“Türkiye Mimarlığı ve Yapı Sektörü GÜNDEM BULUŞMASI” Gerçekleşti…

İstanbulSMD ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) iş birliği ile her yıl düzenlenen, İstanbulSMD üyesi mimarlık ofislerini yapı sektörü profesyonelleri ile bir araya getiren etkinlik dizisinin sekizincisi, bu sene “Türkiye Mimarlığı ve Yapı Sektörü Gündem Buluşması” olarak yenilenerek 22 Kasım Çarşamba günü YEM’de büyük bir ilgi ile izlendi.

Gün boyu süren paneller ve ikili iş görüşmeleri ile sektörün nabzının tutulduğu buluşmada yapılar, kavramlar, malzemeler ve detaylar Türkiye’nin önde gelen mimarları tarafından masaya yatırıldı.

Türkiye Mimarlığı ve Yapı Sektörü Gündem Buluşması’nda, sabah 09:30-12:00 ve akşamüstü 17:00-19-30 saatleri arasında, yapı sektöründe malzeme ve servis üreten profesyoneller İstanbulSMD üyesi mimarlarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Katılımı kapalı ve ücretli olan bu görüşmeler sayesinde, yapı malzemesi firmaları ürün ve hizmetlerini birebir Türkiye’nin önde gelen mimarlık ofislerine tanıtmış oldu. 12:00-17:00 saatleri arasındaki paneller ise herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak gerçekleşti.

Türkiye mimarlık gündeminde önemli konular dört ayrı panelde tartışıldı

İstanbulSMD üyesi mimarların konuşmacı olarak katıldığı panellerde, konuşmacılar güncel mimarlık konularını yapı tipolojileri üzerinden tartıştı.

Fibrobeton sponsorluğunda gerçekleşen günün ilk paneli, Yapı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yasemin K. Enginöz’ün moderatörlüğünde gerçekleşti. “Projelerde Kamusal Mekan Kullanımı” konusunda, Alişan Çırakoğlu, Boran Ekinci, Bünyamin Derman ve Murat Şanal konuyu kamu kurumları ile birlikte yaptıkları projeler üzerinden tartıştı.

YEM Sanal Yayınlar Yazı İşleri Müdürü Amber Eroyan moderatörlüğündeki ikinci panelde ise Ali Hızıroğlu, Durmuş Dilekçi, Gürhan  Bakırküre ve Murat Aksu “Ofis Yapılarında Yeni Eğilimler”i masaya yatırdı.

Praxis Mimarlık Ortağı Aylin Öter Önder tarafından yönetilen üçüncü panel sağlık yapıları üzerine AKG Gazbeton sponsorluğu ile gerçekleşti. Panele katılan Aydan VolkanAyşe Hasol Erktin ve Levent Çırpıcı Türkiye’deki güncel sağlık yapıları mimarisindeki eğilimleri ve sorunları tartıştı.

İzocam sponsorluğunda gerçekleşen günün son oturumunda ise, mimar ve editör Müge Cengizkan yönetiminde Ahmet AlataşCem Sorguç ve Doç.Dr. Mehmet Alper retrofit ve renovasyon projelerindeki güncel yaklaşımları ele aldı.

Panellerin öncesinde ve sonrasında gerçekleşen ikili iş görüşmelerine ise A/Y Mimarlık, Ahmet Alataş Mimarlık, Arkizon Mimarlık, Bakırküre Architects, Brigitte Weber Mimarlık, BRN Mimarlık, Cafer Bozkurt Mimarlık, CM Mimarlık, Çırakoğlu Mimarlık, Dilekçi Mimarlık, ERA Mimarlık, HAS Mimarlık, Kansu Mimarlık ve Şehircilik Atölyesi, Kreatif Mimarlık, Meda Mimarlık, Mimta Mimarlık, MUUM Mimarlık, Pimodek, SDB Mimarlık, TEĞET Mimarlık, Tekeli Sisa Mimarlık Ortaklığı, Tures Mimarlık, TYM Tasarım Yapım Merkezi ve UMO Mimarlık Mühendislik ofislerinden yetkililer katıldı.

Görüşmelere katılan yapı endüstrisi temsilcileri ise AKG Gazbeton, Barta Yapı, Creavit, GEZE Kapı ve Pencere, Sanpark, Şişecam Düzcam, Teknosel, Unigen ve Velux firmalarından geldi.