(Yapı Kredi Kültür Sanat)’ta ŞUBAT Ayı Etkinlikleri…

Yapı Kredi Kültür Sanat, Galatasaray Meydanı’ndaki yenilenen binasında etkinliklerine Şubat ayı programıyla devam ediyor.   

2 Şubat 1882’de dünyaya gelen James Joyce’un doğum günü, edebiyat ve müziği bir araya getiren bir etkinlikle kutlanıyor. World Experience Campus ve Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle 3 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 14:00’da Loca’da düzenlenecek olan etkinlikte, Joyce’un olağanüstü dünyasını Finnegan Uyanması’nın çevirmeni Fuat Sevimay anlatacak. Tiyatro sanatçısı Sevinç Erbulak’ın yapacağı okumalara Jenny Miller ve Aidan McMahon geleneksel İrlanda müziğiyle eşlik edecek. Programın son bölümünde, Oda Müziği’nden şiirler var. Şiirleri Fáinche Egan orijinal dilinden okurken, Prof. Gerry Smyth’in bestelediği Oda Müziği’ni Doğukan Atasavun gitarıyla seslendirecek.

5 Kasım 2015’te yitirdiğimiz şair Gülten Akın, doğumunun 85. yıldönümünde,  Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ve Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle hazırlanan bu söyleşiyle anılıyor. 12 Şubat 2018  Pazartesi günü saat 18:30’da Özge Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleşecek olan söyleşiye şair Mehmet C. Doğan, Olcay Akyıldız ve Ruken Alp konuşmacı olarak katılacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat, 14 Şubat-27 Nisan tarihleri arasında önemli bir edebiyat sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in yaptığı “Şehirlere Alışamadı  –  Sabahattin Ali’nin Şehirleri” sergisi, Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca bulunduğu Anadolu şehirlerine ve Berlin’e onun gözünden bakmayı amaçlıyor. Sabahattin Ali Arşivi’nden çıkan yeni belge ve fotoğrafların yanı sıra Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer Koç Koleksiyonu’ndaki belgelerle zenginleşen sergi; Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu şehirlerindeki yaşamı ve II. Dünya Savaşı öncesinin Berlin’ini Sabahattin Ali’nin çektiği fotoğraflar ve eserleri aracılığıyla anlatıyor. Kitapları Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlanan şair, öykü, roman ve oyun yazarı, eleştirmen ve edebiyat düşünürü Sabahattin Ali’nin yaşamına bir gezgin gözüyle tanık olacaksınız.

YKY Beyoğlu Kitabevi’ndeki Oda, bu ay İnan Çetin’i ağırlıyor. Yazar, 16 Şubat 2018 Cuma günü saat 17.00’da gerçekleşecek olan bu söyleşide YKY’den çıkan kitabı “Kureyş’in Kurtları”na odaklanacak. Çetin, Oda’nın okur konuklarına bu kitabın edebiyat coğrafyasıyla ilintisinden bahsedecek, öykülerden parçalar okuyacak ve kitaplarını imzalayacak.

Müziği ve edebiyatı bir araya getiren Harf’ten ve Nota’dan dizisi bu ay da bizi Sabahattin Ali’nin sevdiği, andığı besteler, besteciler, güfte yazarları, makamlarla tanıştırıyor. Biletlerini Biletix’te bulabileceğiniz, 17 Şubat 2018 Cumartesi günü saat 19:30’da Loca’da düzenlenecek olan dinleti aynı zamanda Yapı Kredi Kültür Sanat’ın yeni sergisi “Şehirlere Alışamadı – Sabahattin Ali’nin Şehirleri”ne de selam gönderiyor.

Loca, 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 19:30’da ise Viyanalı genç çellist Lukas Lauermann’ı ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl kendi bestelerinden oluşan ilk solo albümü How I Remember Now I Remember How’ı  çıkaran sanatçı, İstanbul’a, albümünün tanıtım turnesi kapsamında geliyor. İstanbul Avusturya Kültür Ofisi tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlenen konserde Lauermann “sınırlara kulak asmayan modern klasik müzik” olarak tanımladığı müziğini İstanbullularla buluşturacak.