Fotoğraf Sanatçısı ve Mimar AHMET ERTUĞ’dan Dubrovnik’te Fotoğraf Sergisi!

Fotoğraf: Miho Skvrce (MoMa Dubrovnik)

Fotoğraf sanatçısı ve mimar Ahmet Ertuğ’un fotoğraflarından oluşan “The Vanishing Point-Sonsuzluk Noktası/Kaçış Noktası” isimli sergi 14 Aralık tarihinde MOMA Dubrovnik’te açıldı. Dubrovnik Modern Sanatlar Müzesi’nin (MOMA Dubrovnik) organizasyonunda gerçekleştirilen sergi 11 Mart tarihine kadar ziyaret edilebilecek. 

Dubrovnik’in en önemli beş yapısının da yer aldığı sergide İtalya’dan saraylar, kütüphaneler ve tiyatrolardan fotoğraflar yer alıyor. Sanatçı sergi için seçilen Dubrovnik fotoğrafları ile Rektör Sarayı, Fransisken Manastırı ve kütüphanesi, Sponza Sarayı atriyumu, 700 yıllık geçmişe sahip olan Dominician Manastırı kütüphanesi gibi birçok önemli eseri gözler önüne sererek onlara sürpriz yapmayı hedefliyor.

Ahmet Ertuğ, Fotoğraf: Miho Skvrce (MoMa Dubrovnik)

Körüklü kameralar ile dünya mimari mirasını belgeliyor

Fotoğraf: Miho Skvrce (MoMa Dubrovnik)

Ahmet Ertuğ, üç yıldır üzerinde çalıştığı projede mimarlık tarihinin en önemli eserlerini 20×25 cm film kullanarak toplam ağırlığı 15 kg’ı bulan körüklü klasik kameralar ile çekti. Londra’da mimarlık okuduktan sonra İngiltere, İran ve Türkiye’de mimarlık yapan Ertuğ, çalışmaları boyunca Batı’nın ve Doğu Londra’nın sokak yaşamını ve mimari detaylarını kayıt altına alarak fotoğrafçı yönünü keşfetti. Ahmet Ertuğ, çektiği fotoğraflar ile mimari mirasın korunması konusunda insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Fotoğraf: Miho Skvrce (MoMa Dubrovnik)

Sanatçı bugüne kadar Mimar Sinan Eserleri, Osmanlı dönemi mimari yapılarda İznik çinileri, Türk halıları ve ipekleri, Ayasofya’nın anıtsal boyutlarını, Kariye müzesindeki fresk ve mozaikleri, Nemrut dağı ve Komagene krallığı dönemi sanat eserleri, Avrupa’da yer alan tarihi kütüphaneler ve Opera binalarını fotoğraflayarak dünya çapında 30 sanat kitabına imza attı. Aynı zamanda Paris, Londra, New York, Viyana ve İstanbul’da birbirinden önemli kişisel sergileri gerçekleşti.

Fotoğraf: Miho Skvrce (MoMa Dubrovnik)

MOMA Dubrovnik organizasyonunda düzenlenen sergiye Dubrovnik Belediyesi ile Türk Hava Yolları ve Rixos Libertas Dubrovnik gibi Türk kurumlarının sponsorluğunun yanı sıra Zagreb Yunus Emre Enstitüsü de destek veriyor. Sergi 11 Mart 2018 tarihine kadar Dubrovnik Modern Sanatlar Müzesinde gezilebilecek. Fotoğrafların 2018-2019’da Paris’te sergilenmesi planlanıyor.