[Proje]: Goodyear Genel Müdürlük

Proje Adı: GOODYEAR GENEL MÜDÜRLÜK

MASLAK, İSTANBUL, 2017

İç Mimari: SİSTEMA TEKNOLOJİK YAPI

İşveren: GOODYEAR

Dünyanın lider lastik markalarından Goodyear, İstanbul Genel Müdürlüğü Maslak Ofis Binası’ndaki yeni ofisinde çalışmaya başladı. Sistema Teknolojik Yapı tarafından tasarım ve uygulama süreçleri tamamlanan projenin her aşaması, bina altyapı ve geometrisi dahilinde yeni nesil çalışma anlayışı ve dinamik çalışan profili odağında, titizlikle planlandı.

Goodyear Genel Müdürlüğü’nün yeni binasındaki tasarım süreci, iki katta kurgulanan açık ofis alanları ve bireysel çalışma alanlarının esnek kullanımını hedef alarak, aktivite odaklı ofis anlayışıyla başladı. Tasarım ve devamında gelişen tüm süreçlerde, kullanıcı talepleri titizlikle göz önüne alınarak, çalışan konforu maksimizasyonu üzerinden değerlendirildi. Dinamik bir ofis yaşantısı beklentisine yönelik, açık ofis tipolojisinde, maksimum gün ışığı faydasıyla odaklanma ve serbest çalışma alanlarının uyumu sağlandı. Açık ve kapalı tavan detaylarında, farklı kot ve renkteki kontrast tavan malzemeleri ve bunlara entegre aydınlatma çözümleriyle gelişen mekansal derinlik anlayışına vurgu yapıldı.

Tüm merkez ofis çalışanlarının kullanımına açık, serbest ve bireysel çalışma alanlarının servis alanlarıyla çalışma uyumu içinde yüksek kapasiteli toplantı alanları oluşturuldu. Çeşitli ölçeklerde ve farklı çalışma yoğunluklarına hitap eden, 8-10-12-16 kişi kapasiteli toplantı odaları ve 4 kişilik görüşme odalarının yanı sıra bireysel çalışmaya olanak veren üç adet tek kişilik telefon odası, açık ofis içinde kurgulandı. 125 çalışan için yaklaşık 40 kişi kapasiteye sahip sosyal alan, farklı malzeme bitişleri, ofisin diğer alanlarından ayrılan seperasyon fikri ve kitaplıkla entegre edilen oturma setleriyle ofisin öne çıkan mekanı olarak tasarlandı.

Ofis genelinde farklı malzemelerle dinamik ve hareketli bir mekan algısı hedeflendi. Sıcak bir ofis algısı için çekirdek çevresi depolama alanlarında ahşap, çalışma ve toplantı alanlarında fonksiyona yönelik farklı renklerde halı, sosyal alanda karo mozaik, resepsiyonda seramik seçimleriyle farklı dokular oluşturuldu. Ahşap dokuya sahip özel üretim mobilyalar ve bitkilerle tasarlanmış sıcak bir doku oluşturuldu. Tasarıma özgünlük katan kurumsal profil verileri farklı doku ve renk kurgularıyla ofis geneline yansıtıldı.

Mimari, mekanik, elektrik ve data projelerini kapsayan uygulama projesi ve şantiye süreci, işveren işbirliği ve memnuniyetiyle yaklaşık 9 hafta gibi rekabetçi bir sürede tamamlandı. Tasarım ve uygulama süreçlerinin genel kalite ve başarısı kapsamında genel müdürlük ofisi, dünyadaki en iyi Goodyear ofisleri arasında yerini aldı.

Aydınlatma: Dark Lighting Systems

Mobilya Aksesuar: Nurus

Bitirme İşleri:

  • Anıl Zemin
  • Trimline

Islak Hacim: 

  • VitrA
  • Kütahya Seramik