15. İstanbul Bienali Münih’e Uzanıyor: “iyi bir komşu_yolda”

©Bayerische Staatsgemäldesammlungen, Pinakothek der Moderne, Münih

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali’nin Pinakothek der Moderne müzesiyle gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında, bienalin bu yılki teması iyi bir komşu (a good neighbour)14 Aralık 2017 – 29 Nisan 2018 tarihleri arasında Münih’te sanatseverlerle buluşuyor. a good neighbour_on the move (iyi bir komşu_yolda) başlıklı sergide 12 sanatçının ev ve mahalle kavramlarını ele alan eserleri sergileniyor.

Bienalin küratörleri Elmgreen & Dragset’in yanı sıra, Pinakothek der Moderne’nin güncel sanat bölümü direktörü Bernhart Schwenk küratörlüğünde gerçekleştirilen iyi bir komşu_yolda sergisi, iyi bir komşu başlıklı 15. İstanbul Bienali’nde ele alınan ev, göç, komşuluk gibi aciliyeti hissedilen konularla ilgili diyalogu sürdürürken, sanatçıların eserlerini farklı bir bağlamda sergilemek için yeni bir alan açıyor. 15. İstanbul Bienali’nin ürettiği bilgi ve sanatsal üretiminin yaygınlaşmasını amaçlayan bu sergi, sanatsal projeler bağlamında uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesinin önemine duyulan inancı da taşıyor.

Mirak Jamal, 2017, İstanbul Modern (Fotoğraf: Sahir Uğur Eren)

Bienalde yer alan işlerden ve üretilen fikirlerden türeyerek yapılan iyi bir komşu_yolda sergisinde, 15. İstanbul Bienali’nden 10 sanatçının yanı sıra, Türkiye güncel sanatının önde gelen isimlerinden CANAN ve döneminin en etkili ve tanınmış Yunan sanatçılarından sayılan Vlassis Caniaris’in eserleri sergileniyor. Sergideki işler küresel çatışmaların, toplumsal kontrollerin, cinsiyet rollerine dair farklı bakış açılarının ve birlikte yaşama biçimlerinin 12 sanatçının kişisel deneyimlerine etkilerini irdeleniyor.

Erkan Ozgen, Harikalar Diyarı, 2016 Tek kanallı HD video, 03’54’’ Sanatçının izniyle SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi’nin desteğiyle sergilenmiştir (Fotoğraf: Sahir Uğur Eren)

Katılan Sanatçılar:
Burçak Bingöl, 1976’da Giresun’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor.
Vlassis Caniaris, 1928’de Atina’da doğdu, 2011’de Atina’da öldü.
CANAN, 1970’de İstanbul’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor.
Vajiko Chachkhiani, 1985’te Tiflis’te doğdu, Berlin’de yaşıyor.
Andrea Joyce Heimer, 1981’de Great Falls, Montana’da doğdu, Ferndale, Washington’da yaşıyor.
Gözde İlkin, 1981’de Kütahya’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor.
Mirak Jamal, 1979’da Tahran’da doğru, Berlin’de yaşıyor.
Mahmoud Khaled, 1982’de İskenderiye’de doğdu, Trondheim’da yaşıyor.
Victor Leguy, 1979’da São Paulo’da doğdu, São Paulo’da yaşıyor.
Olaf Metzel, 1952’de Berlin’de doğdu, Münih’te yaşıyor.
Erkan Özgen, 1971’de Mardin’de doğdu, Diyarbakır’da yaşıyor.
Stephen G. Rhodes, 1977’de Houston, Teksas’da doğdu, Berlin’de yaşıyor.

Victor Leguy, 2017, İstanbul Modern, 15. İstanbul Bienali (Fotoğraf: Sahir Uğur Eren)

Bu yıl 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 15. İstanbul Bienali kapsamında, 32 ülkeden 56 sanatçının 150 eseri sergilendi. Elmgreen & Dragset küratörlüğünde iyi bir komşu temasıyla gerçekleştirilen bienali, 8 haftada, 6 farklı mekânda, 440 binden fazla kişi ziyaret etti.