GAYRİMENKUL Sektörü Mentor-Menti Programı ile Geleceğine Yatırım Yapıyor!

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu (GKLP) ve Urban Land Institute (ULI Türkiye) sektörde çalışan gençlerin kariyerlerini geliştirmelerine destek olmak üzere; mentor-menti programları başlattı. Programlar kapsamında gayrımenkul sektörüne emek vermis 20 duayen isim, başvurular arasından seçilen 20 gençle mentor ve menti olarak eşleştirildi.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Mentor-Menti Programı ve ULI Türkiye Young Leaders Mentorship Programı kapsamında eşleşen mentor ve mentiler, Yapı Endüstri Merkezi’nde (YEM) düzenlenen tanışma etkinliğinde bir araya geldi.

 

“Mentor-Menti Programımız daha da büyüyecek ve yayılacak”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ULI Türkiye Başkanı ZaferBaysal, “Gayrimenkul sektörünün Türkiye’deki kurumsal geçmişi on-on beş yıl civarında. Mentorluk Programımıza hem bu sürece şahit olmuş hem de çok ciddi anlamda katkısı bulunmuş isimler katılıyor. Mentilerimize çok güzel rol model olacaklarına inanıyorum ve mentilerimiz adına bunun büyük bir şans olduğunu öyleyebilirim. Şahsen ben de menti olarak bu isimlerden feyz almak isterim” dedi. ULI Türkiye Başkanı ZaferBaysal, mentorluk görevini stlenen isimlerin Avrupa Mentorluk ve Koçluk Derneği’nden mentorluk eğitimi aldığını belirtti ve kısa süre içinde 20 kişinin daha eğitim alacağını, böylelikle programın büyüyerek daha da yayılacağını söyledi.

“Menti arkadaşlarımı cesaretlerinden dolayı kutluyorum. Çünkü insanın yapacağı en zor yolculuk kendine doğru yolculuktur”

ULI Türkiye’nin öncülüğünde kurulan Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu’nun ilk icraat olarak gerçekleştirdiği anket çalışması ile sektördeki kadının fotoğrafını çektiğini söyleyen Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Başkanı Pınar Ersin Kollu, “Anketten elde ettiğimiz sonuçlardan biri mentorluk ve mentilik programıydı. Menti arkadaşlarımı, tebrik ediyorum ve cesaretlerinden dolayı da kutluyorum. Çünkü insanın yapacağı en zor yolculuk kendine doğru yolculuktur. Ve onlar bunu kabul ettiler. Çok da şanslılar. Çünkü yanlarında olacak rehberleri çok deneyimli, çok iyi niyetli, sektöre emek vermiş insanlar, kadınlar, erkekler. Umuyorum bu yol herkes için hayırlı ve çok aydınlatıcı olur” dedi.

“Bizim de aslında onlardan öğrenecek çok şeyimiz var”

ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal ve Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Başkanı Pınar Ersin Kollu da mentor olarak programda yer aldı. ULI Türkiye Young Leaders Mentorship Programı kapsamında menti Serhan Savaşoğlu ile eşleşen Mentor Zafer Baysal, “ULI İcra Kurulu olarak arkadaşlarımızın bu sektörün gerçekten önce gelen tecrübeye sahip 20-25 yıl tecrübeye sahip insanlardan oluştuğunu gördüğümüzde dedik ki bunu genç arkadaşlarımızla biz paylaşmalıyız ve mentorluk yapmalıyız. Öte yandan bugün kullandığımız teknolojiyi geliştirenler, yüzlerce milyar dolarlık şirketlerin sahipleri hep genç kuşak. Yani bizim de aslında onlardan öğrenecek çok şeyimiz var. İnanıyorum ki Serhan ile bu yolculuğumuzda ben de bu konudaki eksiklerimi kapatacağım, karşılıklı birbirimizden besleneceğiz. Mentimden hassaten rica ediyorum. Lütfen bizi de şekillendirin çağa hazırlayın. Iskalamayalım, kaçırmayalım” dedi.

