“2 KUŞAK (HAZAN MİMARLIK)” Sunumu (Mimarlar Derneği 1927)’de…

Mimarlar Derneği 1927, 12 Aralık 2017 Salı günü saat 19:30’da Yakup Hazan ve Tolga Hazan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan “2 Kuşak Hazan Mimarlık” başlıklı sunuma evsahipliği yapıyor.

Hazan Mimarlık’ın dünü ve bugününün Yakup Hazan ve Tolga Hazan’dan dinleneceği bu konuşmada, ortaklar Hazan Mimarlığın önemli çalışmalarını ve mimari üretim anlayışını, değişen ve gelişen tasarım araçları, geçmişten günümüze mimari pratik ve üretimdeki değişimleri, statüko ile mücadelesini ürettiği projelerin arkaplanındaki süreçler üzerinden paylaşacaklar.


YAKUP HAZAN: 
Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü’nü tamamlayarak Yüksek Mimar ve Restorasyon Uzmanı oldu. Öğrencilik yıllarında SİSAG’da çalıştı. Bugüne kadar katıldığı mimari proje yarışmalarında 10 adet birincilik ödülü başta olmak üzere 50’nin üzerinde ödüle ve mansiyon ödülüne layık görüldü. Bununla birlikte, birçok mimari proje yarışmasında asli jüri üyesi olarak görev aldı. 2016 senesinde Ağahan Mimarlık ödülüne, Erzincan ve Hatay Havalimanı iç ve dış hatlar binaları ile aday gösterildi. Yakup Hazan, aynı zamanda farklı üniversitelerin mimarlık fakültelerinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Halen, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak, bugüne kadar edindiği bilgi birikimini ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşmaya devam etmektedir. Mimarlık hayatı boyunca yarışma yöntemiyle birincilik ödülüne layık görülen projelerinin bir çoğu uygulandı. Özellikle havalimanı tasarımları yurt içinde ve yurt dışında uygulandı. Bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler arasında, ulaşım ve kültür yapıları, ofis ve konut binaları, askeri yapılar ve turistik tesisler başı çekmektedir. Yakup Hazan, aynı zamanda alanında dikkatleri çeken, önemli rölöve ve restorasyon projelerini de gerçekleştirmiştir. Akdamar Kilisesi Rölöve Restorasyon projesi, Urfa Koruma Planı, İzmir İkiçeşmelik Agora çalışmalarından bazılarıdır.

TOLGA HAZAN:
Karadeniz Teknik Üniversitesi lisans eğitiminin arkasından Architectural Association’dan diploma aldı. Londra’da çeşitli ofislerde çalıştı. 2007’den bu yana proje yöneticiliğinden mimari tasarıma değişen rollerde projeler geliştirmektedir. Şu anda Hazan Mimarlık’ın ortaklarından biri olan Tolga Hazan mimari pratiği sürecinde katıldığı yarışmalar sonucunda birçok ödüle layık görülmüştür. Çeşitli mimari ve tasarım temalı seminerlerde konuşmacı olarak yer almakla, akademik ve profesyonel jürilere katılım göstermektedir. TOBB Üniversitesinde 2014’den bu yana Stüdyo 3’ün yürütücülüğünü yapmaktadır.