(Ferko) Signature’un İÇ MİMARİSİNDE (Autoban) İmzası…

Ferko’nun, son teknoloji ile donatılmış ofis katları ile bir iş merkezinden fazlasını sunan projesi Ferko Signature’ın iç mimarisi, Autoban tarafından gerçekleştirildi.

Yurt içi ve yurtdışında gerçekleştirdiği projeleriyle sektöre farklı ve estetik bir dokunuş getiren Ferko, Levent’te hayata geçirdiği, ileri teknoloji ve çevre dostu sistemlerle donatılan Ferko Signature’da lüks kavramını her detayıyla iş dünyasıyla buluşturuyor.

Dünyaca ünlü mimar Sir Norman Foster tarafından tasarlanan Ferko Signature’ın iç mimarisi ise ele aldıkları her projeyi bir hikaye anlatmak üzere kurgulayan Autoban tarafından gerçekleştirildi.

Zamansız, lüks ve sıcak mekanlar

Mimarisinde otel konseptinden yola çıkılan mekandahem fonksiyonlarıyla hem de iç mimarisiyle sıcak ve zamansız mekânlar kurgulandı. Binadan içeri girdiğinizde şık bir otele girmiş gibi hissettiren mekanın iç tasarımında değer verme, değerli olma, değerli hissettirme kavramlarına odaklanan Autoban, binanın giriş alanında sıcak, sarmalayan bir karşılamaetkisi verebilmek için cam ve çelik kullandı.

İç mimaride her zaman bir sistem yaratmak istediklerini söyleyen Autoban’ın kurucuları Seyhan Özdemir Sarper ve Sefer Çağlar, “Bu sistem binanın kendisinden geliyor. Yuvarlatılmış bir dikdörtgen forma sahip olan binanın köşelerini başlangıç noktası olarak aldık. Autoban’ın ‘her zaman boşluğu deneyimle tasarlıyoruz’ mottosunu ortak alanlarda katmanlar üzerine kurduk. Burada da çok özgün detaylar var. Tasarımda ‘zamansız’ olduklarına inandığımız doğal malzemeleri tercih ettik. Blok mermerler kesildi, metalle birleştirildi. Araya ahşap katmanlar koyuldu.” sözleriyle mekanın hacmini izleyiciye aktaran etkileyici bir atmosferin oluşmasını nasıl sağladıklarını özetliyor.

 Sanata özel bir mekan

Yaptığı işleri her zaman ‘Yapı sanatı’ mottosuyla tanımlayan Ferko’nun sanata olan özel ilgisini de dikkate alan Autoban, sanata olan bu tutku ve değerli bağı yansıtmak amacıyla, lobiye de sanatçı Refik Anadol’un  Ferko Signature’a özel tasarladığı ve Türkiye’nin ilk veri resmi olma özelliğini taşıyan Wind of Istanbul’u yerleştirdi. Bütün projelerinde sanatsal bir yaklaşımı merkezine alan Ferko, aynı zamanda Signature binasının girişinde ünlü İngiliz sanatçı TonyCragg’in Türkiye’deki en büyük boyuttaki heykeline de ev sahipliği yapıyor.


Ferko Hakkında:
1990 yılında temelleri atılan Ferko, İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ. 25 seneyi aşan deneyimi ile gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet göstermektedir. Ulusal ve uluslararası platformlarda yer alarak varlığını geleceğe taşımayı hedefleyen Ferko, modern tasarım anlayışı ve kaliteli üretimi ile lüks projeler hayata geçirmektedir. Ferko’nun Türkiye’de, bugüne kadar yaptığı projeler arasında Kağıthane’de Papirus Plaza, Göktürk’te GökmahalResidence, Bosphorus Palace Hotel, Kemerburgaz’da Kemermall AVM, Zekeriyaköy Villaları ve İMES Sheraton Four Points yer almaktadır. Levent’te, İstanbul’un en değerli arazilerinden birinde konumlandırılan Signature’ın inşasında sona gelinirken,İstanbul’un gelişen bölgesi Kağıthane’de yapımına devam edilenFerko Linehızla ilerlemektedir. Turizm alanında da faaliyet gösteren Ferko, Ilgaz’da hayata geçirdiği Ferko Ilgaz Mountain Hotel&Resort ile dört mevsim hizmet imkanını da sunmaktadır. Ferko İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ., Türkiye’deki projelerinin yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan, Afganistan ve Libya’da yol, altyapı, konut, villa, otel, ofis projeleri gerçekleştirmiştir.