Zafer Baysal, Serhan Savaşoğlu

 

“Çok kıymetli mentorlarımızın bizlere yol göstermesi bizim de onlardan feyz alabilmemiz umuduyla bu programa katıldım”

Zafer Baysal’ın mentisi Serhan Savaşoğlu ise, “Aslında insanın kendi öz nedenine yolculuğu çok kıymetli, çok değerli. Bu nedenle benim de kendi kariyer yolculuğumda, mesleki ve kişisel gelişimimde benzer yollardan geçmiş çok kıymetli mentorlarımızın bizlere yol göstermesi bizim de onlardan feyz alabilmemiz umuduyla bu programa katıldım. Kendi kariyer planlamam ile ilgili aklımda bazı sorular var.Onları detaylıca konuşup, güzel, keyifli bir çalışma ortamı oluşmuş olacak” dedi.

Pınar Ersin Kollu, Burcu Algül

“Mentorluk dünyasında gördüklerimle gayrimenkul sektörünü buluşturmak istedim”

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Mentor Menti Programı kapsamında mentor olarak menti Burcu Algül ile eşleşen Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Başkanı Pınar Ersin Kollu, “Ben yaklaşık 17-18 senedir gayrimenkul sektöründeyim ve 2 binli yıllardan bu yana sektörün gelişimi ile paralel kendi kariyer gelişimimi de gerçekleştirme şansı elde ettim. Belli bir noktadan sonra şöyle bir duygu gelişmeye başlıyor: Neyi aktarabilirim, nasıl yardımcı olabilirim, kendimi aşan ne yapabilirim? Benim eğitimlerim arasında koçluk ve mentorluk da vardı. Bu anlamda bu sorunun cevabını bulmam çok zor olmadı. Ve mentorluk dünyasında gördüklerimle gayrimenkul sektörünü buluşturmak istedim. Bu proje ile ilgili yola çıkarken de niyetim buydu. Tabiki mentor da olmak istedim. Umarım mentim ve benim için güzel bir yolculuk olur. Ben de ondan çok şey öğreneceğimden eminim. Mentorlukta amaç aslında mentiye hizmet etmek, ama ister istemez siz de birtakım paylaşımlarla mentor olarak kendi içinize mutlaka dönüyorsunuz. Ben bu dönüşlerde de mentiminbana mutlaka ışık tutacağına inanıyorum. Güzel bir birliktelik olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Deneyim yaşanılarak kazanılan bir şey ve bu bilgiyi çok rahat bulamıyorsunuz”

Mentor Pınar Ersin Kollu’nun mentisi Burcu Algül ise “Gayrimenkul sektöründeki duayen isimlerin bu şekilde yardım etmek istemesi bende açıkçası çok güzel bir ilgi uyandırdı ve ilanı görür görmez de ben de bu işin içinde olmalıyım dedim. Özellikle deneyim yaşanılarak kazanılan bir şey ve bu bilgiyi de çok rahat bulamıyorsunuz. Böyle kişilerin bir insana dokunmak istemesi beni çok etkiledi. O yüzden burada olmaktan çok mutluyum. Açıkçası beklentim çok yüksek. Çok güzel bir süreç geçireceğimizi düşünüyorum ve kalpten de inanıyorum” dedi.

YEM’de yapılan mentor-menti tanışma etkinliğine Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Mentor Menti Programı kapsamında eşleşen Ümit Türüdüşen (Mentor) – Sibel Metin (Menti), Eser Özbay (Mentor) – Büke Günay (Menti), Aydan Bozkurt (Mentor) – Gökçe Akyalçın (Menti), Ayla Heyfegil (Mentor) – Ece Tığdemir (Menti), Özlem Gökçe (Mentor) – Seda Marmara (Menti), Elif Germirli (Mentor) – Begüm Kaya (Menti) ve Pınar Ersin Kollu (Mentor) – Burcu Algül (Menti) ile ULI Türkiye Young Leaders Mentorship Programı kapsamında eşleşen ZaferBaysal (Mentor) – Serhan Savaşoğlu (Menti), Ersun Bayraktaroğlu (Mentor) – Ece Sert Özcan (Menti), Firuz Soyuer (Mentor) – Kemal Çetin (Menti), Ömer Egesel (Mentor) – Yiğit Can (Menti), Didem Erendil (Mentor) – Gözde Karahan (Menti) ve Buket Hayretçi (Mentor) – ÖzgeSıvakçı (Menti) katıldı.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Üyeleri: Ayla Heyfegil (Servotel), Ayşe Hasol Erktin (Has Mimarlık), Banu Vargı Tümay (MV Holding), Buket Hayretci (Aareal Bank), Burçin Sezen (Aşçıoğlu), Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan (Nurol GYO), Didem Erendil (Circle Real Estate Consulting), Didem Muslu (Servotel), Duygu Merzifonluoğlu (PwC), Elvan Oktar (ERA Research & Consultancy), Eser Özbay, Fatma Çelenk (Soyak Holding), Füsun Yılmaz Phillipson(FYP), Gülfem Tandoğan (İş GYO), Güniz Çelen (Çelen & Çelen), Harika Uyanık (ARUP), Melda Bayraktaroğlu(Servotel), Neşecan Çekici (Epos), Nil Yıldızalp (ADA PR), Av.Pınar Ersin Kollu (İş GYO), Şenay Azak-Matt (Aareal Bank), Sevda Alkan (Sabancı Üniversitesi), Sira Kazancıoğlu (Cushman&Wakefield), Sinem Tekin (GYODER). İsimler alfabetik olarak sıralanmıştır.


