında öğrencilerle birlikte tasarlandı. 

Sergi süresince, Yahşibey Tasarım Çalışmaları’nın ikinci 10 yılının tartışıldığı bir arama toplantısı ve tasarım eğitiminin geleceğinin tartışıldığı bir panel düzenlenecek. Sergi ziyaretçilerinin daha zengin bir sergi deneyimi için akıllı telefonlarında bir QR Code tarayıcısı bulundurmalarında fayda var.

Tasarımla, yöreyle, yeni dostluklarla harmanlanmış bu 10 yılın çıktıları, 23 Mart’a kadar Studio-X Istanbul’da görülebilir.


Studio-X Istanbul:
Columbia Üniversitesi’nin bir girişimi olarak dünyanın sayılı kentlerinin ardından İstanbul’da kurulan Studio-X Istanbul, kentin bugün ve gelecekte karşılaşacağı sorunları tanımlamayı ve çözümleri için yeni düşünce biçimleri üretmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda Studio-X Istanbul uzmanlar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler arasında bilgi alışverişini sağlayacak yeni bir platform oluşturuyor. Öncü sponsor Borusan Holding dışında Enka Vakfı ve ATÜ Duty Free’nin de sponsorluğunu üstlendiği Studio-X Istanbul, Columbia Üniversitesi’nin tüm fakülteleriyle projeler sürdüren, Columbia Global Centers | Turkey ile beraber çalışıyor.

Studio-X Istanbul  Meclis-i Mebusan Caddesi 35A  34433, Salıpazarı, İstanbul