(BaykuşHANE) YENİ Üye ve Projelerini Bekliyor!

Sanat ve tasarımın her bireyin yaşamına dokunduğu çağdaş bir toplum hayali ile yola çıkan BaykuşHANE, 7 Şubat 2018 Çarşamba günü Borusan Oto Dolmabahçe Sahne’de buluştu.

Birçok sosyal sorumluluk projesi yürüten BaykuşHANE’nin çalışmaları ve bu çalışmalara nasıl destek olabilecekleri konusunda katılımcıları bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte BaykuşHANE Yönetim Kurulu üyelerinden Hakan Sekmen, Burcu Özüpak Güleç ve Aynur Yılmaz birer konuşma gerçekleştirdi.

Hakan Sekmen

BaykuşHANE’nin kuruluş öyküsünü anlatarak konuşmasına başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sekmen, “Baykuş, hem Yunan mitolojisinde, hem de eski Türk boylarında sanatı temsil ediyor. Hane ise birliktelik ve bir bütünün parçası olmak anlamına geliyor. Sanata gönül vermiş ve bu konuda bir şeyler yapmak isteyen birilerinin olduğu her yer bizim için BaykuşHANE. Bu ülkede toplumun her bireyinin sanatla yolunun kesişmesini nasıl sağlayabiliriz, sorusuyla yola çıktık. Bağımsız bir sanat gücümüzün olmasını ve binlerce kişinin bunun bir parçası olmasını istiyoruz” diyerek kuruluş amacını ve hedeflerini açıkladı.

Burcu Özüpak Güleç

Ardından sözü alan Burcu Özüpak Güleç,  “BaykuşHANE’ye stretejik yol haritası çizmek konusunda bir katkı sağladım. Karşımıza kalkınmanın tüm boyutlarını içeren bir yol haritası çıktı. Aramıza farklı ekollerden ve formasyonlardan arkadaşların katılmasıyla hem çok disiplinli hem güçlü hem de dinamik bir yapıya kavuştuk” sözleriyle katılımın önemini vurguladı. Ekonominin güçlendirilmesi için yaratıcı endüstrilere yatırımın gerekliliğine ve bunda kamu kurumlarının yanında özel işletmeler, akademi ve sivil toplum örgütlerine düşen göreve dikkat çekti.

Aynur Yılmaz

Akşamın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Aynur Yılmaz ise sosyal medyada Şırnak’taki bir müzik öğretmeninin yardım talebini görerek başlattığı sosyal sorumluluk kampanyalarının detaylarını aktardı. “Fiziki destek bir şekilde yapılabilir ama oradaki eğitim seviyesini yükseltmek asıl amaç” diyen Yılmaz, BaykuşHANE ile yolunun kesişme hikayesini paylaşarak hedeflenen projelere örnekler sundu. Sanatın bir çocuğun hayatına girmesiyle yarattığı büyük değişimi vurgulayan Yılmaz, “Bizim yapmamız gereken uzaktan bir şeyler gönderip kenara çekilmek değil, onların hayatına dokunacak gerçek yardımlarda bulunmak” sözleriyle katılımcıları BaykuşHANE çatısı altına davet etti.


BaykuşHANE:
Sosyal kooperatif olarak kurulan BaykuşHANE, Türkiye’de sanat ve tasarım ekosistemini güçlendirmeyi, sanat ve tasarımı odağına alarak toplumsal kalkınmayı desteklemeyi, yaratıcı ekonominin gelişimine katkı sağlamayı ve yaşamın tüm alanlarında sanat ve tasarımın varlığını artırmayı hedeflemektedir.