ULI Türkiye Young Leaders Mentorship Programı Eşleşen Mentor ve Mentiler

 • ZAFER BAYSAL(MENTOR) – SERHAN SAVAŞOĞLU(MENTİ)

Zafer Baysal (Mentor): “Gayrımenkul çok genç bir sektör. Aslında baktığınızda Türkiye’de gayrimenkul sektörünün ortalama tecrübesi 10-15 yıl. ULI İcra Kurulu olarak arkadaşlarımızın 20-25 yıl tecrübeye sahip insanlardan oluştuğunu gördüğümüzde dedik ki; bunu genç arkadaşlarımızla biz paylaşmalıyız ve mentorluk yapmalıyız. Sağolsun bu işte bizi motive eden, organize eden sizler YoungLeaders olarak bizi yerimizde durdurmadınız bir şeyler öğrenmek istiyoruz dediniz. Biz de dedik ki içimizdeki birikimlerle sizinle paylaşmak istiyoruz. Hayat yolculuğunuzda, kendi hayat yolculuğumuzdaki aksaklıklardan yola çıkarak neler yapmak isterdik yapamadık, sizlerin en azından bu konularda dikenli yollardan  yürümeyerek daha güzel, pürüzsüz bir yol almanız için neler yapabiliriz diye düşündük. Bu gerçekten çok motive edici bir şey. Meslek hayatımda da her zaman paylaşmayı seven birisiydim. Üniversite hayatımda da böyleydi.  Benim için çok güzel, örtüşen bir uygulama oldu. MentimizSehan ile tanıştık. Kendisiyle 6 aylık güzel bir yolculuk olacak inşallah. Sonra onu tabi takip edeceğiz. Başarılarından da gurur duyacağız. İşallah kendimize pay çıkarmak adına değil, onun başarıları ile gururlanmak adına”

Serhan Savaşoğlu(Menti): Aslında insanın kendi öz nedenine yolculuğu çok kıymetli, çok değerli. Bu nedenle benim de kendi kariyer yolculuğumda, mesleki ve kişisel gelişimimde benzer yollardan geçmiş çok kıymetli mentorlarımız ile birlikte onların bize yol göstermesi, bizim de onlardan feyz alabilmemiz umuduyla bu programa katıldım. Yani kendi kariyer planlamam ile ilgili kafamda bazı sorular var. Bu soruları da zaten Zafer Bey ile konuşacağız. Özneden ile ilgili kendime dair belirlemek istediğim bazı konular var. Onları detaylıca konuşup, işallah güzelce, keyifli bir çalışma ortamı oluşmuş olacak”.

 • ERSUN BAYRAKTAROĞLU (MENTOR) – ECE SERT ÖZCAN (MENTİ)

Ersun Bayraktaroğlu(Mentor): Programa başlarken hem YoungLeaders’tan hem de Kadın Liderler ekibinden bahsedildi. Bu ikisi biraraya gelince çok fazla sorgulama imkanım olmadı. Dostlarla birarada olduğumuz için bunu onur kabul ettim. Keşke bize de birer mentor atasalar diye konuştuk İcra Kurulumuzda. Bunu çok samimi söylüyorum. Ben kariyerimin 31’nci yılındayım. Bitmeye de yakın artık diye düşünüyorum. Ama beni dinleyen, yönlendirecek kişilere, kariyerim boyunca bir çok kişiyi kendime mentor edinip yürümüşümdür mutlaka. Ama sistemli ve düzenli şekilde her zaman böyle birine ihtiyaç duydum. Ben o fonksiyonu yerine getirebilir miyim bilmiyorum. Ama olabildiğince mentim Ece’nin fayda sağlaması için elimden geleni yapacağım. Ama bu kesinlikle karşılıklı bir ilişki, ben de çok şey öğreneceğimden eminim. Ben öğrenmeye açım en azından. Bakalım o da bana birşeyler öğretebilecek mi?”.

