(Pera Müzesi)’nde LOUIS KAHN’a Yeni/den Bakış” Sergisi Kapsamında Söyleşi!

Pera Müzesi, sanatseverleri 7 Aralık’ta açılacak olan “Louis Kahn’a Yeni/den Bakış” sergisi kapsamında küratör N. Müge Cengizkan, Jale Erzen ve Ahmet Gülgönen’in katılacağı söyleşiye davet ediyor. 

Seranit Grup sponsorluğundaki Louis Kahn’a Yeni/den Bakış: Cemal Emden’in Fotoğrafları – Çizimler ve Resimler sergisi kapsamında, Jale Erzen ve Ahmet Gülgönen, sergi küratörü N. Müge Cengizkan moderatörlüğünde bir söyleşi için bir araya geliyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda 9 Aralık Cumartesi günü saat 15:00’da ücretsiz gerçekleşen etkinlik, 20. yüzyıl dünya mimarlığının önemli isimlerinden Louis Kahn’ın yapıtlarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor. Jale Erzen, Kahn mimarlığının ontolojisine ve bu projeye özel olarak ziyaret edip deneyimlediği yapılara değiniyor, sanatçının resim ve eskizlerini dönemin sanat akımları içerisinde değerlendiriyor. Kahn’ın öğrencisi ve ofisinde mimar olarak çalışan isimlerden Ahmet Gülgönen ise, mimar ve sanatçı kimliklerini eşzamanlı taşıyan Kahn’ın her iki alanda ürettiği çizim ve eskizlerin bir bütünlüğü olup olmadığını sorguluyor.

Louis Kahn’a Yeni/den Bakış sergileri 4 Mart 2018’e kadar devam ediyor. Sergi kapsamında sunulan kamusal programa, Pera Eğitim ve Pera Film’in çeşitli gösterim ve atölyeleri de dahil oluyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek söyleşi ücretsizdir. Salon kapasitesi 160 kişiyle sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır. Etkinlik dili Türkçe’dir.


Biyografiler

Jale N. Erzen:
Art Center College of Design, Los Angeles’ta resim lisans ve yüksek lisans dereceleri aldı. 1974’te Hunter College, New York’ta Leo Steinberg’un derslerini izledi. 1981’de İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Mimar Sinan üzerine doktora tezini tamamladı. 1974- 2010 yıllarında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde temel tasarım, sanat ve mimarlık tarihi, resim, fotoğraf ve estetik dersleri verdi. ODTÜ ve TED Üniversitesi mimarlık bölümlerinde derslerini sürdürmektedir. 1982-85 yılları arasında Boyut Plastik Sanatlar dergisinin editörlüğünü yaptı. Kurucularından olduğu Sanart Estetik ve Görsel Kültür Derneği’nin 1991’den 2011’e kadar birkaç dönem hariç başkanlığını sürdürdü. 1995-98 yılları arasında Dünya Estetik Kurumu genel sekreterliğini, 2010-16 arasında Dünya Estetik Kurumu ikinci başkanlığını yaptı 1991’de Fransız Kültür Bakanlığı’nın Sanat ve Edebiyat Dalında Şövalyelik Ödülü’ne, 2000’de TÜYAP’ın En İyi Eleştirmen Ödülü’ne ve 2008’de Mimarlar Odası’nın Mimarlığa Katkı Dalı Ödülü’ne değer görüldü. Resimleri Türkiye, Fransa, Hollanda, Kanada, ABD ve İtalya’da birçok özel ve resmi koleksiyonda bulunmaktadır. Sanat, mimarlık ve estetik üzerine ulusal ve uluslararası yayınları vardır. 2016’dan bu yana Dünya Estetik Kurumu başkanıdır.

Ahmet Gülgönen
1962 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Pensilvanya Üniversitesi’nde Louis Kahn’ın öğrencisi olarak tamamladı ve ardından bir süre ofisinde çalıştı. Aynı üniversiteden ayrıca “yüksek şehir plancısı” (MCP) unvanını aldı. 1965‐72 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1972‐2008 yılları arasında Fransa’da Ecole d’Architecture Paris Belleville’e profesör olarak davet edildi ve mimarlık teorisi ve proje tasarımı dersleri verdi. Bu çalışmalar dışında mimarlık tipolojisi ve kentsel morfoloji üzerine teorik araştırmalar yaptı ve yönetti. Massachusetts Institute of Technology ve New York Institute of Technology’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Akademik ve mesleki çalışmalarının yanı sıra resim, çizim ve güzel sanatlar alanlarında üretimine devam etti, eserleri Paris ve New York’ta sergilendi. 1982‐2017 yılları arasında Mimar Florence Gülgönen ile birlikte, Paris’te Atelier de Project et Recherche en Architecture et Habitat (APRAH) Mimarlık Atölyesi’nde çalışmalarını sürdürdü ve özellikle Fransa’nın farklı kentlerinde kazandığı yarışmalar sonucu kentsel tasarım, toplu konut ve kamu yapılarının tasarım ve uygulamalarını yürüttü.