(İstanbul Rumeli Üniversitesi) MİMARİ İNŞA PROJESİ Başlıyor…

23 Nisan 2015 yılında kurulan ve 2015-2016 eğitim öğretim yılında Akademik faaliyete geçen İstanbul Rumeli Üniversitesi, ana yerleşke mimari projesi hazırlandı.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi mimari proje taslağı Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Akademisyenleri tarafından hazırlanmaktadır. Genel hatlarıyla mimari çizimleri tamamlanan proje detaylarının kısa süre içerisinde tamamlanarak, 2020 yılında akademik eğitime başlaması planlanmaktadır.

Akademisyenlerin titiz çalışmaları sonucunda hazırlanan İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi mimari projesi 168.350 m²’lik arsa üzerine inşa edilecektir. Tasarım aşamasında olan projenin inşaat taban alanı 27.500m² olup, toplam inşaat alanı 110.000m², tesis alanı 20.000m² ve yeşil alana 120.000m² ayrılmıştır.

ÇEVRE DOSTU PROJE

İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşke mimari projesinde, yeşil alanlar önemli bir yer tutmaktadır. Çevresel problemler ve kontrolsüz ilerleyen inşaatlar sebebiyle yeşil alanlar her geçen gün azalmaktadır. Gelecekte insan sağlığını tehdit edecek olan bu durum karşısında İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi, yeşil bina konseptine uygun olarak projelendirilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yer alacağı Yerleşke Projesinde, binaların mimari tasarımı doğayla uyumlu şekilde gerçekleştirilecektir. Kendi enerjisini kendisi üretecek olan çevre dostu Yerleşke projesi, son teknolojiyi tüm alanlarda kullanmaktadır.

Ar-Ge merkezlerini içerisinde bulunduran İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi, tüm çalışmaları tek bir alanda toplamayı hedeflemektedir.

ANA YERLEŞKE

Çatalca’da yer alan İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşke proje taslağında; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Sanat Tasarım Fakültesi, Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Rektörlük Binası, Enstitü Binası, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi, İdari Birimler Binası, Kütüphane Binası, Misafirhane, Lojmanlar, Sosyal Alanlar, Yemekhane, Amfi Tiyatro, açık ve kapalı yüzme havuzunun yer alması planlanmaktadır.