Ece Sert Özcan(Menti): Benim de temel motivasyonum aslında sektörde kendi alanım dışında neler olup bitiyor görmek, bu alanda tecrübeli isimlerin fikirlerini almak onlara bu yolda ilerlerken doğru adımları atarken gerekli adımları atmak, basamakları çıkmaktı.  Ben bu yolda aslında hem kendi alanımda hem de diğer alanlarda neler oluyor onu öğrenmek istiyorum. Uzun soluklu kariyer yolculuğumu planlı şekilde ilerletmek istiyorum. Şu ana kadar şansım yaver gitti bazı şeyler benim önüme geldi, bu noktadan sonra biraz daha planlı bir yol çizmek istiyorum kendime”.

 • FİRUZ SOYUER (MENTOR) – KEMAL ÇETİN (MENTİ)

Firuz Soyuer (Mentor): “Mentor-menti programına katılmamda temel motivasyonum hayat döngüsüne inandığım içindi. Hayatta kazandığınız bir takım şeyleri de aynı şekilde geri vermeniz gerekiyor. Bunun da en güzel yöntemi sizden sonra gelenlere öğretmek. Bu yüzden bunu seçtim. Ben de mentteemle aynı şeyleri öğrenmek istiyorum ama farklı bir açıdan. Bu bir hayat döngüsü ama tek taraflı işlemiyor. Bizimde yeni jenerasyonlardan alacaklarımız var, vereceklerimiz var. İletişimdir önemli olan. Önemli olan bu iletişim sağlanması ve kuvvetli olması.”

Kemal Çetin (Menti): Sektörde pek çok şeyi yazılı kaynaklardan edinebiliyorsunuz ama tecrübe yazılı olarak geçmiyor. Ben de benden deneyimleri fazla olan daha görmüş geçirmiş insanlardan tecrübe edinmek adına bu yola başvurdum. Bu tecrübeleri edinip ben de gelecek nesillere aktarma yoluna gitmek için bu programa çok dahil olmak istedim. Çok şey öğreneceğimi tahmin ediyorum. Mentorum Firuz Bey ile hemen hemen aynı sektördeyiz, kendisi farklı alanlara da yer alıyor ama kendisinden sadece iş hayatı değil, yaşama dair de pek çok şey öğreneceğimi düşünüyorum.”

 • ÖMER EGESEL (MENTOR)- YİĞİT CAN (MENTİ)

Ömer Egesel (Mentor):30 yılı geçkin bir zamandır çeşitli sektörlerde çalışıyorum. Benim çalıştığım 2-3 sektör oldu ve birçok birikimimiz var. Bunu mutlaka bir şekilde genç arkadaşlara yansıtma gerekliliğini, zorunluluğunu zaten hissediyorsunuz bir yerden sonra. Bu programda bunu yoluyla yordamıyla yapmanın kapısını açtı bize. Çok keyifli, severek bir başlangıç yaptık, nasıl yapılması gerektiği ile ilgili güzel bir eğitim aldık. Zaten sektörde herkes birbirini aşağı yukarı tanıyor. Şimdi genç arkadaşlarla da tanışıyoruz, daha büyük bir aile oluyoruz. Gittikçe karşılıklı alışverişin önemi artıyor, çünkü gençlerin sektörden bağımsız da katabilecekleri çok şey var. İletişim çağındayız. Mutlaka onlardan yeni yol yapış biçimleri alacağımızı düşünüyorum tüm mentorlar için. Açıkçası da heyecanla da bekliyorum nasıl bir süreç geçireceğimizi. Ama kesinlikle tek taraflı olmayacağı kesin. Mentim Yiğit üstadlardan öğreneceğiz diyor ama ben hakikaten öyle görmüyorum, samimi söylüyorum. Tamamen karşılıklı bir alışveriş olacak. Evet ona kendi tecrübemi vereceğim ama o da bana kendi genç çağdaş bakış açısını verecek diye umuyorum. Beklentim bu”.

