(ARREDAMENTO MİMARLIK) Aralık Sayısı Çıktı!

Arredamento Mimarlık, yeni sayısı ile raflarda yerini aldı. Aralık sayısında dosya konusu: “Oda: Tek Mekanda Yerleşim”.

Tek mekanda barınma pratikleri bilinçli sanatsal, politik, ekolojik seçimler ile ilgili olabildiği kadar ekonomik kısıtlar, yoksunluk ve siyasi baskı rejimlerinin dayatması ile de biçimlenebilmekte. Konuyu tartışırken, yeryüzünde minimum ayak izi bırakarak varolmanın, mekanı ve hayatı konvansiyonel, programatik kompartmanlara ayırmadan barınmanın yaratıcı enerjisi kadar mahremiyetten yoksun, kapatılmış, mahrum bırakılmış, istiflenmiş olmanın yıpratıcılığından da bahsetmek gerekiyor. Evren Aysev Deneç’in konuk editörlüğünde hazırlanan dosya Mary-Ann Ray, Robert Mangurian, Urs Peter Flueckiger, V. Şafak Uysal, Işıl Çokuğraş ve Jeannette Kuo’nun kaleme aldığı metinlerden oluşuyor.

Yeni sayıda; Kopenhag, New York ve Londra merkezli mimarlık ofisi BIG’in, LEGO’nun “memleketi” Billund’da, markanın her yaştan müptelaları için tasarladığı ziyaretçi merkezinin yanısıra Belçikalı mimar Pierre Hebbelinck’in Mons ve Liège kentlerinde gerçekleştirdiği renovasyon projeleri de inceleniyor. 1970-90 yılları arasında Sovyetlerde üretilmiş kağıt mimarlığını kısa bir seçkiyle gündeme taşıyan sayı; Jale Nejdet Erzen’in, Hindistan’ın en tanınmış uluslararası tasarımcılarından biri olan Balkrishna Doshi ile Louis I. Kahn üzerine yaptığı söyleşiye de yer açıyor.

Aralık sayısındaki bir diğer söyleşide ise Can Altay ile 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörü Jan Boelen “Okullar Okulu” olarak tanımlanan temayı ele alıyorlar. Yeni sayının Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’na ayrılan sayfalarında, Teğet Mimarlık Arredamento’nun tasarımda kentle kurulan ilişki ve yapının bir parçası haline gelen Akdeniz heykeli üzerine sorularını yanıtlıyor. Hacı Bayram Veli Camisi projesinin, mimarları Adnan Kazmaoğlu ve Pınar Kayhan’ın metni ile tanıtıldığı sayıda Gökhan Karakuş,  Alper Derinboğaz’ın Marmomac fuarında gösterime sunulan “Condense” adlı çalışmasını değerlendiriyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 315. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017 yılına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.