(ARCHITECT@WORK)’te (Materia) Sergisi: “Lovely Light”

Mimarlara ve tasarımcılara odaklanan iki organizasyonun; ARCHITECT@WORK ve Materia’nın iş birliğinde hazırlanan ışığın etkisine ve malzemelerin rolüne odaklanan “Lovely Light” sergisi 3-4 Kasım 2017 tarihlerinde ARCHITECT@WORK Istanbul kapsamında oldukça yoğun bir ilgi gördü.

ARCHITECT@WORK için özel olarak hazırlanan ve İstanbul’un yanı sıra bu yıl daha önce Kortrijk (27-28 Nisan), ve Liège’de (1-2 Haziran) de gösterilen Materia’nın “Lovely Light”  sergisinde, ışıkla ilişkili 125 özel malzeme “geçirgenlik”, “yansıtma”, “ışığı soğurma” ve “aydınlatma ürünleri” kategorilerinde sunuluyor.

Sergide, karanlıkta parlayan kumaş, LED’li kumaş veya güneşi otomatik perdeleyen cam gibi fonksiyonel ya da estetik, ışığı merkezine alan en güzel ve en yeni malzeme ve ürünler yer alıyor. Örneğin sergide yer alan bir malzeme, gün ışığının iç mekana taşınmasını sağlıyor ve vücuttaki serotonin hormonunu harekete geçirerek mutluluk ve sağlık hissi veriyor. Sergide şeffaf ahşap veya beton, ışığın %98’ini soğuran süper siyah kaplamalar, pırıltılı örtüler, enerji üreten fosiller veya kullanıcı ile etkileşim sonucu geçirgenlik özelliği gösteren malzemeler görmek mümkün.

“Lovely Light” 2018’de ise 25-26 Nisan’da Lüksemburg ve 12-13 Eylül’de Rotterdam’da mimar, iç mimar ve diğer tasarım profesyonellerinin ziyaretine açık olacak.