Yiğit Can (Menti): “Okulda aldığımız bir takım bilgiler var. Bunlar akademik bilgiler. Ama iş hayatında bunların uygulanması kadar, bir yandan da okullarda öğretilmeyenler, usta çırak ilişkisi ile sözlü bir şekilde aktarılması gereken akademik olmayan bilgiler var. Bunları da kendi büyüklerimizden üstadlarımızdan yılların verdiği o tecrübe ile beraber sadece bu şekilde alabiliriz. Benim amacım biraz da bu öğretileri okulda görmediklerimizi sadece bu işi profesyonel olarak yapmış insanlardan almak. Interdisipliner bir sektörümüz  var, farklı dinamikleri var. Bunun içinde insan yönetimi var, zaman yönetimi var, dediğim gibi bunların üstad seviyesindeki insanlardan bizlerin gelecekteki kariyerine ışık tutacak şekilde yıllar içinde demlenerek bize gelmesi ilerideki kariyerimizde bizim kilometre taşlarımız olacaktır diye düşünüyorum.”

 • DİDEM ERENDİL (MENTOR) – GÖZDE KARAHAN (MENTİ)

Didem Erendil (Mentor): “Açıkçası ben gayrimenkul sektörüne ilk girdiğimde Urban Land Institute ile çok hızlı tanıştım ve çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. YoungLeaders olarak devam ettim. Şimdi ULI Next olarak devam ediyorum. İcra Kurulu’nda yer alıyorum. Gözde ile aslında YoungLeaders’tan tanışıyoruz. O yüzden çok doğru bir eşleşme oldu. En azından bu sektörde deneyimleri, tanıştığımız insanları ve biraz da olsa yaşadığımız sıkıntıları nasıl atlattığımız ve bununla ilgili bütün geçmişte yaşadıklarımızı paylaşmak istediğimiz için başlattık zaten. Özellikle Kadın Liderler Platforumu’nda da devamını getirdiğimiz bir konu. Benim amacım Gözde’ye faydalı olabilmek mümkün olduğu kadar”.

Gözde Karahan (Menti): “Ben Young Leaders ekibiyle de ve Didem Hanım birlikte tanıştım onların çağrısıyla. YoungLeaders ekibine girdiğim için çok mutluyum. Çok şey öğrendim şimdiye kadar. Üçüncü yılımı geride bıraktım. Sanırım Didem Hanımdan daha çok nereye dahil olabileceğimi, nelerin bana iyi şeyler getirebileceği gibi küçük tüyolar edineceğim. Didem Hanımla bir paylaşımda bulunmak bile benim için yeterli”.

 • BUKET HAYRETÇİ (MENTOR)- ÖZGE SIVAKÇI (MENTİ)

Buket Hayretçi (Mentor): “Hergün aynı ofise gidip, aynı masada oturup, aynı bilgisayar ekranına baktığında; bir yerden sonra o koşturmacanın içinde anlamı kaybediyorsun. Ben o yüzden ULI’ın bir parçası olmayı çok önemsiyorum ve çok keyif alıyorum. ULI’de biz genç liderler, kadın liderler gibi programlarla aslında, bu sektör oyuncularının birbirine destek olmasını birbirinden öğrenmesini hedefliyoruz. Mentorluk da bunun çok güzel sonucu aslında. Aslında Özge ile birkaç haftadır tanışıyoruz. Mentorluk karşılıklı öğrenme süreci. Onun işine olan sevgisini ve öğrenme hevesini  hissediyorum. O birkaç konuşmada çok heyecanlandım. Ben o heyecanının bana sirayet edeceğini ve çok iyi geleceğini düşünüyorum açıkçası.”

Özge Sıvakçı (Menti): “Ben 9 senedir bu sektördeyim ama Aslında Buket Hanımın da dediği gibi, hep aynı masada ve aynı şeyleri yaparak oluyor. Ben biraz da finansman konusunda gelişmek istiyorum O nedenle Buket Hanımla eşleşince çok sevindim. Bana hem de sektördeki konumum konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum.”

