(Yaşar Üniversitesi) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Festivali “INARfest”: 14 Konuk, 6 Atölye, 3 Seminer

Bu yıl ilk kez düzenlenen Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Festivali “INARfest” 13-22 Kasım 2017 tarihleri arasında Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin yanı sıra dışarıdan katılıma da açık olan etkinliğin amacı seminerler, atölye çalışmaları ve öğrencilerin sonuç ürünlerini içeren kolektif bir sergi yoluyla ara sınavlardan sonra bir tür “öğrenme molası”, kelimenin tam anlamıyla bir festival havası yaratmaktır.

INARfest kapsamında 6 atölye çalışması, 3 seminer ve 1 karma sergi düzenlendi. İyi Ofis kurucu ortağı Gizem Şıkman Korfalı yürütücülüğünde Brandscaping: Markayı üç boyutlu mekan deneyimine dönüştürme, Yaşar Üniversitesi öğretim görevlisi Christopher Ferraris eğitmenliğinde Sanal Gerçeklik yoluyla Mekansal Tasarım: Teknoloji ve Uygulamanın Keşfi, TUŞPA ve Urban Atölye kurucusu Mimar Nilüfer Kozikoğlu, Urban Atölye mimarları Gülay Elbasdı, Hande Kocabaş, Nevzat Kuru ve Binat İletişim ve Danışmanlık editörü Mimar Neslihan İmamoğlu yürütücülüğünde Stuffed Cast | BETONART, Spatula İstanbul kurucusu Mehmet Hakan Ergun eğitmenliğinde Spatula_Mehmet Hakan Ergun ve The BroArt Stüdyo kurucuları Fatih ŞimşekMehmet Çıbuk ile Bold Atalier kurucu ortağı Egemen Tamcı eğitmenliğinde İç Mimarlık ve Kil, Özlem Alkan ve Inphinity Design kurucusu Can Bolel yürütücülüğünde Mimari Sanat ve Geometri atölyeleri gerçekleşmiştir.

Gün boyu süren atölyeler sonucunda, iç mimarlık öğrencileri hem beton, seramik gibi malzemeleri yakından tanıma fırsatı bulmu hem tasarım sürecinde kolektif çalışma şansı yakalamış, hem de etkinliğe katılmış olan atölye yürütücüleri ile karşılıklı bilgi aktarımında bulunma fırsatı yakalamışlardır.

 

Atölye çalışmaları sonunda öğrencilerin ürettiği işlerden oluşan kolektif bir sergi ile INARfest kapanışı düzenlenmiştir. Festivalde atölyelerin yanı sıra iç mekan tasarımına yönelik seminerler de düzenlenmiştir. Her alandan katılıma açık olan bu seminerlerde Nilüfer KozikoğluBeton ve Betonun Tasarım Olanakları”nı, Neslihan İmamoğlu “BETONART Mimarlık Yaz Okulu Çalışmaları”nı, İç mimar/set tasarımcısı Nazlı Ceren Kurt “Kamera için Tasarlamak”ı ve Bakırküre Mimarlık kurucusu Gürhan Bakırküre “Yaratıcı, Sağlıklı ve Etkili Ofisler için Tasarım Parametreleri”ni anlattı.

Gürhan Bakırküre

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi için Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü internet sitesi adresi (https://inar.yasar.edu.tr) ve “YAŞAR UNIVERSITY, INTERIOR ARCHITECTURE& ENVIRONMENTAL DESIGN” isimli Facebook grubu ziyaret edilebilir.