“5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” Sahiplerini Buldu!

Yurtbay Seramik’in sektörün tasarım ve eğitim alanında gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği seramik karo tasarım yarışması sonuçlandı.

“Düzen ve Düzensizlik” temalı 5. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri‘ne, toplam 366 proje başvurdu, yarışma kriterlerine göre değerlendirilen projelerden 6’sı ödüle layık görüldü.

Yurtbay Seramik, bu yıl 5.incisini düzenlediği “Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri”nde, genç yetenekleri teşvik ederek özgün ve yenilikçi bir dünyaya kapı aralarken tasarımın doğasındaki zıtlıkları, farklı renkleri seramiğin doğal formuyla buluşturmaya amaçladı.

‘‘Düzenli Düzensizlik’’ teması ile yola çıkan yarışma ile seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunmak, yaratıcı fikirleri desteklemek, seramik sektöründe tasarımın önemini vurgulamak, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarmak keyifli bir süreci de beraberinde getirdi ve birçok özgün proje bu keyifli sürece dahil oldu.

Toplam 366 projenin katılım sağladığı yarışmada, 6’sı ödüle layık görüldü. Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, mühendislik, sanat ve tasarım fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya,  www.dogadansanatasentasarlacom üzerinden 1608 ön başvuru alındı. Son teslim günü olan 30 Kasım 2017 tarihinde ise, Türkiye ve KKTC geneli 24 şehirden 53 farklı üniversiteden 313 öğrencinin oluşturduğu 260 farklı ekibin katılımıyla 366 proje teslim edildi.

Yarışma kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkı sağlayan projeler yarışmaya katılım koşullarının yerine getirilmesi, yenilikçi fikir önerisi, tema bağlamında tasarım, tasarımın içinde yaşanılması önerilen mekânla ifade edilişi, özgünlük, evrensel estetik ile malzeme bağlamında üretilebilirlik ve teknik detaylar çerçevesindeki kriterlerle jüri tarafından değerlendirildi.

‘‘Düzenli Düzensizlik’’ teması ile zihinleri uyandırmaya çalışan Yurtbay Seramik, düzensizmiş gibi görünürken büyük bir düzenin parçası olan her şeyin doğaya karışma yolculuğuna vurgunun ele alındığı yarışmanın jürisinde, Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı), Birsen Canbaz (Seramik Sanatçısı), Defne Koz (Tasarımcı/ Koz Susani Design), Sertaç Ersayın (Endüstriyel Tasarımcı/ Reform-İst Kurucusu) ve Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı) yer aldı.

Değerlendirme sonunda dereceye giren üç, mansiyon kazanan eşdeğer üç proje ödül almaya hak kazandı. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri 20 Ocak 2018’de, Antalya’da Yurtbay Seramik Bayi Toplantısı’nda gerçekleştirilecek törenle verilecek. Eser sahipleri toplamda 25 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2018 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak.

“Doğadan Sanata Sen Tasarla” sloganı ile düzenlenen seramik karo tasarım yarışmasında ödül kazananlarının isimleri şöyle:

DERECE
BAŞVURU SAHİBİ
ÜNİVERSİTE
BÖLÜM-SINIF
ÖDÜL
BİRİNCİ
Kübra Yüksel Haliç Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans) 10.000,00 TL
İKİNCİ
Sarp Tanrıdağ İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Mimarlık (Lisans) 7.500,00 TL
Nuraddin Kazimov
Seher Ulusoy
ÜÇÜNCÜ
Mert Can Bakır Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans) 5.000,00 TL
EŞDEĞER MANSİYON
Övgü Dogan Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans) 1.000,00 TL
EŞDEĞER MANSİYON
Varlık Yücel İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarımda Bilişim (Yüksek Lisans) 1.000,00 TL
İlke Yıldan
EŞDEĞER MANSİYON
Volkan Tekin Ondokuz Mayıs Üniversitesi İçmimarlık (Lisans) 1.000,00 TL

www.yurtbay.com.tr