Gayrimenkul’de Kadın Liderler Platformu Mentor-Menti Programı Eşleşen Mentor Ve Mentiler

 •  ÜMİT TÜRÜDÜŞEN (MENTOR) – SİBEL METİN(MENTİ)

Ümit Türüdüşen (Mentor):Gayrimenkul özellikle Türkiye’de çok yeni bir sektör, yani 15-16 yıl önce bir sektör olarak tanımlanmamıştı. Ve biz bu işe başladığımız zaman yolumuzu el yordamı ile bulduk. İstedik ki tecrübelerimizden aslında yeni arkadaşlarımız faydalansın, bir faydamız olsun bu öğrendiklerimizin başkalarının daha hızlı yol katetmelerine faydası olacağını düşündük. Ayrıca gençlerle çalışmak çok motive edici. Çünkü bizim de öğrenecek çok şeyimiz var. Mentim Sibel’e de aynı şeyi söyledim. İki tarafında birbirini besleyeceği, vizyonunu açacağı bir diyalog kuracağız. Ancak bence esas işimiz onlara kendi yolunu bulmada destek olmak rehberlik etmek, onun dışında bir şeyimiz yok. En büyük motivasyonum bu. Mentor olmak bana da aslında güncel anlamda durumu öğrenmek adına genç bir bakış açısı katacak. Bu çok önemli. Biliyorsunuz artık günümüzde ters mentorluklar var. Gençlerin daha senior ekibe farklı konularda mentorluk ettiği gruplar var. Bazı konularda biz gerideyiz. Onların çok ustalaştığı belli konular var, biz onları çok sonra öğrendik. İnternet ve teknoloji ile ilgili kazanımlar bunların başında geliyor. Bu anlamda iki tarafında birbirini besleyeceği, iki tarafın da çok daha yeni kan edineceğimi düşünüyorum”.

Sibel Metin(Menti): “En büyük motivasyonum, bu sektörün önce gelen isimlerinden biriyle tanışmak, ondan bir takım şeyler öğrenme, paylaşımlarda bulunma, ileride bunları kullanabileceğim, tecrübelendirebileceğim alanları yaratabilmek. Mentorum  sektörün nerede ise her alanında çalışmış biri. Ben de değişiklikleri seven bir insanım, yeniliklere açığım. O anlamda kendisinden çok faydalanacağımı düşünüyorum. Çok keyifli bir program olacağını hissediyorum”.

 • ESER ÖZBAY (MENTOR) – BÜKE GÜNAY (MENTİ)

Eser Özbay (Mentor): “Eğitime gönülden inanan biriyim. Hem iş hayatımdaki hem de hayat yolculuğumdaki serüvenimde hep bir mentora ihtiyaç duydum. Ama çevremde böyle insanlar çok azdı. Olmadı değil ama azdı, çok da faydasını gördüğüm zamanlar oldu. Ben de bugüne kadar edindiğim iş hayatımdaki, şahsi yolculuğumda, kariyer ve akademik hayatlarımda bütün edindiğim tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Paylaştıkça çoğalan ve güzelleşen bir hayat olması gerektiğine inanlardanım. O yüzden bu yola başvurdum”.

Büke Günay (Menti): “Öncelikle Eser Hanım ile çalıştığım için çok mutluyum. Kendisi sektörde oldukça başarılı tecrübelere imza atmış bir hanımefendi. Kendisinin bakış açısıyla profesyonel destek almak ve sektörde yardım kendimi kariyer anlamında geliştirmek istiyorum.

 • AYDAN BOZKURT (MENTOR) – GÖKÇE AKYALÇIN (MENTİ)

Aydan Bozkurt (Mentor): Kendi çıktığım yolculukta kendimi hakikaten yalnız hissettiğim zamanlar oldu ve belki de o anda bu farkındalıkta olsaydım kendime mentorlar bulabilirdim, ama bunun bilgisine cidden sahip değildim. Şimdi bu yolu yürümüş ve düşüp kalkıp tekrar ayakta duran bir insan olarak, acaba benim bu yürüdüğüm yoldan geçen insanlara bir faydam olabilir mi, insanlarla küçük küçük buluşmalardan aldığım hediyelerin karşılığını verebilir miyim, geri ödeyebilir miyim niyetiyle yola çıktım. Böyle bir buluşma yaşadık. Çok da memnunum”.

Gökçe Akyalçın (Menti) : Ben de bu yola çıkarken, kendi iş hayatımda kendimi daha fazla geliştirmek, nasıl geliştirebileceğimi bulabilmek, sektörde ve kendi çalışma hayatımda enerjimi yükseltebilmek için bu yola girdim. Sevgili mentorumdan da bu konuda destek bekliyorum. Bana çıkacağım yolda eşlik etmesini ve kendi yaşadığı tecrübeleriyle bana yön göstermesini, doğru yolu bulmaya çalışırken bana yardımcı olabilmesini bekliyorum”.

