AKILLI ŞEBEKELER Sayesinde Faturalar Azalacak!

Şule Dayangaç

6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG 2018 / 25-26 Nisan 2018) öncesinde soruları yanıtlayan HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç, bu alanda Türkiye’nin çok ciddi yatırımlar yapmaya başladığını ve akıllı şebekeler sayesinde enerji kaynaklarının daha verimli kullanılarak enerji alım maliyetlerinin azalacağını ve tüketicilerin de bu sayede daha az fatura ödeyeceğini vurguladı.

HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dayangaç şunları söyledi: “Bu sene, 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan ‘6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’na önceki yıllara oranla daha geniş kapsamlı yurtiçi ve yurtdışı katılım sağlanacak olup, 50’nin üzerinde ülkeden 10 bin sektör temsilcisinin katılmasını hedefliyoruz. ‘Akıllı Şebeke, Akılcı Kalkınma’ ilkesiyle ICSG İstanbul Yürütme Kurulu Başkanımız EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk Bey ve her biri sektörde en üst bilgiye sahip kişilerden oluşan yürütme kurulumuzla birlikte kongreyi uluslararası standartlarda geliştirmek için el birliği ile çalışıyoruz. Aynı zamanda kongremizin bilim kurulu bulunuyor. Bilim kurulunda çok değerli öğretim görevlileri olup bildirileri analiz ediyorlar. Kongrede endüstriyel sunumların yanı sıra paralel salonda bilimsel sunumlar da gerçekleşecek.”

“Bu kongrede en önemli konu EPDK ve ELDER’in iş birliği ile hazırlanan Türkiye Akıllı Şebekeler 2013 Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi’nin lansmanı olacak. Bu konu Türkiye’nin akıllı şebeke ve şehirlerde alt yapısı anlamında çok önemli olup, Türkiye için büyük önem arz ediyor. Bu proje Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı firmalar için de oldukça önemli.Bunun yanı sıra, Blockhain, Akıllı Şehirlerde Enerji Paneli, Enerjide Kadın Liderler Oturumu, Dağıtık Üretim Oturumu, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı Oturumu, Akıllı Şehirler Oturumu, Teknoloji Uygulamaları Oturumu, gaz dağıtıma yönelik oturumlar ve haberleşme oturumları organize edilecek. Her bir oturum ve panelde sektörün uzmanları konuşmacı olacak. Yurt dışından da çok değerli konuşmacılarımız gelecek.”

“20. yüzyıl sonunda teknolojide yaşanan gelişmeler şebeke endüstrisinde akıllı şebeke kavramını ortaya çıkardı. Daha önce mekanik işleyen ve yönetimi insan gücüne bağımlı olan şebeke işletmeciliğinde şebekenin akıllandırılması günümüzde ön plana çıkıyor. Şebeke kavramı genel olarak verimli, sürekli, ekonomik ve güvenli sistemler sağlamak amacıyla kendisine bağlı tüm üretici ve tüketicileri gözlemleyen, bütünleştiren ve kendisine tanınan sınırlar içinde yöneten bir sistem olarak tanımlanabilir. Akıllı şebeke sistemi, yenilikçi ürünleri, servisleri ve ileri düzeydeki haberleşme sistemlerini gözlem ve yönetim için kullanarak, çevreci, sürekli ve rekabet gücü yüksek bir enerji kaynağı sunar.”

“Ülkemizde şebeke sistemine baktığımızda 1980’lerin ve 90’ların teknolojisi ile o günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kurulmuş bir alt yapı mevcut. Bugün geldiğimiz noktada artık bu alt yapının ihtiyacı karşılamadığını hissediyoruz. Bu kapsamda Enerji Bakanlığımız, Sanayi Bakanlığımız, Çevre Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bünyesinde bu alt yapının yenilenmesi ve geliştirilmesi için çok ciddi yatırım çalışmaları başlamış bulunuyor. Bu çalışmalar kapsamında sistem yenilenirken, dünyanın tercih ettiği en modern teknolojiye sahip şebeke sistemleri ve alt yapı da ülkemize kazandırılmaya çalışılıyor. Bir taraftan yüzde yüz tüketici memnuniyetini mümkün kılmak, diğer taraftan da şebekeyi uzaktan izleyerek kayıpların ve verimsizliğin önüne geçilecek sistemler kuruluyor.”

“Akıllı şebekelerin katkılarından bahsedecek olursak; ekonomiye ve çevreye sağlayacağı avantajların başında, şebekedeki kesinti sayısının azalması, işletme maliyetlerinde tasarrufun sağlanması, kesintilerin süresinin azalması, enerji üretiminde önemli bir yere sahip olan rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması gibi birçok konudan bahsedebiliriz. Bunların sayesinde bir yandan çevremiz daha az zarar görmüş olacak bir yandan da üretim ve tüketim maliyetleri azalmış olacak. Tüketici tarafından görülecek faydalar ise; kullanılan elektrik kalitesi artacak ve enerji alım maliyetleri azalacak. Şirketler sayaç okuma maliyetlerini düşürerek elde edilen detaylı verilerle daha doğru tahminler yapabilecek, tüketiciler ise tüketim profilini görerek tüketimlerini daha doğru yönetme ve fatura tutarını düşürebilme imkanına kavuşacak.”

 

“Yurt dışından 40’a yakın ülkeden heyetler gelecek. Bununla ilgili marketing bölümümüz Mayıs 2017’den bu yana çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Yurtdışındaki en önemli sektör dernekleriyle iş birliklerimiz var ve gelecek olan kişileri özenle seçiyoruz. Fuara fayda sağlayacak ve gerçekten firmalarımızın hedef olarak nitelendirdiği kişilerin gelmesi gerekiyor ki firmalarımız verim alabilsin. Bu bağlamda yapılacak olan B2B toplantılarda, katılımcı firmalarımızı yeni iş birlikleri bekliyor olacak. Dünyanın buluşma noktası olarak gerçekleştirdiğimiz ICSG 2018, sektörün tek ve en önemli uluslararası faaliyet alanı olmakla birlikte enerji sektöründeki yeni gelişmelerin ve bu pazara ilişkin yeni projeksiyonların değerlendirilmesi açısından sektörün tüm dinamiklerini bir araya getirme fırsatı sunuyor. Ayrıca stant açan firmalar ile ülke pavilyonlarında özel sunumlar ve davetler gerçekleşecek.”

 

“Fuar firması olarak yapmış olduğumuz fuarlarda konu farklı olsa dahi sosyal fayda ve farkındalık yaratmak amacıyla sosyal proje geliştirmeye karar verdik. ICSG Kongre ve Fuarı’nda yapılacak olan aktüel etkinliklerde (bando, konser vs) Otizmli çocukların bu konuda iyi olduğunu öğrendik. Otizmli çocukları fuara getirip bu etkinliklerin düzenlenmesini ve bu konuda etkinlik yapılmasını organize etmek istedik. Bu sebeple Türkiye Özel Sporcular Federasyonu ile iletişime geçip böyle bir ricada bulunduk. Onlarla bu konuda işbirliğine gittik ve bu konu ICSG yönetimi tarafından da kabul edildi. Gelen çocukların ve ailelerinin konaklama ve yol masraflarını biz karşılayacağız. Aynı zamanda gelen çocuklara tablet hediye etmeyi planlıyoruz. Buradaki amacımız yapmış olduğumuz kongrelerde topluma daha fazla fayda sağlamak.”