(Bilsart) Şubat 2018 Sergi Programı: Nevin Aladağ & Neslihan Koyuncu

Bilsart’ın, Şubat ayı sergi programı dahilinde Nevin Aladağ’ın “Şehir Sesi l – City Language l” isimli sergisi 7 Şubat’ ta açılıyor. Sergi, “Sanat Konuşmaları lll” etkinliği altında Başak Doğa Temür’ ün konuşmasıyla beraber açılacak. 21 Şubat – 03 Mart tarihleri arasında ise Neslihan Koyuncu’ nun “Rüya Logu – Dream Log” isimli sergisi “Sanat Konuşmaları lV: Neslihan Koyuncu & Onur Bali” etkinliğiyle beraber 21 Şubat’ta açılacak.


NEVİN ALADAĞ
CITY LANGUAGE l
07 Şubat – 17 Şubat 2018

Bilsart, Nevin Aladağ’ın “City Language l” isimli sergisine 07 Şubat – 17 Şubat tarihleri arasında ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. Sergi, ismini Nevin Aladağ’ın 2009 tarihli video işinden alıyor. Sanatçının sergide yer alan “Şehir Sesi l / City Language l” isimli video işi, eşit boyutlarda parçalara bölünmüş görüntülerden oluşan serinin ilkidir. Video, şehrin çeşitli kamusal alanlarında, flüt, tef ve saz gibi müzik aletlerinin rüzgâr, su, sokak ve güvercinler ile etkileşimini yansıtıyor. Dört aletin hepsi tanıdık ama garip yollarla birtakım sesler çıkartıyorlar. Adeta şehir bir müzisyen, duyduklarımız ise şehrin sesine dönüşüyor. Videonun bitimine doğru, enstrümanlar artık kimseye ihtiyaç duymuyor; onlar şehri başlı başına yürüyor gibi görünüyorlar.

“City Language l”, “Sanat Konuşmaları lll” etkinliği altında Başak Doğa Temür’ün giriş konuşmasıyla beraber açılacak.


NESLİHAN KOYUNCU
RÜYA LOGU
21 Şubat – 03 Mart 2018

Bilsart, Neslihan Koyuncu’nun “Dream Log” isimli sergisine 21 Şubat – 03 Mart tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Neslihan Koyuncu’nun 2017 tarihli video enstalasyonundan alıyor. Sanatçının sergide yer alan “Dream Log” isimli video enstalasyonu, Kadıköy’de bulunan evinden taşınmak zorunda kalmadan önceki üç ay boyunca her gece girdiği rüya güncesine ithafen yaptığı bir çalışma. Küçüklüğünden beri anılar biriktirdiği bu evin, kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılacağını öğrenen sanatçı, yavaş yavaş kendisini bu eve karşı yabancı gibi hissetmeye başlıyor. Daha sonra evin her köşesini incelemeye başlayan Neslihan Koyuncu, duvarların kendisine ait hiçbir iz taşımadığını fark ettiği anda, yatağının kenarında bulunan duvarı, günlerin kalıntıları olan gerçeküstü anılarıyla doldurmaya başlıyor. Bu sayede eski anılarını şimdiki zamana ileri getirirken, mekânı boşlukta kaybolmaktan kurtarmayı hedefliyor. Kendi değimiyle; “Evdeki son günümde, bazı rüyaları duvardan sökünce evin ilk sahibine ait duvar boyası katmanı ile karşılaştım. Lavanta rengi duvarın ortasında geçmişten benim zamanıma doğru parlıyordu. Sonrasında zemin döşemesini yerden söktüm. Ortaya çıkan pembe marley kaplamalarla, ev denilen mekân, zaman içinde arkeolojik bir kazı çalışmasına dönüşmeye başladı.”

“Dream Log” sergisi, “Sanat Konuşmaları lV: Neslihan Koyuncu & Onur Bali” etkinliği ile açılacak.


BİLSART:
Bilsar, yıllardır güncel sanat alanında destek verdiği projelere bir yenisini ekliyor. Sanatçılara video işlerini sergilemek için yeni bir alan yaratmak ve sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla, ofis binasının garajını kâr amacı gütmeyen ve video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürüyor. Ocak 2018 itibariyle video sanatının güncel örneklerini, 15 günde bir değişen bir programla sunacak olan Bilsart, yine bu alana odaklanan bir kütüphaneyi de kullanıma açacak.

Bu dinamik sergi programı dâhilinde koleksiyoner seçkilerine, küratöryel projelere, workshop ve panellere yer verecek olan Bilsart, aynı zamanda sanatçı, küratör ve koleksiyoner konuşmalarına da ev sahipliği yapıyor olacak.
Bilsart’ın kâr amacı gütmeyen bu sanat mekânının ajandasında yer alan bir diğer önemli etkinlik ise genç sanatçılara görünürlük sağlayabilmek adına her sene yapacağı açık çağrılar.

http://www.instagram.com/bilsartistanbul
http://www.facebook.com/bilsartistanbul

Evliya Çelebi Mah, Kıblelizade Sk.
No:5/A 34430 Beyoğlu/İstanbul
Salı – Cumartesi
10.00 – 18.00

bilsart@bilsar.com
http://www.bilsart.com
Bilsart | Bir Bilsar Kuruluşudur