 • AYLA HEYFEGİL (MENTOR) – ECE TIĞDEMİR (MENTİ)

Ayla Heyfegil (Mentor): “Yıllarca biriktirdiğimiz deneyimlerimizi yeni jenerasyona aktarmak, esas çıkış noktamız oldu. Özellikle Türkiye’nin bugün içerisinde bulunduğu değişimle birlikte genç jenerasyonun bizim geçmiş tecrübelerimizden faydalanabileceğini düşünüyorduk. Onun için biraraya geldik. Aslında özellikle yeni jenerasyon bambaşka bir düşünce yapısına sahip. Ben üniversitede de eğitmenlik yapıyorum ve orada şunu görüyorum ki bizim de öğrenecek çok şeyimiz var. Bu yeni değişen dünyada öğrenecek çok şeyimiz var. Bunun için mentimdenyeni dünyanın gittiği yön, onların ihtiyaçları, dünya nasıl bir noktaya gidiyor, onları görmek istiyorum”.

Ece Tığdemir (Menti): “Mentorların iş yaşamındaki deneyimlerinden yararlanmak istiyordum, o yüzden menti olmak istedim. Kariyerimde bir yol haritası çizebilmek istiyorum. Bunu da Ayla Hanımın yardımı ile yapabileceğimi düşünüyorum. Zaten kendisi daha önceden tanıdığım, takip ettiğim, beğendiğim bir rol modeldi, o nedenle bana yardımcı olabileceğini düşünüyorum.”

 • ÖZLEM GÖKÇE (MENTOR) – SEDA MARMARA (MENTİ)

Özlem Gökçe (Mentor): “Motivasyonum, gençlere biraz olsun yol gösterebilmek, ışık tutabilmek, kendi deneyimlerimi paylaşabilmek, onların aklındaki sorulara cevap vermeyi denemek. Genç neslin aslında çok iyi şekilde ilerlediğini düşünüyorum. Çok farkındalar birçok şeyin. Kendi yolları ile ilgili sorular var kafalarında. Bizlerde en azından ben kendi adıma söyleyeyim gayrimenkul sektöründe 20 yıllık bir deneyimim var. Bu deneyimleri hem paylaşmak istedim. Paylaşırken de onlara biraz katkım olabilirse ne mutlu bana. Mentim Seda aslında çok güzel sorularla geldi, biz de yeni tanıştık. Bu konuları birbirimizle paylaşmaya başladık. Onun bu kariyer basamaklarında yükselirken beklediği soruların cevapları aslında benimde deneyimlerimi bir şekilde ortaya koyarken kendi özeleştirimi yapmamla ilgili bir süreci yaşatacak bana. Bu anlamda ben de kendimi bu sürecin sonunda oldukça faydalı notlar alacağımdan eminim”.

Seda Marmara (Menti): “Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformunu ilk duyduğumda erkek egemen ağırlıklı bir sektörde kadınların da çok yoğun bir şekilde çalıştığını görmek ve göstermek gurur vericiydi. Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformunu’nunmentor ve menti programını duyar duymaz da ilk başvuranlardan biri oldum. Çünkü kariyer yolumun henüz başındayken profesyonel bir liderin bakış açısıyla iş süreçlerini vizyoner açıdan sürdürebileceğime inandım. Bu açıdan da hemen menti programına dahil oldum.Özellikle insan ilişkilerinde, yönetim esaslı çatışma yönetiminde biraz daha profesyonel davranabilmek, kariyer basamaklarını tırmanırken nerelerde hata yapabileceğimi öngörürken, daha az hatalı şekilde yükselebilmek benim açımdan Mentorum Özlem Hanımdanbeklentilerimi oluşturuyor”.

 • ELİF GERMİRLİ (MENTOR) – BEGÜM KAYA (MENTİ)

Elif Germirli (Mentor): Ben aslında belli bir tecrübeyi kazandıktan sonra geri kazandırma yapmamız gerektiğine inanıyorum. Onun için girdim MentorlukMenti Programına. Bu işe başlarken tedirgin oldum, nasıl yapacağım, ne verebilirim ki ben diyor insan ama bir yandan da baktığınızda sahiden 20 küsur yılın vermiş olduğu bir deneyim var. Ondan eğer benim bir katkım olabilirse Begüm’e ne mutlu bana”.

Begüm Kaya (Menti): Kariyerimle ilgili benimle birebir çalışmayan ve sektörde lider tecrübeli birisinin ikinci bir göz olarak kariyerime dahil olmasını önemsiyorum. Sektörde 10 yıllık bir tecrübem var, bunun  önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum. O noktada yönelimlerim ile ilgili ileride olmak istediğim nokta ile ilgili bana kılavuzluk edecek, farklı bir bakış açısı kazandırabilecek birisi ile tanışma fırsatı bana çok çekici ve heyecan verici geldi. O yüzden de programın parçası olmak için üzerine atladım diyebilirim”.

 

 • PINAR ERSİN KOLLU (MENTOR) – BURCU ALGÜL (MENTİ)

Pınar Ersin Kollu (Mentor): Ben yaklaşık 17-18 senedir gayrimenkul sektöründeyim ve 2 binli yıllardan bu yana sektörün gelişimi ile paralel kendi kariyer gelişimimi de gerçekleştirme şansı elde ettim aslında. Ve belli bir noktadan sonra ve belli bir yaştan sonra da aslında şöyle bir duygu gelişmeye başlıyor: Neyi aktarabilirim, nasıl yardımcı olabilirim, kendimi aşan ne yapabilirim? Benim eğitimlerim arasında koçluk ve mentorluk da vardı. Bu anlamda bu sorunun cevabını bulmam çok zor olmadı. Ve mentorluk dünyasında gördüklerimle gayrimenkul sektörünü buluşturmak istedim. Bu proje ile ilgili yola çıkarken de niyetim buydu. Tabikimentor da olmak istedim. Umarım mentim ve benim için güzel bir yolculuk olur. Mentimden çok şey öğreneceğimden eminim. Mentorlukta amaç aslında mentiye hizmet etmek onun yolu, sorumluluk alacağı sistem bu, yapı bu ama ister istemez siz de birtakım paylaşımlarla mentor olarak kendi içinize mutlaka dönüyorsunuz. Ben bu dönüşlerde de Burcunun bana mutlaka ışık tutacağına inanıyorum. Güzel bir birliktelik olduğunu düşünüyorum.”

Burcu Algül (Menti) : “Gayrimenkul sektöründeki duayen isimlerin bu şekilde yardım etmek istemesi bende açıkçası çok güzel bir ilgi uyandırdı ve ilanı görür görmez de ben de bu işin içinde olmalıyım dedim. Özellikle deneyim yaşanılarak kazanılan bir şey ve bu bilgiyi de çok rahat bulamıyorsunuz. Böylesi insanların bir insana dokunmak istemesi de beni çok etkiledi. O yüzden burada olmaktan çok mutluyum. Pınar Hanımla eşleşmekten daha da mutluyum. Şöyle ki Pınar Hanımın daha önceden  mentorluk deneyimi olduğu için açıkçası beklentim çok yüksek. Çok güzel bir süreç geçireceğimizi düşünüyorum ve kalpten de inanıyorum”.

 


Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu:
Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu’nun tohumları Mayıs 2016’da ULI Türkiye’nin düzenlediği Gayrimenkulde Kadın Girişimi etkinliğinde atıldı. Güniz Çelen ile ULI Türkiye Başkanı AyşeHasol Erktin’in fikir anneliğiyle ivme kazanan platform, resmi olarak 08 Mart 2017 Dünya Kadınlar Günü’nde faaliyete geçti. Av.Pınar Ersin Kollu başkanlığında 20 kişilik Danışma Kurulu’ndan oluşanPlatform, kısa ve uzun vadede gayrimenkul sektörünün her alanındaki kadın çalışanların ihtiyaçlarını doğru tespit edebilmek amacıyla kadın çalışanlara özgü istatistiklerin oluşturulmasını ve raporların hazırlanmasını, alanında deneyimli kadın yöneticilerin meslek hayatına henüz başlayan kadın çalışanlara rehber olabilecekleri bir Mentorluk Programı başlatılmasını, sektörde kadın görünürlüğünü artırmak üzere paneller, konferanslar düzenlemek kaydıyla tüm platformlarda kadınların temsiline yer verilmesini ve periyodik toplantılarla ve genel katılımlı çalıştaylarla duyarlılığın ve ortak akıl çalışmalarının gündemde tutulmasını hedefliyor.